Richard Belzer

Richard Belzer

Celé jméno: Richard Jay Belzer
Místo narození: Bridgeport, Connecticut, USA
Známé projekty: Homicide: Life on the Street, Law & Order: SVU

Datum narození: 4.8.1944Datum úmrtí: 19.2.2023 (78 let)

Richard Jay Belzer je americký herec, komik a autor. Narodil se v roce 1944 v Bridgeportu v Connecticutu. Vyrostl v židovské rodině. Jeho matka ho podle něj často fyzicky týrala, což bylo důvodem, proč se začal zajímat o kariéru komika, jelikož se snažil matku rozesmát, aby neměla touhu ho a jeho bratra bít. Poté co vystudoval střední školu Fairfield Warde, pracoval jako žurnalista u Bridgeport Bost. Poté šel na Dean College, ale byl vyloučen.

Po jeho prvním rozvodu s manželkou Gail Susan Ross se přestěhoval do New Yorku k zpěvačce Shelley Ackerman a začal pracovat jako komik u Pips, The Improv and Catch a Rising Star. Účastnil se komediální skupiny Channel One, která satirizovala televizi a stala se základem kultovního filmu The Groove Tube, kde i Belzer hrál.

Ke konci 70. let a začátkem 80. let byl Belzer i příležitostným filmovým hercem. Jednalo se ale pouze o malé vedlejší role. Více známý je z televize. Byl opakují postavou v původním The Flash (1990) jako hlasatel a reportér Joe Kline. Objevil se také v několika dílech Lois & Clark: The New Adventures of Superman jako inspektor William Henderson. Jeho nejznámější role přišla v roce 1993. Byl i přes „strašlivé hraní“ na konkurzu obsazen do seriálu Homicide: Life on the Street (1993–1999) jako policejní detektiv John Munch. Po skončení seriálu v roli pokračoval v novém seriálu Law & Order: Special Victims Unit až do roku 2013. Stal se tak nejdéle hrajícím hercem jedné role v seriálech vysílaných v hlavním vysílacím čase (dohromady 22 řad) a překonal tak rekord dvaceti řad, který měli herci James Arness a Kelsey Grammer.

Foto: CC BY 2.0 Jay Tamboli, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Law & Order: Special Victims Unit John Munch 1999 2016 16

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů