James Marsters

James Marsters

Celé jméno: James Wesley Marsters
Místo narození: Greenville, Kalifornie, USA
Známé projekty: Buffy the Vampire Slayer, Smallville, Runaways

Datum narození: 20.8.1962 (61 let)

James Marsters je rodák z Kalifornie, kde se narodil roku 1962. Jeho otec, který se zdržoval v náboženských kruzích, nevychovával pouze jeho, ale i jeho bratra Paula a sestru Susan. Všichni tři vyrůstali Modestu, kam se přestěhovali.

Když chodil do čtvrté třídy, tak zhlédl film Medvídek Pú, díky kterému se rozhodl stát hercem. Právě proto už na střední škole Grace M. Davis High School hrál v divadelních hrách a muzikálech. Následně studoval na Pacific Conservatory of the Performing Arts, odkud se roku 1982 přestěhoval do New Yorku, kde se dva roky vzdělával na Juilliard School.

Po vystudování se přestěhoval do Chicaga, kde získal své první profesionální role. Mezi jeho první zkušenosti patří například seriály Northern Exposure a Medicine Ball. Začátek jeho kariéry nakonec předpověděl jeho další působení, znám je totiž především díky svým seriálovým rolím.

Jeho největší rolí je jednoznačně postava upíra Spikea, kterého si v letech 1997–2003 zahrál v úspěšném seriálu Buffy the Vampire Slayer. Tuto postavu si zároveň zahrál i ve spin-offu Angel, kde se konkrétně objevoval mezi lety 1999–2004.

Během toho a poté se dočkal i několika výraznějších filmových rolí. Zmiňme, že se objevil například ve snímcích Chance, Bezva prachy, P.S. Miluji Tě, High Plains Invaders, Dobytí Měsíce či Na hraně. Výraznější role měl však i nadále v seriálech.

Po Buffy si zahrál výrazné vedlejší postavy například v seriálech Without a Trace, Torchwood či Caprica. V letech 2005–2010 jsme ho mohli vidět v několika epizodách seriálu Smallville, kde si zahrál padoucha Brainiaca.

I jeho další seriálové role byly výrazné. Například v letech 2010–2020 si zahrál v několika málo dílech seriálu Hawaii Five-0, kde se objevil jako Victor Hesse. Dále se objevil i v seriálech Warehouse 13, Metal Hurlant Chronicles a Witches of East End.

Na svém kontě má i několik animovaných rolí, jeho hlas jsme mohli zaslechnout například v seriálech The Super Hero Squad Show, Scooby-Doo! Mystery Incorporated či Dragon Ball Super: Doragon bôru cho. V poslední byl vidět i v seriálu Runaways, kde si v letech 2017–2019 zahrál jednu z hlavních postav, a to Victora Steina. Kromě toho se roku 2020 objevil v seriálu The Order.

Herectví není to jediné, čemu se aktivně věnuje, zároveň je totiž i vášnivým hudebníkem. Konkrétně umí zpívat a hrát na kytaru. Od roku 2002 je součástí rockové skupiny Ghost of the Robot, se kterou vydal už několik alb. Kromě toho se zpěvu a hraní věnuje i sólově, přičemž i v tomto případě vydal pár alb.

V letech 1989–1997 byla jeho manželkou Liane Davidson, se kterou má syna Sullivana. Následně si roku 2011 vzal za ženu Jasmin Marsters, která je taktéž herečkou. Kromě syna však vychovával svou neteř, kterou považuje za svou vlastní dceru. Po právní stránce je jejím opatrovníkem.

Ve svém volném čase rád píše komiksy, hraje na kytaru a tráví čas na pláži. Je levák, nad levým obočím má jizvu z přepadení v době, kdy žil v New Yorku, a zajímavostí je, že si chtěl po Buffy zahrát v dalším upírském seriálu, konkrétně v True Blood, nicméně tam ho odmítli kvůli tomu, že je moc malý. A ještě větší zajímavostí je, že se tu ucházel o roli upíra.

Foto CC BY 2.0 Florida Supercon, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Runaways Victor Stein 2017 2019 3

Filtr seriálů