Shirley Henderson

Shirley Henderson

Celé jméno: Shirley Henderson
Místo narození: Forres, Moray, Skotsko, Velká Británie
Známé projekty: Harry Potter, Deník Bridget Jonesové, Divoška

Datum narození: 24.11.1965 (58 let)

Shirley Henderson je skotská herečka, která se narodila ve Forres v Moray a vyrůstala v Kincardine v Fife. Když byla malá, tak zpívala v místních klubech, na charitativních večírcích, prázdninových táborech a utkáních v boxu. Po škole chodila do kroužku hraní. Od šestnácti let navštěvovala Fife College, kde dokončila jednoroční kurz zakončený národním certifikátem v divadelním umění. Když jí bylo sedmnáct, tak se přestěhovala do Londýna, kde strávila tři roky na škole Guildhall School of Music and Drama, kterou dokončila v roce 1986.

První větší roli získala Henderson, když byla obsazena do televizního seriálu pro děti s názvem Shadow of the Stone. Potom se spíš soustředila na divadlo a zkoušela nejrůznější role. Na začátku devadesátých let se vrátila opět na televizní obrazovky, když se objevila ve třetí sérii Wish Me Luck a v seriálu Clarissa. Divadlu se i nadále věnovala, než přišla klíčová role v populárním seriálu Hamish Macbeth v roce 1995.

Shirley se poté zaměřila na filmové hraní. Zahrála si MorganRob Roy (1995) a GailTrainspottingu (1996). V divadlech však stále hrála a objevila se v Topsy-Turvy a Wonderlandu. V Deníku Bridget Jonesové si zahrála Jude a v Harry Potterovi ztvárnila Uršulu, což ji učinilo nejstarší herečkou, která ztvárnila postavu dítěte. Objevila se také ve filmu Close Your Eyes (2002) a Marie Antoinette (2006).

Dále jsme herečku mohli vidět ve filmu z roku 2008 Divoška, zahrála si také ve filmech The Way We Live Now (2001), Charles II: The Power and The Passion (2003), Dirty Filthy Love (2004) nebo v seriálu Doctor Who, kde ztvárnila Ursulu Blake. Objevila se též v The Crimson Petal and the White (2011), v seriálech Death in Paradise (2011) a Treasure Island (2012) a ve filmu Anna Karenina (2012).

Foto CC BY-SA 2.0 nicolas genin, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Star Wars Babu Frik 2019 2019 1
Harry Potter Uršula 2002 2005 2

Filtr seriálů