Jason Bateman

Jason Bateman

Celé jméno: Jason Kent Bateman
Místo narození: Rye, New York, USA
Známé projekty: The Outsider, Ozark, Arrested Development, Bad Words

Datum narození: 14.1.1969 (55 let)

Jason Bateman se narodil ve státě New York, ale když mu byly čtyři roky, jeho rodina se přestěhovala do Salt Lake City a později pak do Kalifornie. Jeho matka létala jako letuška pro společnost Pan Am a pocházela z Velké Británie. Jeho otec je herec, scenárista a režisér. Jason má mladší sestru, herečku Justine Bateman, a tři nevlastní sourozence.

Jason v televizi debutoval v reklamě na cereálie a seriálu Little House on the Prairie, kde si zahrál malého sirotka. Následovala vedlejší role v Silver Spoons a nějaké ty epizodní role, např. v Knight Riderovi. Oblíbenost v Silver Spoons mu vynesla vlastní sitcom It's Your Move, jež se ovšem dočkal jen jedné řady.

Během 80. let byl Bateman miláčkem náctiletých dívek a ve svých 18 letech se díky režii třech epizod seriálu The Hogan Family, v němž hrál, stal nejmladším členem Cechu režisérů. Mezinárodně na sebe upozornil snímkem Teen Wolf Too, který ale v kinech propadl. Následovaly role v dalších televizních seriálech, ale žádný z nich nepřežil první sezónu.

Embed from Getty Images

V roce 2003 se vrátil na výsluní díky Arrested Development, ale seriál byl po třech letech zrušen, aby se pak v roce 2012 dočkal oživení. Jason za roli Michaela Bluha získal Zlatý glóbus a nominaci na Emmy. V roce 2005 hostoval v Saturday Night Live, v roce 2009 daboval v animovaném seriálu učitele tělocviku. Spolu se svým hereckým kolegou Willem Arnettem založili v roce 2010 produkční společnost DumbDumb Productions. Poté, co se v roce 2012 diváci opět setkali se svými oblíbenci z Arrested Development, tentokrát ovšem na Netflixu, Jasonova hvězda stoupala. A to zvláště poté, co se v roce 2017 na Netflixu představil v dramatu Ozark, jako finanční poradce, který ovšem pere peníze pro mexický drogový kartel a pro okolní svět je nijak nevyčnívajícím otcem rodiny. Za tuto roli byl nominován na Zlatý glóbus i Emmy.

Bateman uspěl samozřejmě i na stříbrném plátně, ze všech jeho filmových zářezů zmiňme Dodgeball: A True Underdog Story, Starsky & Hutch, Smokin' Aces, The Break-Up a Juno. V roce 2008 získal vedle Willa Smithe a Charlize Theron větší roli v Hanckokovi. Následoval The Switch s Jennifer Aniston, se kterou se setkal i v Horrible Bosses. V roce 2012 u něj nastal odklon od komedií, a to thrillerem Disconnet, aby se pak vrátil k dalším komediím. Rok poté si odbyl svůj filmový režisérský debut v Bad Words, kde si zahrál i hlavní roli.

V 90. letech trpěl závislostí na drogách a alkoholu, za což mohl podle jeho pozdějších slov jeho hektický pracovní život. V roce 2001 si oženil s dcerou Paula Anky, s níž má dvě dcery. Fandí baseballovému týmu Los Angeles Dodgers.

Foto: CC BY-SA 2.0


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Ozark Martin Byrde 2017 2

Filtr seriálů