Joe Don Baker

Joe Don Baker

Celé jméno: Joe Don Baker
Místo narození: Groesbeck, Texas, USA
Známé projekty: GoldenEye, Congo, Mars Attacks!

Datum narození: 12.2.1936 (88 let)

Baker se narodil v Groesbecku v Texasu jako syn Edny a Doyla Charlese Bakera. Navštěvoval Severotexaskou univerzitu, kterou dokončil v roce 1958. Sloužil v armádě Spojených států amerických.

Během broadwayské sezóny 1963–64 se objevil na jevišti v divadle ANTA v New Yorku ve hře Marathon '33. Jeho kariéra měla kořeny v televizi, i když se objevil v několika filmech, včetně role ve filmu Cool Hand Luke z roku 1967. Objevil se v mnoha televizních seriálech a postupně se dostal k hlavním hostujícím rolím v seriálech jako The Big Valley a Mod Squad. V roce 1971 si zahrál hlavní roli v televizním filmu Mongo's Back in Town s Telly Savalasem v hlavní roli.

Baker, vysoký 189 cm, se díky své fyzické zdatnosti a stereotypnímu texaskému chrapláku skvěle uplatnil ve westernech, a to jak ve filmu, tak v televizi. Zatímco pravidelně pracoval v televizi v pořadech jako Bonanza a Gunsmoke, objevil se ve vedlejších rolích například ve filmech Guns of the Magnificent Seven (1969) a Blake Edwards' Wild Rovers, ale jeho filmová kariéra se urychlila až po získání role mladšího bratra Steva McQueena ve filmu Sama Peckinpaha Junior Bonner, který byl uveden do kin koncem roku 1972.

V roce 1987 si Baker zahrál zlotřilého obchodníka se zbraněmi Brada Whitakera ve filmu o Jamesi Bondovi The Living Daylights, kde hlavní roli agenta 007 ztvárnil Timothy Dalton. V letech 1995 a 1997 se Baker k sérii vrátil, tentokrát hrál jinou postavu, agenta CIA Jacka Wadea, ve filmech GoldenEye a Tomorrow Never DiesPierce Brosnanen v roli Bonda. Baker je jedním ze čtyř herců, kteří se objevili jak v roli Bondova spojence, tak v roli padoucha.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Brad Whitaker 1962 1962 1

Filtr seriálů