Russell Crowe

Russell Crowe

Celé jméno: Russell Ira Crowe
Místo narození: Wellington, North Island, Nový Zéland
Známé projekty: Gladiator, Man of Steel, The Mummy

Datum narození: 7.4.1964 (60 let)

Russell se narodil 7. dubna 1964 ve Wellingtonu, hlavním městě Nového Zélandu. Mládí prožil v australském Sydney, kde hrál spoustu dětských rolí. V pubertě se vrátil zpět do Wellingtonu a zahájil hudební kariéru pod jménem Russ Le Roq. Téměř okamžitě se stal hvězdou a singl „I Just Want To Be Like Marlon Brando“ dobyl první místo australské i novozélandské hitparády.

V jednadvaceti letech se Crowe vrátil do Austrálie, kde získal divadelní angažmá. Po úspěšné roli v muzikálu The Rocky Horror Show zahájil i filmovou kariéru. Úspěšnými rolemi ve filmech The Crossing, Romper Stomper a The Silver Brumby si vysloužil přesun do Hollywoodu, kde debutoval ve westernu The Quick and the Dead, kde si zahrál se Sharon Stone a Genem Hackmanem.

Po úspěšném americkém debutu se objevil v kriminálním dramatu L.A. Confidential, ve kterém sekundoval Kevinu Spaceymu a Kim Basinger. Roku 1999 byl za roli Jeffreyho Wiganda ve filmu The Insider nominován na Oscara, díky čemuž jej Ridley Scott obsadil do velkolepého starověkého dramatu Gladiator, za který už zlatá soška Croweovi připadla.

Rok po oscarovém triumfu získal Russell další nominaci, role Johna Nashe v životopisném dramatu A Beautiful Mind mu však nakonec vynesla vítězství „jen“ na Zlatých glóbech a cenách BAFTA. V následujících letech exceloval v různorodých filmech, v nichž ztvárnil diametrálně odlišné role.

V roce 2013 si zahrál Jor-Ela, Supermanova otce v Man of Steel, úvodním filmu DCEU. O rok později zaujal rolí Noema ve stejnojmenném biblickém příběhu. V poslední době zaujal komedií Nice Guys a představil se též jako Henry Jekyll v The Mummy.

Russell je ženatý s herečkou Danielle Spencer, s níž má dvě děti. Je vášnivým sportovcem a miluje ragby, kriket i fotbal. Fandí týmům South Sydney Rabbitohs a Leeds United.

Foto: CC BY-SA 2.0 Eva Rinaldi, Wikipedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avengers Zeus 2022 2022 1
The Loudest Voice Roger Ailes 2019 2019 1
Dark Universe Henry Jekyll 2017 1

Filtr seriálů