James Franco

James Franco

Celé jméno: James Edward Franco
Místo narození: Palo Alto, Kalifornie, USA
Známé projekty: Spider-Man, 127 hodin, Zrození Planety opic, The Deuce

Datum narození: 19.4.1978 (45 let)

James Franco je slavný americký herec, který vystupuje ve filmech i seriálech. Je synem Betsy Lou Franco, scenáristky a příležitostné herečky, a Douglase Eugenea Franca, který má podnik v Silicon Valley. Kromě amerických předků má předky ruské, švédské, portugalské a židovské. Má dva bratry (Toma a Davea), kteří jsou taktéž herci, ale nejslavnějším z nich je jednoznačně James.

Roku 1996 dostudoval Palo Alto High School, kde se mimo jiné věnoval herectví. Díky tomu šel na California State Summer School for the Arts, kde se zaměřil na divadelní studium. Na vysoké škole měl pár oplétaček s policií za malování graffiti a pití alkoholu. Po dostudování vysoké školy se roku 1999 přestěhoval do Hollywoodu, kde zahájil svou hereckou kariéru.

Několika prvních rolí se dočkal už před rokem 1997, ale jednalo se o pouhé štěky. I když se původně bál a nevěřil si na herectví, tak nakonec překonal svůj strach a vrhl se do tohoto oboru naplno.

Na první větší roli nečekal moc dlouho. Hned roku 1999 se mu podařilo získat roli Daniela Desaria v seriálu o studentech, Freaks and Geeks. Během toho vystupoval i v několika filmech, kde měl většinou vedlejší role. Za zmínku stojí snad jen film Ať to stojí, co to stojí, kde si zahrál výraznější roli.

Rok 2002 obrátil jeho život naruby a v té době vznikl James Franco, kterého známe dosud. V životopisném televizním filmu James Dean si zahrál ústřední roli, díky které si vysloužil nominaci na Zlatý glóbus. Tu se mu nakonec povedlo proměnit ve vítězství, a proto jméno Jamese Franca získalo na popularitě. Brzy poté mu byla nabídnuta role Harryho Osborna do populárního filmu Spider-Man. Díky tomu se Franco dostal do ještě většího povědomí. Tuto roli si nakonec zahrál i v následujících dvou pokračováních.

Kromě toho si v roce 2002 zahrál hlavní roli ve filmu Sonny a vedlejší hlavní roli v akčňáku Hodina pravdy, kde se objevil po boku Roberta De Nira. V dalších letech začal pociťovat, že kromě hraní může předvést i svůj scenáristický a režisérský um. Vše nám dokázal hned ve dvou filmech, a to v The Ape a Fool's Gold, které sám napsal a režíroval a ve kterých hrál hlavní role.

Od roku 2005 je pravidelně obsazován do nejrůznějších filmů, kde hraje hlavní postavy. Franco začíná ukazovat, že je všestranným hercem, který je schopen hrát vážné i humorné postavy. V letech 2005–2006 se objevil v hlavních rolích filmů 6. Batalion, Tristan a Isolda, Rytíři nebes a Annapolis.

Roku 2007 přišel důležitý přelom v jeho kariéře. Nejdříve si zahrál v posledním díle trilogie o Spider-Manovi, poté ukázal, že je schopen zvládnout vážné role ve filmech V údolí Elah, Good Time Max a Milk a humorné ve filmech Finishing the Game: The Search for a New Bruce Lee a Camille. V té době se však pouští do větších projektů se svým přítelem Sethem Rogenem, čímž zahájí dlouhotrvající volnomyšlenkářskou spolupráci, která v budoucnu přivede na stříbrná plátna spoustu oblíbených titulů. S Rogenem se tedy už roku 2007 setká v projektech Zbouchnutá a Travička zelená.

Nyní se tedy zaměříme na spolupráci těchto dvou kreativních tvůrců. Po roce 2007 se spolu pustili do komiksového projektu s názvem Zelený sršeň, který však pojali v jejich typické humorném stylu. Podobně trhlým projektem byl film Apokalypsa v Hollywoodu, kde si kromě těchto dvou herců zahrála esa jako Jay Baruchel, Craig Robinson, Jonah Hill, Danny McBride, Michael Cera, Emma Watson či Paul Rudd.

Jejich filmům se dařilo, proto netrvalo dlouho a světlo světa spatřil film Interview pojednávající o severokorejském diktátoru Kim Čong-unovi. Dále spolu ještě pracovali na filmu Byla to divoká noc, vulgárním a sexistickém animáku Buchty a klobásy a životopisném projektu The Disaster Artist. Tím však jejich tvorba zdaleka nekončí. Brzy nás čeká například film Zeroville, po kterém však jistě přijde spousta dalších společných projektů.

Opět ale musíme zdůraznit, že James Franco je mužem dvou tváří, protože během těchto komediálních projektů působil i ve spoustě vážných filmech. Zmiňme například jeho účast ve filmech William Vincent, Láska a nedůvěra, Kvílení, Jíst, meditovat, milovat, Sal a The Broken Tower, kde ukázal svůj zápal pro vážná dramata. Populární se stal také díky hlavní roli ve filmu 127 hodin, kde ztvárnil Arona Ralstona, který uvízl na 127 hodin v národním parku Canyonlands. Franco si tak střihl další důležitou životopisnou roli.

Fanouškům Planety opic je znám díky roli Willa Rodmana, kterého roku 2010 ztvárnil v populárním prequelu Zrození Planety opic. Jeho postava se sice objevila i ve druhém díle tohoto snímku, ale bylo to jen skrze fotografii. Z této doby zmiňme ještě například film Princ a pruďas, ve kterém si zahrál roli věčně pozitivního prince, který se musel vypořádávat se svým protivným bratrem.

Od roku 2013 se Franco pravidelně objevuje hned v několika filmech za rok. Hraje především vedlejší role, ale i přesto stíhá několik hlavních. Například roku 2012 si zahrál v dramatu Spring Breakers, kde se objevil v takřka nepoznatelné roli. Kromě toho si zahrál vážnější role ve filmech The Letter, Maladies, C.K. Williams: Tar, Nevyřízený účet, Boží stvoření, As I Lay Dying, Krvavé peníze, Yosemite, Wild Horses, Vše bude v pořádku, The Adderall Diaries, Pravdivý příběh, Memoria, Královna pouště, I Am Michael, Zasvěcení, The Fixer, In Dubious Battle, Trezor a The Institute. Tyto filmy sice byly vážnějšího rázu, ale většinou se nejednalo o nijak úspěšné nebo dobře hodnocené projekty.

Z jeho vlastní tvorby musíme zmínit snímek natočený podle jeho povídky. Díky ní vznikl roku 2013 film Palo Alto pojednávající o jeho rodném městě. Dále na svět přivedl filmy Interiér. Leather Bar a The Sound and the Fury, které sám režíroval a kde hrál hlavní role.

V posledních letech se mu na sebe povedlo upozornit skrze filmy pro širší veřejnost. Hlavní roli si zahrál například ve fantasy filmu Mocný vládce Oz. Dále namluvil Lišku v novém zpracování Malého prince z roku 2015. V neposlední řadě se objevil jako kapitán lodi ve filmu Vetřelec: Covenant, kde však nebyl příliš dlouho. Nakonec ještě musíme zmínit populární komedii Proč právě on?, kde si zahrál Lairda Mayhewa.

Filmová kariéra však není tím jediným odvětvím, kterému se aktivně věnuje. Začátek své kariéry odstartoval v seriálech a od roku 2010 se k seriálům pomalu vrací. V letech 2009–2012 působil v nekonečném seriálu General Hospital, dále byl viděn například v seriálech Hollywood Heights a The Mindy Project.

Skutečně velkou seriálovou roli si zahrál roku 2016 v seriálu 11.22.63, kde se snažil zabránit atentátu na Johna Kennedyho. Téhož roku se objevil jako Eddie Pepper v seriálu Angie Tribeca a od roku 2017 ho vídáme v hlavní dvojroli v seriálu The Deuce, který pojednává o americkém sexuálním průmyslu ze sedmdesátých let. Jak ale bylo zmíněno, má tu dvojroli, protože hraje dvojčata Vincenta a Frankieho.

Franco se prezentuje jako muž židovského vyznání. Rád hraje postavy, které měly problémovou minulost nebo které skutečně existovaly. Podporuje hnutí LGBT a často hraje homosexuální postavy, proto se o Francovi začaly šířit zvěsti, že i ve skutečnosti je gay. Dodnes je jeho orientace nejasná, i když byl již několikrát spatřen po boku žen, se kterými udržoval milostný vztah. Ani on se však nevyhnul obvinění ze sexuálního obtěžování, které ho do celé kauzi zapojilo roku 2018.

Foto CC BY 3.0 David Shankbone, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Deuce Vincent Martino 2017 2019 3
The Deuce Frankie Martino 2017 2019 3
11.22.63 Jake Epping 2016 2016 1

Filtr seriálů