Vincent D'Onofrio

Vincent D'Onofrio

Celé jméno: Vincent Philip D'Onofrio
Místo narození: Brooklyn, New York, USA
Známé projekty: Celý širý svět, Law & Order: Criminal Intent, Daredevil

Datum narození: 30.6.1959 (64 let)

Vincent Philip D'Onofrio je americký herec, režisér, producent, spisovatel a zpěvák. Narodil se ve městě New York, konkrétně v Brooklynu. Předky má z Itálie, je synem Gennara D'Onofria, který pracoval jako internetový designér a divadelní asistent. Jeho matka Phyllisa D'Onofrio pracovala jako servírka, později jako manažerka restaurace.

Jako malý vyrůstal se svými dvěma staršími sestrami Antoinette a Elizabeh na Havaji. Jeho rodiče se však brzo rozvedli a Vincent se přestěhoval se svou matkou. Brzy si matka našla nového manžela Georgea Meyera. Rodina bydlela na Floridě a zde se Vincent začal zajímat o magické triky a šprýmy, které viděl u jednoho z kouzelnických obchodů kubánských bavičů.

Vincent se vzdělával v New Yorku, kde dokončil vysokou školu a dal se na dráhu divadelního herectví. Filmové tvorbě se začal věnovat už od roku 1983 a u ní i skončil.

Vincent je známý tím, že většinou hraje záporné role. Tyto role mu však velmi sednou a i jeho samotného je baví. Velkou roli si zahrál už roku 1987 ve filmu Olověná vesta, kde si zahrál plukovníka Leonarda Lawrence. Hned další rok se objevil ve vedlejší roli filmu Mystic Pizza.

Roku 1991 se objevil v další významné vedlejší roli a to ve filmu Zemřít mladý. Následně si zahrál jednu z hlavních rolí filmu Pokřivená srdce. Po několika dalších rolích si zahrál vedlejší role ve filmech Jsme jenom lidi a Zvláštní dny.

Hlavní roli získal roku 1996 ve filmu Celý širý svět. Rolí Roberta E. Howarda se mu podařilo prosadit a lidé si jej více oblíbili. Další roli si střihl v akční kriminálce Tunel strachu, poté následovala role ve filmu Newton Boys a 20. století zakončil filmem Třinácté patro.

Hned roku 2000 přišla další hlavní role. Vincent si zahrál Abbieho Hoffmana ve filmu Ukradni ten film, který jeho kariéru opět trochu posunul dopředu. Následující rok byl však pro Vincenta přelomový. Ještě roku 2000 si zahrál ve vedlejší roli filmu Cela, následný rok si zahrál ve filmu Impostor: Živá zbraň a téhož roku byl obsazen do jedné z hlavních rolí seriálu Law & Order: Criminal Intent. Zde si zahrál v letech 2001 – 2011 postavu detektiva Roberta Goren. Za tuto roli byl jednou nominován na cenu Satellite Award.

Vincent se i tak nadále věnoval své filmové kariéře, zahrál si ve filmu Sherlock Holmes: Případ zla a objevil se v jedné z hlavních rolí filmu Salton Sea. Dále jej obsadili do filmů Thumbsucker, Rozchod! a Narrows. Další hlavní roli si zahrál ve filmu Malý New York, kde se objevil jako Parmie Tarzo.

Po roce 2010 se čím dál více a více začal objevovat ve filmech, kde však ztvárnil menší role. Ty větší jsou ve filmech Sejmout zabijáka, Chained, Pawn Shop Chronicles, Soudce a Noční běžec. Roku 2015 byl také obsazen do dalšího seriálu, tentokrát do seriálu Daredevil, kde si zahraje Kingpina, obávaného nepřítele Daredevila.

Svůj pěvecký debut si odbyl roku 2009 v New Yorku. Po několika úspěšných koncertech vydal roku 2011 své první album.

V devadesátých letech chodil Vincent s herečkou Gretou Scacchi, se kterou má od roku 1992 dceru Leilu George. Roku 1997 si Vincent vzal za ženu holandskou modelku Carin van der Donk. Roku 1999 se jim narodil syn Elias Gene, následně si pár roku 2000 prošel rozkolem, ale nakonec se udobřili a ještě se jim roku 2008 narodil druhý syn Luka. Celá rodina bydlí v New Yorku.

Foto CC BY 2.0 David Shankbone


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Hawkeye Wilson Fisk 2021 2021 1
Ghost Wars Otec Dan Carpenter 2017 2018
The Defenders Wilson Fisk 2015 2018 3

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů