Tim Conway

Tim Conway

Celé jméno: Thomas Daniel Conway
Místo narození: Willoughby, Ohio, USA
Známé projekty: McHale's Navy, The Carol Burnett Show, SpongeBob SquarePants

Datum narození: 15.12.1933 (90 let)

Thomas Daniel Conway je americký herec, spisovatel, režisér a komik, který se narodil ve Willoughby v Ohiu na předměstí Clevelandu a vyrůstal blízko vesnice Chagrin Falls. Z otcovi strany má irské předky a z matčiny má rumunské.

Conway navštěvoval státní univerzitu Bowling Green v Ohiu, kde se věnoval též rádiu a mluvení. Byl členem spolku Phi Delta Theta. Když dokončil univerzitu, tak narukoval do armády, aby splnil svou vojenskou povinnost vůči vlasti.

Poté, co byl z armády propuštěn, se vrátil do Clevelandu a pracoval s Erniem Andersonem v rádiu. S ním též nahrál komediální kousek a psal i scénáře komediálních satir, které se vysílaly mezi ranními filmy na stanici CBS. Po chvíli se začal objevovat v různých televizních pořadech a jeho talentu si všimla herečka Rose Marie, a tak začal pravidelně vystupovat v pořadu The Steve Allen Show (1956).

Proslavil se však až s rolí podporučíka Charlese Parkera v seriálu McHale's Navy (1962). Od té doby pak zkoušel hrát v několika dalších televizních seriálech, ale štěstí mu moc nepřálo. V roce 1970 měl i vlastní pořad s názvem The Tim Conway Show, ale ten získal jen dvanáct epizod.

Mimo to si zahrál ve filmech The World's Greatest Athlete (1973), The Apple Dumpling Gang (1975), The Prize Fighter (1979), The Private Eyes (1980) nebo Air Bud: Golden Receiver (1998). V roce 1975 se stal pravidelným komikem v pořadu The Carol Burnett Show (1967).

Známý je taktéž díky tomu, že se objevil v satirických videích jako Dorf. Mohli jsme jej též spatřit v různých televizních seriálech jako hostující hvězdu. Mezi takové seriály patří např. Coach, 30 Rock, Mike & Molly, Two and a Half Men nebo Glee.

Od roku 1999 také propůjčuje svůj hlas animované postavičce v seriálu SpongeBob SquarePants. Kromě toho své dabérské umění uplatnil i v seriálech jako Simpsonovi Hercules, Lloyd in Space, The Wild Thornberrys, Cybill, Co nového Scooby-Doo?, The Proud Family, Scooby-Doo! Pirates Ahoy!, Caillou a Co je Andy?.

Conway je fanouškem koňských dostihů a příležitostným vlastníkem závodních koňů. Jeho hereckým mentorem byl již zesnulý Ernest Borgnine, který ho vzal pod svá křídla, když mu bylo 29 let, a se kterým spolupracoval na seriálech McHale's Navy a SpongeBob SquarePants.

Foto CC BY 2.0 Alex Erde Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
SpongeBob SquarePants Ploutvokluk 1999 2018 11

Filtr seriálů