Sela Ward

Sela Ward

Celé jméno: Sela Ann Ward
Místo narození: Meridian, Mississippi, USA
Známé projekty: Sisters, Once and Again, CSI: NY

Datum narození: 11.7.1956 (68 let)

Sela Ward se narodila v roce 1956 v Meridianu v Mississippi. Je nejstarší ze čtyř dětí. Chodila na University of Alabamy, kde se stala roztleskávačkou Karmínového proudu a přidala se k sesterstvu Chi Omega.

Když pracovala v New Yorku jako scenáristka multimédiových prezentací, jako přivýdělek dělala i modelku. Brzy ji oslovili z agentury Wilhelmina a začala se objevovat v reklamách propagující kosmetiku Maybelline.

Posléze se přestěhovala do Kalifornie, aby se věnovala herectví a svojí první roli získala ve filmu The Man Who Loved Women. Její první hlavní role byla hned následující rok v krátkověkém seriálu Emerald Point N.A.S.. Většinu osmdesátých let měla pouze hostující role v seriálech a filmech, nejvýraznější bude role ve filmu Nothing in Common s Tomem Hanksem. V roce 1991 byla obsazena do role alkoholičky Teddy ReedovéSisters, za kterou získala v roce 1994 svoji první cenu Emmy za Vynikající hlavní herečku v dramatickém seriálu. V roce 1993 ztvárnila Helen Kimballovou, manželku dr. Richarda Kimballa (Harrison Ford) v jednom z nejlepších filmů roku Fugitive.

Vyhrála v roce 1995 CableACE Award za ztvárnění televizní žurnalistky Jessicy Savitchové v televizním filmu Almost Golden: The Jessica Savitch Story. Dosud je tento film nejsledovanějším na Lifetime.

V roce 1995 nezískala roli dívky Bonda. Ačkoli bylo současnému Bondovi, Pierci Brosnanovi, 42 let, castingový ředitel řekl: „Co potřebujeme, je Selu, ale Selu před deseti lety“. Jako odpověď na to vytvořila a produkovala dokument The Changing Face of Beauty o americké obsesi mládím a jeho vlivem na ženy. Díky tomu i namluvila bývalou modelku, která se stala padouchem, Page Monroeovou v jednom díle The New Batman/Superman Adventures, který se zaměřoval na obsesi médií mladistvým vzhledem.

Když si pročítala roli Lily Manningové v seriálu Once and Again, jeho producenti prvně Selu odmítali, protože byla „příliš krásná“ na průměrnou svobodou matku. Za roli získala druhou cenu Emmy za hlavní herečku a i Zlatý glób. V roce 2004 si zahrála soukromou vyšetřovatelku ve filmu Suburban Madness. Stejný rok se objevila i ve filmu The Day After Tomorrow s Dennisem Quaidem a Jakem Gyllenhaalem. V roce 2005 získala opakující roli v seriálu House, Stacy Warnerovou, právničku nemocnice a expřítelkyni dr. House. V roce 2006 byla ze seriálu vyškrtnuta, ale naposled se objevila ve finále řady. Dále jí byla nabídnuta role Megan Donnerové v CSI: Miami a Susan Mayerové v //Desperate Housewives, ale obě role odmítla, protože se zdráhala přijmout další hlavní roli v hodinovém seriálu, jelikož by ji to více odloučilo od rodiny.

Ačkoli si na čas dala od televize pokoj, dále se objevovala ve filmech. S Kevinem Costnerem hrála v roce 2006 v The Guardian, nebo v roce 2009 v thrilleru The Stepfather. V roce 2010 se v sedmé řadě upsala k policejním dramatu CSI: NY, kde zůstala až do finální deváté řady.

V roce 2014 si zahrála zpravodajku Sharon SchieberovouGone Gir a v Independence Day: Resurgence v roce 2016 prezidentku Spojených států Lanfordovou. Měla také hlavní roli s Nickem Noltem v politickém komediálním seriálu Graves. V první řadě FBI hrála velící zvláštní agentku FBI, která má na starost hlavní dvojici agentů seriálu, které hráli Missy Peregrym a Zeeko Zaki.

Foto: CC BY 2.0 Greg Hernandez, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
FBI Dana Mosierová 2018 2019 1

Filtr seriálů