Wallace Shawn

Wallace Shawn

Celé jméno: Wallace Michael Shawn
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: Toy Story, Gossip Girl, Young Sheldon

Datum narození: 12.11.1943 (80 let)

Wallace Shawn je americký herec, dabér, dramatik a esejista, který se narodil v New Yorku do židovské rodiny. Jeho otcem je William Shawn, editor magazínu The New Yorker, a jeho matka byla novinářka jménem Cecile Shawnová. Wallaceův bratr Allen je skladatelem.

Shawn navštěvoval soukromou uměleckou střední školu The Putney School ve Vermontu a svůj bakalářský titul získal na Harvard College. Studoval zde filozofii, politiku a ekonomiku a na Magdalen College se pak učil latinský jazyk. Původně se chtěl stát diplomatem. Dokonce cestoval do Indie, aby zde učil angličtinu. Poté učil latinský jazyk na Manhattanu, ale od roku 1979 se začal živit převážně herectvím.

Jedny z jeho prvních napsaných her jsou Our Late Night (1974), A Thought in Three Parts (1977) nebo Marie and Bruce (1978). Jeho pozdější hry jsou političtější a zaměřují se na psychologii postav a chování sociálních vrstev. Patří sem např. Aunt Dan and Lemon (1985) či The Designated Mourner (1997). Čtyři z jeho her byly zfilmovány. Jedná se o hry The Designated Mourner, Marie and Bruce, My Dinner with Andre a The Fever.

Když se v roce 1970 Shawn seznámil s divadelním režisérem a hercem Andrem Gregorym, začal se zajímat více o divadlo a herectví. Jako herec se objevil nejvíce ve svých či Gregoryho hrách. Ve filmu si zahrál poprvé v roce 1979 a jednalo se o snímek Woodyho Allena Manhattan. Tentýž rok si ještě zahrál ve filmu All That Jazz.

Mezi jeho nejznámější filmové role patří EarlStrange Invaders (1983), pan Hall ve snímku Clueless (1995), Vizzini v dobrodružném filmu The Princess Bride (1987) a Ezra, kterého ztvárnil v nadpřirozené komedii Haunted Mansion (2003).

Kromě toho ztvárnil v seriálu Gossip Girl Cyruse Rose, v seriálu Eureka Warrena Hughese a v seriálu Young Sheldon Dr. Johna Sturgise, Sheldonova oblíbeného profesora fyziky. Wallace navíc také dabuje. Svůj hlas propůjčil Rexovi v sérii animovaných filmů Toy Story, v němž také dabuje jednu postavu jeho herecká kolegyně ze seriálu Young Sheldon, Annie Potts, a dále zapůjčil svůj hlas panu Gilbertu HuphoviThe Incredibles nebo Bertramovi v seriálu Family Guy.

Shawn se považuje za socialistu. Jeho postoj je vysvětlen v eseji Why I Call Myself a Socialist: Is the World Really a Stage?, která byla později zveřejněna i online. I přesto, že se narodil do židovské rodiny, je nyní ateistou. Bydlí v Manhattanu v New Yorku. Jeho dlouholetou partnerkou se stala spisovatelka Deborah Eisenberg.

Foto CC BY 2.0 PEN American Center , Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Young Sheldon John Sturgis 2018 2022 5
Eureka Warren Hughes 2011 2012 2

Filtr seriálů