Donal Logue

Donal Logue

Celé jméno: Donal Logue Francis
Místo narození: Ottawa, Ontario, Kanada
Známé projekty: Grounded for Life, VikingsGotham

Datum narození: 27.2.1966 (58 let)

Donal Logue se narodil do rodiny irských rodičů v kanadském městě Ottawa. Většinu mládí strávil v Kalifornii, kde chodil na školu Central Union High School. Po vystudování střední školy se přestěhoval a začal studovat historii na Harvardu.

Herectví se Donal začal věnovat od roku 1992, když se objevil ve snímku Slídilové. Po této roli následovali další vedlejší role – epizodní role v seriálu Akta X a filmy jako Malé ženy či Božská lest. Roku 1998 se dočkal role upíra Quinna ve filmu Blade, kde jsme si jej konečně mohli více všimnout. Nutné je zmínit filmy Tenká červená linie, Patriot či Falešná hra. Tyto role byly pro Donala průlomové, protože si poprvé zahrál po boku velkých hereckých hvězd.

Donal byl čím dál více obsazován do filmových rolí, kde je příhodné zmínit role ve filmech jako A co když je to pravda, Pánská jízda, Purpurové řeky, Ghost Rider, Max Payne, Podnájemník, Záložní plán či Oliver Sherman.

Donal však není pouze filmový herec, ale také seriálový. V letech 2001 – 2005 hrál postavu Seana Finnertyho v seriálu S dětmi na krku. Pravý seriálový přelom nastal v roce 2010, kdy Donala začali více a více obsazovat do seriálů. Právě tento rok byl obsazen do role Hanka Dolwortha v seriálu Terriers.

V letech 2012 – 2013 byl obsazen do dvou seriálů – v seriálu Copper ztvárnil postavu Brendana Donovana a v seriálu Sons of Anarchy zase Lee Torica. Opravdu průkopnická role přišla v seriálu Vikings, kde Donal ztvárnil velmi důležitou roli krále Horika, která byla zahrána bravurně a s naprostou grácií. Další velká role přišla roku 2014, když byl pozván na natáčení seriálu Gotham, kde hraje jednu z hlavních postav.

Donal není jedináček, má tři sestry – Karina, Deirdre a Eileen. Má rád fotbal a dokonce hraje za amatérský tým. Jeho otec je šéfem společnosti Aisling Industries. Donal má domov jak v Los Angeles, tak i v Oregonu.

Foto CC BY-SA 2.0 Dominick D, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Equalizer Colton Fisk 2022 2023 1
Gotham Harvey Bullock 2014 2019 5
Law & Order: Special Victims Unit Declan Murphy 2014 2022 4
Vikings Horik 2013 2014 2

Filtr seriálů