Ian Somerhalder

Ian Somerhalder

Celé jméno: Ian Joseph Somerhalder
Místo narození: Covington, Louisiana, USA
Známé projekty: Lost, The Vampire Diaries

Datum narození: 8.12.1978 (45 let)

Ian je synem Edny a Roberta Somerhaldera, pracujícího ve stavebním průmyslu. Rodiče se rozvedli, když bylo Ianovi 13 let a od té doby žil se svou matkou. Má bratra Boba, dřívějšího profesionálního cyklistu a sestru Robin, televizní novinářku.

Příjmení Somerhalder však získal od adoptivního dědečka. Biologický dědeček, Hull, byl bohatý anglický statkář, který přivedl jednu svou služebnou do jiného stavu, a tak zaplatil jednomu ze svých pracovníků, aby si ji vzal a dítěti dal jméno Somerhalder.

Poprvé se objevil v záři reflektorů jako model už v deseti letech a viděl půl světa předtím, než dosáhl osmnáctého roku. O to, že práce jako model neměl nouzi, svědčí i to, že se objevil hned v několika významných značkách jako Calvin Klein, American Eagle Outfitters, Dolce & Gabbana, Gucci, Versace a Guess. Naštěstí nezůstal pouze u modelingu, ale začal i svou hereckou dráhu.

V roce 2000 se objevil v nedlouho trvajícím spin-offu seriálu Dawsonova světa, Young Americans jako Hamilton Fleming, syn děkana prestižní zahraniční školy, který se zamiluje do svého spolužáka. O dva roky později ztvárnil Paula DentonaRogera Avaryho adaptaci Bret Easton Ellisovi novely Pravidla po boku Jamese Van Der Beeka, Shannyn Sossamon a Jessicy Biel.

První role, která ho skutečně proslavila, byla role Boona seriálu Lost, kde objevil v letech 2004 – 2007. Jako hostující hvězda se objevil v HBO seriálu Tell Me You Love Me jako Nick, kde se objevil úplně nahý v milostné scéně a herečkou Michelle Borth.

V září roku 2009 si zahrál ve filmu The Tournament jako jeden z nejsmrtelnějších zabijáků světa. Zatím jeho poslední hlavní seriálovou rolí je Damon Salvatore, nebezpečný a nemilosrdný upír v seriálu The Vampire Diaries.

V květnu 2006 byl zvolen jedním z deseti nejlepších mužských modelů. Roku 2015 si vzal za ženu herečku Nikki Reed.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Vampire Diaries Damon Salvatore 2009 2017 8
Lost Boone Carlyle 2004 2010 4

Filtr seriálů