Logan Lerman

Logan Lerman

Celé jméno: Logan Wade Lerman
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Percy Jackson, Charlieho malá tajemství, Hunters

Datum narození: 19.1.1992 (32 let)

Logan se narodil v Beverly Hills. Jeho otec je podnikatel a ortoped a jeho matka mu dělá manažerku. Má dva starší sourozence jménem Lindsey a Lucas (všichni tří tedy začínají na písmeno L). Logan je židovského vyznání a jeho prarodiče pocházejí ze čtyř odlišných zemí – Německo, Mexiko, Polsko a USA. Všichni z nich se narodili do židovských rodin. Logan o sobě tvrdí, že je černou ovcí rodiny, protože jako jediný je hercem, kdežto většina rodiny pracuje ve zdravotním odvětví. Chodil na střední školu v Beverly Hills a hodlal jít studovat kreativní psaní na Newyorskou univerzitu, ale studium odložil.

Logan se začal hraní věnovat na konci 90. let, kdy se začal objevovat v různých reklamách. Jeho filmový debut nastal v roce 2000 s filmem Patriot a ve stejném roce si zahrál ještě ve filmu Po čem ženy touží. Ve filmu Kluci v mém životě (2001) si zahrál syna postavy, jenž ztvárňovala herečka Drew Barrymore. Když v roce 2003 hrál ve filmu Rodinné tajemství, kritici jeho výkon začali označovat za „slibného nováčka“. Dále si zahrál ve filmu Osudový dotek (2004) a mezi lety 2004–05 působil v seriálu Jack & Bobby, kde hrál jednu z ústředních rolí – Bobbyho. Po další chvále za jeho výkon začíná Logan brát herectví vážněji.

V roce 2006 si zahrál ve filmu Soví houkání, které mu vyneslo už třetí ocenění mladých umělců (předešlé byly za Rodinné tajemství a Jack & Bobby). Další rok se objevil ve filmu Číslo 23 a ve westernu 3:10 Vlak do Yumy. Následovaly role ve filmech Bill (2007), Gamer (2008), Můj milý, můj drahý (2008), kde si zahrál po boku Renée Zellweger a následně přišla jeho velká role ve frančíze Percy Jackson.

Logan získal hlavní roli Percyho Jacksona a poprvé se takto objevil ve filmu z roku 2010 Percy Jackson: Zloděj blesku. Tuto roli si zopakoval i v pokračování z roku 2013 Percy Jackson: Moře nestvůr. Původně se plánoval i třetí film s podtitulem Prokletí Titánů, avšak film nakonec nevznikl. Loganovou další rolí se stal d'Artagnan ve Tři mušketýři z roku 2011, nicméně film získal negativní recenze a jediným světlým bodem na filmu byl Loganův výkon. Naopak pozitivního hodnocení se dočkal Loganův další film Charlieho malá tajemství, kde ztvárňoval ústřední roli Charlieho. Za tuto roli byl Logan nominován na několik cen a vyhrál v Teen Choice Awards jako Nejlepší herec v dramatickém filmu. Po boku Lily Collins si zahrál ve filmu Spisovatelé (2012) , dále ve filmu Noe (2014) a ve válečném snímku Železná srdce (2014) po boku Brada Pitta či Shia LaBeoufa.

Poté ztvárnil mladého studenta, jenž během dospívání čelí antisemitismu a sexuálnímu nátlaku v 50. letech ve filmu Indignation. U toho filmu také prvně působil jako jeden z výkonných producentů. Dále získal roli ve filmu Sidney Hall (2017) a opět zde působil i mezi výkonnými producenty. Logan propůjčil svůj hlas vojáku Robertu Conroyovi v animovaném filmu Seržant Stuby – neočekávaný hrdina (2018). Tato postava je založená na skutečném vojákovi, který v první světové válce spolupracoval s válečným psem Seržantem Stubym. V roce 2020 se po dlouhých letech vrací i do televize, jelikož ztvární hlavní roli v seriálu Hunters, který vypráví o lovcích nacistů v Americe v 70. letech.

Logan sám sebe popisuje jako filmového geeka, kterého utvářejí filmy. Je odměřený a tichý, domácký typ a ne moc fanda do sportu. Je kreativní osobou a zajímá se o všechno, co souvisí s tvorbou filmů, včetně psaní, produkování a režírování. Mezi jeho oblíbené režiséry patří Paul Thomas Anderson, Stanley Kubrick, David Fincher a Peter Bogdanovich a mezi oblíbené filmy Americká krása (1999), Chraň si svůj život (1991) a Věčný svit neposkvrněné mysli (2004).


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Hunters (2020) Jonah Heidelbaum 2020 1

Filtr seriálů