Matthew Perry

Matthew Perry

Celé jméno: Matthew Langford Perry
Místo narození: Williamstown, Massachusetts, USA
Známé projekty: Friends, Můj soused zabiják, The Odd Couple

Datum narození: 19.8.1969Datum úmrtí: 28.10.2023 (54 let)

Americký rodák Matthew Perry se narodil roku 1969. Je synem amerického herce Johna Bennetta Perryho a kanadské novinářky Suzanne Marie Perry. Jeho rodiče se rozvedli těsně po jeho porodu, jeho matka si později vzala za muže novináře Keitha Morrisona. Ta ho také vychovávala, a to v kanadské Ottawě.

Chodil na školy Rockcliffe Park Public School a Ashbury College. Nestudoval na vysoké škole. Dlouhou dobu nevěděl, zda se bude věnovat tenisu či herectví, protože ho oba dva koníčky velmi bavily, ale nakonec se rozhodl pro kariéru herce, i když s tím jeho otec nesouhlasil.

Svou první roli získal už ve svých desíti letech, ale pořádně se na svou kariéru zaměřil až od roku 1987. První role získával v různých seriálech, ze kterých musíme předně zmínit Second Chance, Highway to Heaven, Growing Pains, Sydney a Home Free.

Jeho první velkou rolí byla postava Chandlera Binga, kterého na stanici NBC začal hrát v seriálu Friends, a to od roku 1994. Nejenom, že se jednalo o jeho první velkou roli, ale zároveň už bude jeho doživotní největší a nejznámější rolí.

Během působení v tomto seriálu se však často objevoval ve filmech, kde sbíral větší role. Znám je například ze snímků Jen blázni spěchají, Málem hrdinové, Tři do tanga a Sloužit Sáře. Znám je díky dvěma filmům Můj soused zabiják, kde si po boku Bruce Willise zahrál postavu Oze Oseranskyho.

Po působení v seriálu Friends jeho kariéra velmi opadla. Začal se objevovat v nezajímavých filmech, kde nehrál nijak úchvatné role. Zahrála si například ve filmech The Ron Clark Story, Zmatená duše, Vyletět z hnízda a Znovu 17.

Vidět jsme ho mohli i v dalších seriálech. V letech 2006–2007 se věnoval seriálu Studio 60 on the Sunset Strip, kde hrál Matta Albieho. Poté se objevil jako Ben Donovan v seriálu Mr. Sunshine, jako Ryan King v seriálu Go On a jako Oscar Madison v seriálu The Odd Couple. Znám je také díky postavě Mikea Krestevy, kterého si zahrál v seriálech The Good Wife a The Good Fight.

Vlastní americké i kanadské občanství. V letech 1995–1996 chodil s herečkou Julií Roberts a v letech 2006–2012 s herečkou Lizzy Caplan. Dosud si nenašel žádnou manželku a nezplodil žádné děti. Několikrát se léčil ze závislosti na prášcích a alkoholu, ale i když chodil na léčení, tak se nikdy fakticky nevyléčil. Je velkým fanouškem herní série Fallout.

Foto CC BY 2.0 Policy Exchange, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Friends Chandler Bing 1994 2004 10

Filtr seriálů