Kiefer Sutherland

Kiefer Sutherland

Celé jméno: Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland
Místo narození: Londýn, Velká Británie
Známé projekty: 24, Touch, Designated Survivor

Datum narození: 21.12.1966 (57 let)

Kiefer Sutherland se narodil 21. prosince 1966 do herecké rodiny. Jeho otec Donald Sutherland je stále aktivním hercem, ale jeho matka Shirley Douglas už herectví zanechala. Jeho dvojče, sestra Rachel, je postprodukční v Torontu. Dále má tři nevlastní bratry – Roega, Rossifa a Anguse, kteří jsou všichni herci. Jeho dědeček byl v letech 1944–1961 premiérem kanadské provincie Saskatchewan.

Sutherlandovi se rozvedli v roce 1970 a Kiefer se s matkou odstěhoval z Kalifornie do kanadského Toronta. Navštěvoval pět různých středních škol a k filmu se dostal už v 17 letech, debutoval ve snímku Max Dugan se vrací, kde si zahrál i jeho otec Donald Sutherland. První větší roli získal o rok později v kanadském dramatu The Bay Boy. Poté se přestěhoval do Hollywoodu, kde byl tři roky jeho spolubydlícím Robert Downey, Jr.

Kiefer na sebe upozornil především rolemi v The Lost Boys a Promise Land. Měl být Batmanovým Robinem po boku Michaela Keatona, ale Robin byl ze scénáře vyškrtnut. Dále z jeho prvních rolí jmenujme Young Guns, Young Guns II a The Vanishing.

Známý je hlavně díky své životní roli Jacka Bauera v seriálu 24, za kterou byl nominován na Emmy a Zlatý glóbus. Je držitelem Zlatého glóbu, Emmy a dvou SAG Awards za nejlepší herecký výkon v dramatickém seriálu. V roce 2006 byl podle AskMen.com nejlépe placeným televizním hercem.

Kvůli svému angažmá v seriálu 24 se na velkém plátně v prvním desetiletí 21. století moc neohřál. Za všechny filmy zmiňme Phone Booth, Mirrors, Taking Lives a The Sentinel. Z devadesátých let bychom neměli zapomenout na Time To Kill, kde si zahrál se svým otcem po boku Matthewa McConaugheyho, Kevina Spaceyho, Sandry Bullock a Samuela L. Jacksona.

Po 24 se na televizních obrazovkách ukázal v mysteriózním Touch, který byl po dvou řadách zrušen. Následně se vrátil jako Jack Bauer v limitované sérii 24: Live Another Day a jeho nejnovější rolí je teď prezident Thomas Kirkman v Designated Survivor. Mezi jeho nejnovější filmy patří Melancholia, Pompeii a Forsaken, kde si opět zahrál se svým otcem.

Momentálně žije v New Yorku, má jednu vlastní dceru Sarah, která je herečkou a můžete ji znát ze seriálu Veep, a dva nevlastní syny. Byl zasnoubený s Julíí Roberts, která ale krátce před svatbou zasnoubení zrušila kvůli údajné Kieferově aféře. V letech 1996 – 2008 byl ženatý s Kelly Winn, se kterou ale už od roku 1999 nežil. Roku 2008 byl 48 dní ve vězení kvůli jízdě v opilosti.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The First Lady Franklin D. Roosevelt 2022 2022 1
Designated Survivor Tom Kirkman 2016 2
Touch Martin Bohm 2012 2013 2
24 Jack Bauer 2001 2014 9

Filtr seriálů