Mayim Bialik

Mayim Bialik

Celé jméno: Mayim Bialik
Místo narození: San Diego, USA
Známé projekty: The Big Bang Theory, Blossom

Datum narození: 12.12.1975 (48 let)

Mayim Bialik je americká herečka, která má evropské předky. Její prarodiče se přistěhovali z koutů Polska, tehdejšího Československa a Maďarska. Mayim byla vychována jako Židovka a své víry si cení do dnes. Právě kvůli své víře odmítá nosit šaty s výškou nad kolena a svršky odhalující ramena.

Její úplně první rolí byl hororový snímek Pumpkinhead, který byl odvysílán roku 1988. Za roli v televizním seriálu Beauty and the Beast, kde hrála dívku Ellie, získala v roce 1987 ocenění na Screen Actors Guild. V roce 1990 získala roli v seriálu Blossom, kterým se nejvíce proslavila a účinkovala v něm až do roku 1995. V roce 1994 si mimoto střihla hlavní roli v snímku Don't Drink the Water od Woodyho Allena.

Po roce 1995 se odmlčela a stranila se médií. I když byla přijata na prestižní univerzity Harvard a Yale, rozhodla se pro studium na kalifornské univerzitě. Získala bakalářský titul v oblasti neurovědy, hebrejštiny a židovských studií, ve studiu pokračovala a později obdržela titul Ph.D v oblasti neurovědy. Svou disertační práci zaměřila na pozorování hypothalamické aktivity u pacientů se syndromem Prader–Willi. Je autorkou několika knih, mimo jiné i veganské kuchařky.

Na televizní obrazovky se vrátila, a nejvíce se zviditelnila, díky roli v seriálu The Big Bang Theory. Pravidelně ji vídáme od 4. série jako Sheldonovu kamarádku/pří­telkyni Amy Farrah Fowlerovou. Za tuto roli byla již čtyřikrát nominována na cenu Emmy. Netají se tím, že se k hraní vrátila z finančních důvodů. Přála si moct trávit více času se svými dětmi a být finančně nezávislá.

V roce 2003 se provdala za Michaela Stona, se kterým má dva syny. V roce 2013 se rozvedli. Její jméno znamená v hebrejštině voda. Hraje na piano, trumpetu, baskytaru a kvůli roli Amy se učila hrát na harfu. Stravuje se vegansky a bojuje za etické zacházení se zvířaty. Stala se mluvčí rodičovské organizace Holistic Moms Network, která podporuje přirozený porod, holistickou medicínu, vegetariánství i veganství, vzdělávání dětí v domácím prostředí a další. Považuje se za feministku.

Foto CC BY-SA 2.0 iDominick, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Big Bang Theory Amy Farrah Fowlerová 2010 2019 10

Filtr seriálů