Sean Bean

Sean Bean

Celé jméno: Shaun Mark Bean
Místo narození: Sheffield, South Yorkshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Pán prstenů, Missing, Game of Thrones, Legends

Datum narození: 17.4.1959 (65 let)

Sheffieldský rodák zvládne s přehledem hrát v Shakespearovi na West Endu, padoucha v bondovce, pobíhat po Středozemí s elfy nebo udolávat srdce Lady Chatterleyové na obrazovkách BBC. Zajímavé je, že ačkoliv si jeho flexibility a talentu evidentně všímají castingoví agenti, udíleči cen na něj ještě nepřišli. Za svůj individuální výkon si totiž doposud neodnesl žádnou zvučnou televizní/fil­movou cenu.

Sean se narodil 17. dubna 1959, jeho otec vlastnil svářečskou firmu, ve které pracovala Seanova matka jako sekretářka. Jednoho se Seanovi a jeho kamarádům povedlo tak šikovně rozbít dveře, až si kvůli jejich kusu, který mu skončil v noze, zničil vysněnou fotbalovou kariéru. Nicméně fotbalovým fanouškem zůstal a jeho srdce dodnes bije pro Sheffield United.

Embed from Getty Images

Střední školu ukončil po absolvování dvou předmětů a v šestnácti letech tápal co dál. Zkoušel se zapsat na další školu, ale po jednom dni to vzdal a začal prodávat sýry, odhrabávat sníh a fušovat otci do řemesla. Evidentně jej tato perspektiva ale nepřesvědčila. Náhle jej však osvítilo herectví. Rodiče ho měli za flákače, Sean se ale nedal a jen tak mimoděk dostal stipendium na nejprestižnější hereckou školu, londýnskou Královskou akademii dramatických umění.

Poté už to šlo víceméně hladce. Dobyl britskou televizi, kde jej nejvíce proslavila série historických filmů o Sharpeovi, dostal se do Hollywoodu, kde jej chtěli nejdříve zaškatulkovat do rolí záporáků, nejznáměji v kultovní bondovce Zlaté oko (1995), ale Seana to začalo nudit, tak si pro zpestření střihl Boromira v trilogii Pán prstenů (2001 – 2003) a Oddysea v Troji (2004). Těžko říct nakolik mu to pomohlo s tou jednotvárností, nicméně nejspíš prokázal ideální vlastnosti pro obsazování do rolí drsňáků s mečem do fantasy příběhů, a tak jsme jej mohli vídat i jako Eddarda Starka v seriálu Game of Thrones.

Z jeho dalších známých filmů jmenujme např. dystopické Equilibrium (2002), historické drama Anna Karenina (1997), dobrodružnou akční honičku Lovci pokladů (2001), akční sci-fi thriller Ostrov (2005), Tajemný let (2005) s Jodie Foster nebo drama s Charlize Theron Její případ (2005).

V posledních letech se Sean začal objevovat i v seriálech. Jeho Eddard Stark udělal z první řady Game of Thrones skvělou podívanou a dobře se mu vedlo i po boku Ashley Judd v akčním dramatu Missing a naposledy zářil jako Martin Odum v akčním krimi Legends.

V osobním životě se Sean také moc nenudil, stihl se čtyřikrát rozvést, počít tři děti, zahrát si v klipu Mobyho a několikrát se potetovat, naposledy s devíti kolegy ze Společenstva prstenu. Kromě jizvy na stehně od příhody s dveřmi, má ještě jednu velmi charakteristickou nad levým obočím, kterou mu při natáčení Vysoké hry patriotů vyrobil lodním hákem Harrison Ford. Co mu zůstává, je pověst neklidného týpka, který miluje rodný Sheffield, fotbal a herectví.

Foto: TNT


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Snowpiercer Joseph Wilford 2021 2
Legends Martin Odum 2014 2015 2
Game of Thrones Eddard Stark 2011 2011 1
Hobbit Boromir 2001 2003 3
James Bond Alec Trevelyan 1995 1995 1

Filtr seriálů