Noah Wyle

Noah Wyle

Celé jméno: Noah Strausser Speer Wyle
Místo narození: Hollywood, Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: ER, Flynn Carsen, Falling Skies, The Librarians

Datum narození: 4.6.1971 (52 let)

Noah Wyle je známý filmový i televizní herec, který se proslavil hned díky několika ikonickým rolím. Jedná se o losangeleského rodáka, který se narodil roku 1971. Jeho rodiči jsou Stephen a Marjorie Wyleovi, kteří mají kromě něj ještě další dvě děti. Zatímco jeho otec je židovského vyznání (je totiž potomkem ruských Židů), tak jeho matka je členkou episkopální církve. Avšak ani jedno náboženství ho nijak neovlivnilo, protože doma nebylo nijak moc prosazováno.

V sedmdesátých letech se jeho rodiče rozvedli a Noah byl vychováván svou matkou, která si později vzala Jamese C. Katze, který měl z dřívějšího manželství také tři děti. Noah se vzdělával na The Thacher School, kde odmaturoval roku 1989. Následně se věnoval divadlu na Northwestern University, kterou úspěšně dokončil.

První role se mu podařilo získat už na začátku devadesátých let, ale zlom v jeho kariéře přišel roku 1994, kdy byl obsazen do populárního seriálu z lékařského prostředí. Řeč je pochopitelně o seriálu ER, kde až do roku 2009 působil jako John Carter. Objevil se tu v neuvěřitelných 254 dílech a díky této roli si ho oblíbila spousta lidí.

Během těchto dlouhých 15 let se pochopitelně věnoval i jiným projektům. Větší role si zahrál například ve filmech Otisky prstů, Piráti ze Silicon Valley, Nebezpečná partie, Donnie Darko, Dost, Bílý oleandr, Kaliforňanky nebo W. Předně je však také znám díky trilogii Flynn Carsen, ve které si zahrál stejnojmennou hlavní postavu. Jedná se o sérii tří televizních filmů, které se soustředí na dobrodruha Flynna Carsena, jenž se jednoho dne stane Knihovníkem. Ten má za úkol ochránit svět před těmi, kteří chtějí zneužívat magii.

Tato filmová série sice není nijak oslnivá, nicméně je svým způsobem ikonická. Hlavním problémem je fakt, že se velmi podobá filmové sérii Indiana Jones, kde hrají nejenom známější herci, ale příběh a efekty tu jsou kvalitnější. Nicméně si Flynn Carsen získal takovou popularitu, že roku 2014 vznikl seriál The Librarians ze světa těchto filmů. A v nich se objevil i Flynn Carsen opět v podání herce Noaha Wylea, který tu však nepůsobil pravidelně.

Dále je Noah znám díky sci-fi seriálu Falling Skies, ve kterém působil v letech 2011–2015. Zahrál si tu Toma Masona, který tu byl hlavní postavou, a proto se v době natáčení tohoto seriálu nemohl věnovat jiným projektům.

Na svém kontě má pochopitelně i jiné role, například se objevil v seriálu Adoptable, kde si zahrál sám sebe. Nebo se mihl v epizodní roli seriálu The Romanoffs, který se zaměřoval na údajné potomky ruského rodu Romanovců. Po velkých rolích ve filmech Snake and Mongoose a The World Made Straight se roku 2019 začal věnovat seriálu The Red Line, kde hraje Daniela Caldera.

V letech 2000–2010 měl za ženu Tracy Warbin, se kterou se poznal na natáčení filmu Otisky prstů. Spolu mají syna Owena Straussera Speera Wylea a dceru Auden Wyle. Následně si roku 2014 vzal herečku Saru Wells, se kterou má dceru Frances Harper Wyle.

Jako malý sbíral baseballové kartičky, v čemž pokračuje i nadále. Sám si je vědom toho, že se na něj bude už navždy vzpomínat jako na Johna Cartera ze seriálu ER. Avšak i na tento seriál někdy vzpomíná ve zlém, například se mu protiví scéna, ve které musel dát umělé dýchání psovi.

Foto CC BY-SA 2.0 starbright31, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Librarians Flynn Carsen 2014 2018 4
Falling Skies Tom Mason 2011 2015 5

Filtr seriálů