Emma Thompson

Emma Thompson

Celé jméno: Emma Thompson
Místo narození: Paddington, Londýn, Velká Británie
Známé projekty: Rozum a cit, Láska nebeská, Kouzelná chůva Nanny McPhee

Datum narození: 15.4.1959 (65 let)

Emma Thompson je britská herečka, aktivistka, spisovatelka, komička a scenáristka, která se narodila v Londýně anglickému herci** Ericu Thompsonovi** a skotské herečce Phyllidae Law. Jejím kmotrem se stal režisér a herec Ronald Eyre. Emma má jednu sestru, Sophii, která je taktéž herečka. Jako malá strávila hodně času ve Skotsku, kde žili její prarodiče.

Thompson se vzdělávala na Camden School for Girls. Už od mládí ji lákal jazyk a literatura, za což vděčila svému otci, který s ní tuto zálibu sdílel. V roce 1977 začala studovat na Newnham College, University of Cambridge, kde se stala členkou kočovné herecké společnosti Footlights a zároveň byla také první ženou v této společnosti. Kromě ní byli jejími členeny také herci Stephen Fry a Hugh Laurie, se kterým měla také romantický vztah.

Průlom nastal v roce 1982, kdy dostala první profesionální roli v divadelní verzi filmu Not the Nine O'Clock News. Potom se soustředila na televizní herectví, kde spolupracovala s Fryem a Lauriem, a objevila se v seriálech There's Nothing To Worry About! (1982), který se poté vysílal pod názvem Alfresco a běžel v letech 1983–1984, The Crystal Cube (1983) a Saturday Night Fry (1988). Poté, co se objevila v několika komediálních programech, získala v roce 1987 roli v seriálu Tutti Frutti, World War II a Fortunes of War, což bylo pro její kariéru klíčové. Za výkony v těchto seriálech získala cenu BAFTA za nejlepší herečku.

První filmovou roli získala v romantické komedii z roku 1989 s názvem The Tall Guy a na začátku devadesátých let často spolupracovala se svým manželem, hercem a režisérem Kennethem Branaghem. Tento herecký pár byl velmi oblíbený a zahrál si spolu v několika filmech, ke kterým mimo jiné patří Znovu po smrti (1991) nebo Mnoho povyku pro nic (1993).

V roce 1992 vyhrála Emma Oscara a cenu BAFTA za nejlepší herečku za výkony ve filmu Rodinné sídlo. O rok později získala dvě nominace na Oscara za role ve filmu The Remains of the Day a In the Name of the Father. Thompson dále sepsala scénář k filmu Rozum a cit, který byl podle knižní předlohy a v němž si také zahrála. Tento výkon jí kromě jiných cen vysloužil Oscara za nejlepší adaptovaný scénář a cenu BAFTA za nejlepší herečku.

V roce 1999 se herečce narodila dcera a ona se tak rozhodla, že se bude hraní věnovat o něco méně a bude se objevovat jenom ve vedlejších rolí. Od té doby jsme ji mohli vidět ve filmech o Harrym Potterovi, ve Wit (2001), Lásce nebeské (2003), Angels in America (2003), Kouzelné chůvě Nanny McPhee (2005), Horší už to nebude (2006) nebo Poslední čas na lásku (2008). V roce 2010 si zopakovala roli Nanny McPhee v pokračování filmu o kouzelné chůvě.

Dále jsme ji mohli vidět v Mužích v černém 3 (2012) a dabovala také postavu královny Elinor v animovaném filmu Rebelka (2012). V roce 2013 získala několik nominací za ztvárnění postavy P. L. Travers ve filmu Zachraňte pana Bankse. Objevila se též v Krásce a zvířeti z roku 2017 jako paní Konvičková. Tentýž rok jsme ji mohli vidět také ve filmu The Meyerowitz Stories a dále se má objevit ve filmu The Children Act.

Přesto že se Thopmson narodila v Londýně, tak se víc cítí jako Skotka, kde strávila polovinu svého života. Jejím prvním manželem se stal Kenneth Branagh, se kterým se setkala v roce 1987 na natáčení seriálu Fortunes of War. Pár se vzal v roce 1989 a od té doby se společně objevil v několika filmech. Svůj vztah se snažili udržet v soukromí, ale tisk se o ně hodně zajímal. V roce 1995 se rozešli, protože se její manžel zamiloval do herečky Heleny Bonham Carter.

Když pak Emmav roce 1995 natáčela Rozum a cit, tak začala chodit se svým kolegou Gregem Wisem, kterého si vzala a žije s ním v Londýně. V roce 1999 se jim narodila dcera, Gaia. V roce 2003 se pár vzal v Dunoonu a adoptovali si i syna, Rwandského sirotka jménem Tindyebwa Agaba, se kterým se Emma seznámila, když mu bylo šestnáct let.

Herečka je také aktivistkou v oblasti lidských práv a životního prostředí a několikrát byla za své výstupy kritizována. V roce 2012 napsala knihu The Further Tale of Peter Rabbit, která je inspirovaná a zpracovaná podle knihy The Tale of Peter Rabbit. Poté napsala o rok později ještě jednu knihu s názvem The Christmas Tale of Peter Rabbit.

Foto CC BY 2.0 Garry Knight, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Disney Movies Baronka Von Hellmanová 2021 2021 1
Harry Potter Sibylla Trelawneyová 2004 2011 3

Filtr seriálů