Craig Robinson

Craig Robinson

Celé jméno: Craig Phillip Robinson
Místo narození: Chicago, Illinois, USA
Známé projekty: The Office, To byl zítra flám, Bláznivé námluvy, Ghosted

Datum narození: 25.10.1971 (52 let)

Craig Robinson je známý americký herec, komik, hudebník a zpěvák. Narodil se roku 1971 v Chicagu, kde se jeho matka živila prací učitelky hudby, zatímco jeho otec byl právní zástupce. Vzdělával se na Whitney M. Young Magnet High School, odkud zamířil na Illinois State University a Saint Xavier University.

Jako komik se snažil prosadit už během studia na vysoké, po vystudování se stal učitelem hudby na Horace Mann Elementary School. Jako komikovi se mu však dařilo, a proto bylo jen otázkou času, kdy se dostane na filmová plátna a do televizních obrazovek. Ta chvíle přišla roku 2001.

Jeho první větší rolí je postava Buddyho LeGendrea, kterého si roku 2003 zahrál v seriálu Lucky. Poté měl spoustu různých vedlejších rolí, které však patří mezi zapamatovatelné. Na začátku jeho kariéry jsme ho mohli vidět například ve filmech Dračí války, Zack a Miri točí porno, Miss Březen a Father of Invention.

Znám je především díky roli Darryla Philbina, kterého hrál v letech 2005–2013 v seriálu The Office. Jeho postava tu patřila mezi hlavní, a tak si ho diváci mohli patřičně všimnout. Znám je také díky dvojici filmů To byl zítra flám, ve kterých si zahrál Nicka.

V dalších letech si zahrál například v komediích Souboj s Antikristem, Bláznivé námluvy, Apokalypsa v Hollywoodu, Stůl číslo 19 a Jmenuju se Dolemite či dramatech Get On Up – Příběh Jamese Browna a Morris z Ameriky. V poslední době se také proslavil díky seriálům. Velkou roli měl například v seriálu Brooklyn Nine-Nine, ve kterém si zahrál Douga Judyho.

Kromě toho si roku 2015 zahrál ústřední postavu seriálu Mr. Robinson, poté zavítal do seriálu Mr. Robot, kde ztvárnil Raye, a v letech 2017–2018 působil v seriálu Ghosted, kde si zahrál jednu z hlavních postav, a to konkrétně Leroye Wrighta.

Znám však není pouze jen díky svým hraným rolím, herec se totiž také pravidelně věnuje mluvení různých animovaných postav. Například roku 2010 propůjčil svůj hlas Perníčkovi z filmu Shrek: Zvonec a konec. Dále se v letech 2009–2013 aktivně podílel na seriálu The Cleveland Show, ve kterém namluvil několik vedlejších postav.

Následně jsme jeho hlas mohli slyšet ve filmech Percy Jackson: Moře nestvůr, Buchty a klobásy, Henchmen a Dolittle. Od roku 2016 se začal podílet na dabování animovaného seriálu American Dad!, kde například namluvil bratry Turlingtony. Dříve však těmto detektivům propůjčoval hlas herec Forest Whitaker.

Roku 2008 byl zadržen policií za vlastnění extáze a metanfetaminu. Dále byl zatčen ještě roku 2013, tentokrát za držení marihuany a extáze.

Foto CC BY-SA 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Ghosted Leroy Wright 2017 2018 1
Mr. Robot Ray Heyworth 2016 2016 1
Brooklyn Nine-Nine Doug Judy 2013 2020 7
American Dad! bratři Turlingtoni 2007 2020 5

Filtr seriálů