Giovanni Ribisi

Giovanni Ribisi

Celé jméno: Antonino Giovanni Ribisi
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Friends, Avatar, Sneaky Pete

Datum narození: 17.12.1974 (48 let)

Giovanni Ribisi je americký herec, který se narodil roku 1974 v Los Angeles. Už podle jeho jména lze poznat, že jeho předci pocházejí z Itálie. Kromě toho má svůj původ i v Německu a Anglii. Jeho otcem je hudebník Albert Anthony Ribisi a jeho matkou je agentka herců Gay Ribisi. Má dvojče jménem Marissa Ribisi. Kromě toho má ještě jednu sestru, kterou je herečka Gina Ribisi.

Jedná se o aktivního seriálového i filmového herce, který svou kariéru zahájil už jako malý chlapec. Na začátku své kariéry se objevil v seriálech jako Sidekicks, Still the Beaver, Married with Children, My Two Dads, Davis Rules, The Wonder Years a Family Album. Poté jsme si ho mohli zapamatovat díky seriálu Friends, kde se v letech 1996–2003 objevoval jako Frank Buffay Jr.

Mezi jeho další seriálové počiny patří účast na seriálech My Name Is Earl, Dads a Sneaky Pete. V posledním zmiňovaném seriálu hraje hlavní postavu Petea Murphyho, a to už od roku 2015.

Znám je však i díky svým četným filmovým rolím, které sice netvoří příliš moc hlavních, ale spíše podstatné vedlejší. Jeho hereckých kvalit jsme si mohli všimnou například ve snímcích Předměstí, Zachraňte vojína Ryana, Parchanti nebo poldové?, Jiná láska, 60 sekund, Téměř dokonalý zločin, Riziko, Ztraceno v překladu, Svět zítřka, Zmražená pojistka, Kořeny mafie, Neznámý svůdce, Prostředníci, Gangster Squad – Lovci mafie, Všechny cesty vedou do hrobu a Méďa.

Fanoušci sci-fi trháků si ho rozhodně pamatují z prvního Avatara, ve kterém si zahrál Parkera Selfridgeho. V této roli se ho dočkáme i v nadcházejících pokračováních.

Roku 1997 si vzal za ženu herečku Mariah O'Brien, se kterou má dceru Lucii. Pár se však už roku 2001 rozvedl. Následně roku 2007 začal chodit se zpěvačkou Cat Power, se kterou však roku 2012 ukončil svůj vztah. Ještě téhož roku si vzal za ženu anglickou modelku Agyness Deyn, se kterou se ale o tři roky později rozvedl. Je aktivním podporovatelem scientologie.

Foto CC BY-SA 3.0 Angela George, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Offer Joe Colombo 2022 2022 1
Avatar Parker Selfridge 2009 2022 2
Friends Frank Buffay Jr. 1996 2003 5

Filtr seriálů