Thomas F. Wilson

Thomas F. Wilson

Celé jméno: Thomas Francis Wilson Jr.
Místo narození: Filadelfie, Pensylvánie, USA
Známé projekty: Návrat do budoucnosti, Freaks and Geeks

Datum narození: 15.5.1959 (65 let)

Thomas Francis Wilson Jr. je americký herec, dabér, komik, spisovatel, muzikant a malíř, který se narodil ve Filadelfii a vyrůstal blízko Wayne. Zatímco navštěvoval střední školu, účastnil se školních divadelních her, byl prezidentem debatního kroužku a hrál na tubu ve školní kapele. Na Arizonské státní univerzitě vystudoval mezinárodní politiku.

Kromě toho navštěvoval také akademii herectví v New Yorku, kde si též zkusil, jaké je to být komikem na jevišti. Na začátku osmdesátých let se přestěhoval do Los Angeles, aby nastartoval svou hereckou kariéru. První malá role se mu naskytla se seriálem Knight Rider, kde si zahrál v epizodě „A Knight In Shining Armor“.

Průlom v kariéře mu zajistila role Biffa Tannena ve filmu z roku 1985 Návrat do budoucnosti. V následujících letech se objevil také v dalších pokračováních tohoto filmu. V roce 1992 propůjčil svůj hlas gangsterovi Tonymu Zucco v seriálu Batman: The Animated Series a policejnímu detektivovi Mattu Bluestoneovi v seriálu Gargoyles.

Mimo to nadaboval také několik postav v nejrůznějších videohrách. Na televizních obrazovkách jsme ho pak mohli vidět v letech 1999–2000 v seriálu Freaks and Geeks jako trenéra Bena Fredrickse. Wilson propůjčil svůj hlas také postavičkám z animovaného seriálu SpongeBob SquarePants, Trollhunters anebo Dragons. Navíc získal v roce 2019 roli superhrdinském seriálu Legends of Tomorrow, kde ztvárnil Henryho „Hanka“ Heywooda, otce Nata.

Tento herec má irské kořeny a věnuje se malování. Jeho malby se zaměřují hlavně na typické dětské hračky. Thomas je katolík a v rámci svého vyznání napsal v roce 2000 album s názvem In the Name of the Father. Má také svůj vlastní podcast a napsal píseň „Biff's Question Song“, která odpovídá na všechny otázky fanoušků ohledně natáčení filmu Návrat do budoucnosti. Kromě toho vloguje na YouTube.

Foto CC BY-SA 3.0 BoboMejor, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Wizards Trenér Lawrence 2020 2020 1
3 Below Trenér Lawrence 2018 2019 2
Trollhunters Trenér Lawrence 2016 2018 3
Dragons Škopek 2012 2017 5

Filtr seriálů