Fred Armisen

Fred Armisen

Celé jméno: Fereydun Robert Armisen
Místo narození: Hattiesburg, Mississippi, USA
Známé projekty: Saturday Night Live, Portlandia, Forever

Datum narození: 4.12.1966 (57 let)

Fred Armisen je americký herec, komik, scenárista, producent a hudebník, který se narodil roku 1966 v Hatties­burgu. Ještě jako miminko se přestěhoval se svými rodiči do New Yorku, kde také vyrůstal. Jednu dobu dokonce pobýval i v Brazílii.

Budoucí herec začal studovat na School of Visual Arts na Manhattanu, ale školy zanechal, protože se zaměřil na kariéru bubeníka. Se svou první skupinou hrál od roku 1984, ale roku 1988 se rozpadli. Poté začal působit v Chicagu, kde se stal součástí skupin Trenchmouth a Blue Man Group.

Na konci devadesátých let dostal chuť na to se stát hercem, a proto o tuto kariéru začal usilovat. První role získal poměrně brzy, ale vždy šlo o menší záležitosti. Průlom nastal roku 2002, kdy se stal součástí komediálního pořadu Saturday Night Live, kterého je součástí dodnes.

Během toho pochopitelně vystupoval i v jiných projektech, nicméně role, které získával, nebyly nijak výrazné. Stal se například součástí pořadů Hollywood Game Night, Late Night with Seth Meyers a Documentary Now! či filmů The Little Hours, Souboj pohlaví a Akordy na kordy. Pravidlem bylo, že se neustále držel různých komediálních skečů.

Kromě Saturday Night Live je znám především ze seriálů Difficult People, The Last Man on Earth, Brooklyn Nine-Nine, Los Espookys a Forever. V posledním zmiňovaném seriálu si zahrál Oscara, ústřední mužskou postavu této série. Hlavní role sehrál i v pořadu Portlandia, který paroduje život v Portlandu.

Věnuje se i dabování animovaných postaviček, jeho hlas jsme mohli zaslechnout například v seriálech Crank Yankers, Unsupervised, Out There, The Looney Tunes Show, Archer, The Awesomes, Final Space a Big Mouth. Slyšet jsme ho mohli například i ve hře Red Dead Redemption 2, ve které namluvil Aldridge T. Abbingtona. Zároveň má na svém kontě i spoustu animovaných rolí z filmů.

Když se zrovna nevěnuje hraní, tak rád píše a produkuje různé seriály. Z jeho pera zatím přišly seriály Portlandia, Documentary Now!, Forever a Los Espookys, u kterých zároveň figuroval jako tvůrce. A jak již bylo zmíněno výše, díky své hudební kariéře často připravuje skladby a písně pro seriály a pořady.

Roku 1998 si vzal za ženu anglickou zpěvačku a textařku Sally Timms, se kterou se však rozvedl roku 2004. Následně byl ženatý s herečkou Elisabeth Moss, se kterou však vydržel pouze v letech 2009–2011. Od roku 2014 chodí s herečkou Natashou Lyonne.

Je ateista, poslouchá metalovou hudbu, zbožňuje herní sérii Red Dead Redemption, má strach z výšek a aktuálně žije v Los Angeles. Jeho předci pochází z Venezuely, Německa a Koreje.

Foto CC BY-SA 2.0 Richard Sandoval, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Last Man on Earth Karl Cowperthwaite 2017 2018 1

Filtr seriálů