Jon Hamm

Jon Hamm

Celé jméno: Jonathan Daniel Hamm
Místo narození: St. Louis, Missouri, USA
Známé projekty: Good Omens, Mad Men, Baby Driver, The TownFargo

Datum narození: 10.3.1971 (52 let)

Jon Hamm se k herectví dostal již v mládí, ale nikdy jej nebral jako něco, čemu by se chtěl v budoucnu věnovat profesionálně. Mimoto hrál také fotbal za středoškolský tým a byl vůbec považován za prvotřídního sportovce. Po dokončení střední školy dostával různé nabídky od univerzit, které většinou chtěly, aby hrál za jejich fotbalový tým. Nakonec se rozhodl pro univerzitu v Missouri, kde získal titul z angličtiny. Poté se nějakou dobu věnoval učení na jeho bývalé střední škole a nakonec se rozhodl pro hereckou kariéru. Jeho studentkou byla například Ellie Kemper, se kterou se později setkal v Unbreakable Kimmy Schmidt.

Ze začátku se mu poměrně dlouho příliš nedařilo a bylo pro něj těžké sehnat nějakou roli, ale v roce 2000 přišel menší úspěch, když získal roli ve filmu Clinta Eastwooda Vesmírní kovbojové a dostal prostor v devatenácti epizodách seriálu Providence. Od té doby hrál hlavně v seriálech a epizodní role (Gilmore Girls, Charmed, Numb3rs) střídaly ty větší (The Division, The Unit, What About Brian). Pak ale přišla role Dona Drapera v seriálu Mad Men. Hned za první sérii získal Zlatý glóbus a poté ještě mnoho dalších. Té nejdůležitější, Emmy, se ovšem dočkal po sedmi nominacích až v poslední sérii v roce 2016. Od počátku Mad Menů se řadí k největší herecké třídě a přicházejí mu zajímavější nabídky na role. Jednu z větších rolí dostal v páté sezóně Fargo, kde si zahrál hlavního záporáka.

Zahostoval si v komediálních 30 Rock, Web Therapy, objevil se v Black Mirror, Parks and Recreation a The Last Man On Earth. Zahrál si v minisérii A Young Doctor's Notebook & Other Stories po boku Daniela Radcliffa.

Co se filmové kariéry týče, větší role, jako například Buddy v Baby Driverovi začal získávat až nedávno. Za zmínku ale stojí jeho role v Affleckově The Town, Sucker Punch, Keeping Up with the Joneses a dabing Herba Overkilla v Mimoních.

Je vášnivým hráčem golfu a tenisu a oddaným fanouškem hokejového týmu St. Louis Blues, v jehož reklamních spotech se objevil. Fandí i baseballu, a to St. Louis Cardinals. Nejen za svou roli Dona Drapera obdržel bezpočet nominací a cen.

Embed from Getty Images

Foto: CC BY-SA 2.0


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Fargo Roy Tillman 2023 2024 1
Good Omens Gabriel 2019 2019 1
Mad Men Don Draper 2007 2015 7

Filtr seriálů