Katharine McPhee

Katharine McPhee

Celé jméno: Katharine Hope McPhee
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Smash, Scorpion

Datum narození: 25.3.1984 (40 let)

Rodina

Katharine se narodila vynikající kabaretové zpěvačce a vokální trenérce Patricii Burch, vystupující pod pseudonymem Peisha Arten, která u dcery, když už ve dvou letech začala zpívat, poznala hudební nadání, a tak se rozhodla ji trénovat. Její otec Daniel McPhee je televizní producent. Má starší sestru Adrianu.

Dne 2. února 2008 se ve třiadvaceti provdala za svého o 19 let staršího přítele Nicka Cokase v presbyteriánském kostele v Beverly Hills.

Nejen American Idol

Aby vyzkoušela televizní hudební soutěž American Idol, přesvědčili Katherine její nynější manžel Nick Cokas a její rodiče. Na konkurz páté série se dostavila do San Francisca, kde zpívala God Bless the Child od Billie Holiday. Katherine se nakonec probojovala až do finále, kde zpívala Black Horse and the Cherry Tree, Somewhere Over the Rainbow a My Destiny, avšak nakonec obsadila druhou příčku a na prvním místě se usadil Taylor Hicks.

To pro ni však rozhodně neznamenal konec, ba začátek, poněvadž u American Idol ještě zůstala a to na jeho turné, jehož první tři týdny propásla kvůli laryngitidě a bronchitidě. K ostatním účastníkům se připojila ve Washingtonu, kde na radu lékaře, zpívala jen dvě písně místo tradičních čtyř. American Idol si však může připsat na svůj účet její další újmu na zdraví, a to když na koncertě v Charlotte v Severní Carolině v zákulisí zakopla a utrpěla tak vlasovou zlomeninu nohy.

Od roku 2007 však vystupuje sama za sebe pod jménem Katharine McPhee a neustále se jí daří obsazovat hudební žebříčky. První album, které obsahuje i hit Over It, s názvem Katharine McPhee vyšlo do prodeje 30. ledna 2007 a během prvního týdne se prodalo 116 tisíc kopií a umístilo se na druhém místě v Billboard 200 Albums Chart. Druhé album s názvem Unbroken vyšlo 5. ledna 2010, a však single Had It All byl už dostupný na jejích stránkách nebo iTunes od srpna 2009. Dne 12. října 2010 dorazilo do obchodů její vánoční album s názvem Christmas Is the Time to Say I Love You. V červnu 2011 bylo oznámeno, že McPhee podepsala novou hudební smlouvu s Columbia Records (patřící pod Sony Music Entertainment), kvůli spojení Columbii s NBC pro distribuování hudby ze seriálu Smash.

S jedním ze spolusoutěžících Elliottem Yaminem nazpívala duet Real Love, který byl díky své veliké popularitě na iTunes vydán i jako samostatný single. Kromě jiného nazpívala i písničku Let Your Heart Sing k soundtracku Disney filmu Zvonilka.

Během natáčení 9. série American Idol, soutěžící Didi Benami zpíval píseň Terrified, která byla z jejího alba Unbroken a napsána jedním z porotců Idolu, Karou DioGuardi. Výsledkem bylo neuvěřitelné navýšení downloadů (20 tisíc z celkových 22 tisíců během 1 týdne) původní písně s Jasonem Reevesem. Katherine poté vydala novou verzi nazpívanou za doprovodu herce Zachary Levi (Chuck), který předvedl svůj hudební talent už ve filmu Na vlásku.

V květnu 2010 se umístila na 16. místě v žebříčku nejúspěšnějších soutěžících American Idol, založeném na počtu prodaných alb a singlů a písních přehraných v rádiích. Umístila se tak před několika svými kolegy z Idolu jako Bo Bice, Blakeem Lewisem, Diana DeGarmo a Justinem Guariniem a i před výhercem Taylorem Hicksem, ale za Elliottem Yaminem, Kellie Pickler a Chrisem Daughtrym.

Před kamerou

Její herecká kariéra se skládá ze samých malých rolí, ať už ve filmech jako Crazy, komedii The House Bunny spolu s Annou Farisas, Emmou Stone a Rumerem Willisem, Peace, Love, and MisunderstandingJane Fonda či Shark Night 3D nebo nezávislé romantické komedii You May Not Kiss the Bride.

A ani v seriálové brandži to není o moc lepší. Zúčastnila se natáčení dvou Pilotů (You Are Here od MTV a The Pink House od NBC), k jejichž realizaci nadále nedošlo. V roce 2007 se jako ona sama objevila v epizodě Im Coming Out v americké verze telenovely Ugly Betty. V CSI: NY v epizodě Prey ztělesnila zpěvačku a oběť stalkera. Menší roličku si zahrála i v komediálním seriálu Community, kde se objevila v epizodě Basic Genealogy jako bývalá nevlastní dcera Chevyho Chase. V neposlední řadě také propůjčila svůj hlas matce Maggie v animovaném seriálu Family Guy.

Jejím prvním průlomem do světa filmu by měl být dlouho očekávaný muzikálový seriál ze stanice NBC Smash. Od roku 2014 ji budeme vídat jako jednu z hlavních postav seriálu Scorpion.

Zajímavosti

Má čivavu jménem Nina. Chodila do školy Notre Dame High School v Los Angeles s Rachel Bilson (The O.C., Hart of Dixie) a Kirsten Dunst (Spider-man, Wimbledon). Časopisu People prozradila, že od 13 let začala držet dietu a usilovně cvičit, až se v 17 letech stala bulimičkou. Posléze pak nabrala váhu během vysokoškolských mejdanů, ale nakonec, po úspěšném konkursu do American Idol, nastoupila na tří týdenní rehabilitační program, který skončil těsně před únorovým semifinále (2006), během něhož zase zhubla 14 kg. S druhým místem v American Idolu získala i nové auto – černý Ford Mustang.

Její fanoušci jsou známí jako „The Kat Pack“ nebo „McPhans“. V červnu roku 2011, časopis Forbes zařadil McPhee na desáté místo v jejich seznamu 10ti Nejvýdělečnějších účastníků American Idols (10 Top-Earning American Idols) spolu s Davidem Archuletaem a Davidem Cookem, kteří díky hudbě a hraní od května 2010 do května 2011 vydělali 1 milion dolarů (odhad před zdaněním a před poplatky manažerům a agentům. Společně s Alyson Hannigan (How I Met Your Mother), Jaime King (Hart of Dixie), Minkou Kelly (Parenthood) a Emily Deschanel (Bones) spojila své síly ve videu na FunnyorDie, kde propagovali rakovinu prsou pro organizaci Stand Up To Cancer.

Foto CC BY-SA 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Scorpion Paige Dineen 2014 2018 4
Smash Karen Cartwright

Filtr seriálů