Eric Dane

Eric Dane

Celé jméno: Eric William Dane
Místo narození: San Francisco, Kalifornie, USA
Známé projekty: Grey's Anatomy, The Last Ship

Datum narození: 9.11.1972 (45 let)

Eric se narodil v roce 1972 v San Franciscu. Jeho matka (původem Ruska) byla ženou v domácnosti a otec (s kořeny v Irsku a Skotsku) se živil jako architekt a designér. Spolu se svým jedním bratrem byl Eric vychováván v židovské víře své matky. Mezi lety 1987 a 1990 chodil na Sequoia Hicgh School v Redwood City v Kalifornii, čtvrtý rok pak na San Mateo High School v kalifornském městě San Mateo. Na druhé zmíněné střední škole pak v roce 1991 také odmaturoval.

V Ericově případě to hodně dlouho vypadalo, že se místo herectví bude věnovat sportu. Na střední byl totiž ve školním týmu hráčů vodního póla a dost se mu v něm dařilo. Jednoho krásného dne se ale objevil ve školním představení divadelní hry Arthura Millera Všichni moji synové a bylo rozhodnuto.


Už v době maturity se Eric dostal do seriálu Saved by the Bell, rok nato se pak mihnul v seriálu Renegade. Protože to vypadalo, že by se mu v Hollywoodu i mohlo začít dařit, rozhodl se Eric roku 1993 přestěhoval za prací do L.A. Tenhle nápad mu okamžitě přinesl kýžené plody: ihned se mu podařilo urvat si pro sebe roličku v jednom díle seriálu Báječná léta. Pak si dva roky ani neškrtnul, ale jakmile se roku 1995 objevil v seriálu Ženatý se závazky a televizním filmu Tajná služba, nemohlo už jeho kariéru nic zastavit.

Pořád šlo ale o kariéru televizního herce, který se nikdy nikde neobjevil na více než jednu epizodu. Eric hrál například v seriálech Roseanne, Svůdná nenávist, Crisis Center nebo Silk Stalkings, na stříbrné plátno se ale ne a ne dostat. To ale jen do roku 1999, kdy se tam konečně probil ve svém filmovém debutu The Basket. Tenhle snímek jeho status nakopnul o pár příček výše, takže od nového milénia Eric začal dostávat mnohem zajímavější nabídky. Jistě, pořád tu a tam bral nějakou tu hereckou jednorázovku (například role v seriálech Zoe, Duncan, Jack & Jane a Las Vegas: Kasino nebo televizních filmech Ball & Chain nebo Hlava nehlava – tenhle film schválně omrkněte, Eric tu hraje Charlese Watsona, člena rodiny Charlese Mansona), kromě těch si ho ale spíš vybavíte z Čarodějek, kde hrál v celých devíti epizodách, či seriálů Gideon´s Crossing a The American Embassy, kde rovněž hrál v několika epizodních obloucích.

Pak přišel rok 2004 a Ericovi se od základu změnil jak osobní, tak i profesní život. Jednak se v říjnu oženil s herečkou Rebeccou Gayheart (od té doby se jim narodily dvě děti, roku 2010 první dcera Billie Beatrice a o rok později dcera druhá Georgia Geraldine) a dostal se také na konkurz do Chirurgů.

Že vám to přijde nějak brzy? Správný odhad. Eric svou roli získal už při obsazování pilotního dílu, na své první účinkování v seriálu si pak ale musel dva roky počkat. Jeho velká premiéra se odehrála až ve druhé polovině druhé sezóny (díl 2×18). Tehdy se v seriálu objevil jen jako hostující hvězda, od třetí série ale nastoupil už jako plnohodnotný člen hereckého týmu. Jeho postava, Mark Sloan, byla z úcty pojmenována úplně stejně jako legendární hlavní postava Dicka van Dyka ze seriálu Diagnóza: Vražda.

Stranou jeho obsazení se vedoucí castingů Linda Lowy vyjádřila následovně: „Na McNamachrovaného člověk jen tak nezapomene. Erica jsme najali jen na jednu epizodu, ale ženy z celé Ameriky se po něm podle mého mohly utlouct. Všichni mluvili jen a jen o něm, tak jsme se rozhodli udělat z něj hlavní postavu.“ „Všichni mluvili jen o něm,“ – v tomhle Linda ani moc nelhala. Ericova vůbec první scéna v seriálu – jeho postava vyleze polonahá ze sprchy a ručníkem zakrývá jen to nejdůležitější – se všeobecně považuje za tzv. watercooler moment. Čili televizní scénu, o které se druhý den v práci všichni bez ustání baví a rozebírají ji.

Takže, roli v Chirurzích Eric získal v roce 2004, hrát v nich ale začal až o dva roky později. Co mezi tím dělal? Samou prací se mohl přetrhnout. Natočil horor Krvavá hostina a televizní filmy Painkiller Jane a Svatební války. Roku 2006 mu pak do kin šly již dříve natočené snímky – Odsouzeni zemřít 2 a X-Men: Poslední vzdor.

V přestávkách mezi natáčením Chirurgů Eric nelenil a točil, jako spousta herců, i nějaké ty vedlejší projekty. Vidět jste ho tak mohli například roku 2008 ve filmu Marley a já nebo v roce 2010 ve Varieté a – spolu s jeho chirurgickým kolegou Patrickem Dempseym – filmu Na sv. Valentýna. Mezi těmito oficiálními snímky Ericovi v roce 2009 vyšel ještě jeden, neoficiální. Na internet se totiž nějakým způsobem dostalo video zachycující Erica při postelových hrátkách nejen s jeho manželkou, ale navíc ještě bývalou Miss Oregon Kari Ann Peniche. S přihlédnutím k jeho postavě z Chirurgů tak trochu situace alá život imitující umění.

Na rok 2011 si Eric žádný film ale nepřipravil, protože se musel potýkat s osobními problémy. Při sportování se zranil, trochu to přepískl s prášky na bolest, stal se na nich závislý a musel se nechat přijmout na jednu kalifornskou odvykací kliniku. Tam mu pomohli a dnes už žádné zdravotní problémy nemá.

Dostáváme se do roku 2012, pro fanoušky Chirurgů poměrně smutnému období. V červenci totiž bylo veřejně oznámeno, že po odvysílání prvních dvou dílů deváté série Eric seriál natrvalo opustí. V úvodních rozhovorech se Shonda nejen dušovala, že se na tomto rozhodnutí po mnohých debatách s Ericem shodla, ale také doslova řekla toto: „Eric o tom přemýšlel už nějakou dobu. Nyní jen měl konečně pocit, že pro jeho odchod uzrál čas.“ Ale… Lidé si uvědomili, že Eric nebyl v přechodu z osmé do deváté série jedinou postavou, která ze seriálu odešla – spolu s ním jsme se museli rozloučit ještě s Lexie a Teddy –, a tak se novináři začali pídit po tom, jestli pro jeho (respektive jejich společný) odchod náhodou neexistuje nějaké jiné vysvětlení. A to byste neřekli – existuje!

Ono se totiž mezi osmou a devátou sérií v zákulisí Chirurgů šachovalo s financemi. Vedení stanice ABC, kde Chirurgové běží, na tvůrce naléhalo, aby trochu seškrtali rozpočet; a Patrick Dempsey s Ellen Pompeo si v téhle atmosféře omezování zároveň vyjednali navýšení platu na $275,000 za díl. Škrtat se proto muselo razantněji a to i mezi herci. Chyler Leigh ze seriálu naštěstí odejít chtěla, takže rozloučit se s Lexie sice bolelo, alespoň jí ale nikdo neukřivdil; Kim Raver po smrti svého seriálového manžela v seriálu neměla moc co dělat a i bez toho šlo spíše o postavu vedlejší, takže ani její odchod nebyl takovou ranou; jenže co Eric? Mark by v seriálu měl pořád svou roli – i po smrti Lexie byl pořád členem Arizoniny a Callieiny rodiny, nejlepším kamarádem Dereka, mentorem Averyho… Jestliže se ale mělo škrtat mezi hlavními postavami (protože ty pobírají největší platy a na nich by se tedy nejvíce ušetřilo), Eric přeci jen z řady vyčuhoval nejvíce. Rozhodně tím seriál utrpěl méně, než kdyby Shonda odkráglovala někoho jiného ze spadlých doktorů – Meredith, Cristinu, Dereka nebo Arizonu. Než ale začnete Shondě spílat, vězte, že ona sama z toho také nijak nadšená nebyla. Podle jednoho člena štábu „učinit určité škrty v rozpočtu bylo mnohem snaží než jiné.“

Eric tedy ze seriálu musel chtě nechtě odejít. Co dělal dál? Téměř okamžitě šel na konkurz do připravovaného seriálu z produkce Michaela Baye The Last Ship, pak si v podstatě dal od herectví na dva roky pauzu a věnoval se především otcovství. Tentokrát nešlo ani tak o to, že by ho do seriálu najali a pak čekali dva roky, než ho konečně představí divákům. Přípravné práce na The Last Ship trvaly hodně dlouho, takže měl Eric alespoň dost času věnovat se rodině. Seriál měl premiéru v roce 2014 a stal se z něj hit letní sezóny.

Autor profilu: Jumpstar


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.