Woody Harrelson

Woody Harrelson

Celé jméno: Woodrow Tracy Harrelson
Místo narození: Midland, Texas, USA
Známé projekty: Lid versus Larry Flynt, The Messenger, True Detective

Datum narození: 23.7.1961 (62 let)

Woody Harrelson, slavný americký herec, dvakrát nominovaný na Oscara a sedminásobný vítěz Emmy Award, se narodil roku 1961 v Midlandu v Texasu. Jeho rodiče Diane Lou Harrelson a Charles Voyde Harrelson se rozvedli už roku 1964, takže malý Woody začal se svou matkou a dvěma bratry Jordanem a Brettem bydlet ve městě Lebanon v Ohiu.

Jeho otec je kapitolou sama o sobě. Charles Voyde Harrelson byl americký kriminálník a zločinec. Na svém kontě má několik vražd, tou nejznámější je vražda amerického okresního soudce Johna H. Wooda Jr., kterého zabil roku 1979 na parkovišti před domem v San Antoniu. Charles byl naštěstí dopaden policií a začal si odpykávat svůj trest ve věznici, kde také zemřel.

Woody je naštěstí jiným člověkem a nestal se tím, čím se stal jeho otec. Woody začal navštěvovat střední školu v Lebanonu, později chodil na Hanoverskou vysokou školu v Indianě. Roku 1983 školu úspěšně absolvoval a získal titul bakaláře.

Po vystudování vysoké školy se Woody přestěhoval do New Yorku. Jeho vůbec první rolí byla postava barmana Woodyho Boyda v televizním seriálu Cheers, kde se objevoval v letech 1985 – 1993. Za tuto roli se mu podařilo získat cenu American Comedy Award v kategorii Nejzábavnější nováček.

Woody je především filmový herec, proto není divu, že se už roku 1986 objevil ve svém prvním filmu, jímž byl film Trenérka. Woody se však objevoval jen v malých rolích, první větší rolí byla postava Hanka Gordona ve filmu Doktor Hollywood z roku 1991.

Seriálová léta mu pomalu končila, proto se Woody začal více objevovat ve filmech, kde hrál buď vedlejší role, nebo jednu z hlavních postav. Už roku 1992 se objevil vedle Wesleyho Snipese ve filmu Bílí muži neumějí skákat, o rok později si zahrál Davida Murphyho ve filmu Neslušný návrh a roku 1994 si zahrál hlavní roli ve filmu Takoví normální zabijáci.

Woodyho kariéra šla rapidně nahoru, protože si většinou vybíral hlavní role. Hlavní role si dále zahrál ve filmech Cesta kovbojů, Vlak plný peněz, Lid versus Larry Flynt, Kingpin, Jít za sluncem, Vítejte v Sarajevu, Palmetto, Hi-Lo Country, Ed TV a Boxeři. Všechny tyto hlavní role stihl ztvárnit do roku 2000. Nejslavnější z těchto rolí je bezesporu postava Larryho Flinta z filmu Lid versus Larry Flynt, za kterou získal nominaci na Oscara.

Po roce 2000 si dal Woody menší pauzu od hraní, ale už roku 2003 se vrátil. Jeho další cesta však nezačala příliš šťastně, protože byl obsazován především do vedlejších rolí. Výraznější role se dočkal roku 2004 ve filmu Když se setmí a roku 2005 ve filmu Její případ, hlavní role však přišla až roku 2006 v nepříliš dobré komedii Zítra nehrajeme!

(Woody Harrelson jako Martin Hart v seriálu Temný případ. Foto: HBO)

Dalšími zajímavými a poměrně úspěšnými Woodyho projekty byly filmy Temný obraz, Vzpoura v Seattlu, Tahle země není pro starý, Pokerový král a Jako vzteklí psi. Roku 2008 se objevil po boku Willa Smitha ve filmu Sedm životů, dále si zahrál významnou roli v komediích Poloprofesionál a Management a vše završil velmi dobře zahranou rolí v úspěšné komedii Zombieland.

Roku 2009 se objevila role ve válečném dramatu The Messenger, kterou Woody přijal a získal za ni nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší mužský vedlejší herec. Dále pokračoval v získávání hlavních rolí ve filmech Rampart, Prezidentské volby, Podfukáři a Out of the Furnace.

Aktuálně se Woody sice objevuje ve vedlejších rolích, ale právě tyto role jej v současné době mezi mladým publikem nejvíce proslavily. Takové role si zahrál ve filmech Kamarád taky rád, Sedm psychopatů a sérii filmů Hunger Games, kde hraje Haymitche Abernathyho.

Ze současných projektů je ještě potřeba zmínit Ptačí úlet z roku 2013, kde Woody nadaboval hlavní postavu, a seriál True Detective, kde si v první řadě zahrál detektiva Martyho Harta. Do budoucna má Woody v plánu filmy Triple Nine, M, By Way of Helena a Podfukáři 2.

Roku 1985 se Woody oženil s Nancy Simonovou, ale hned druhý den se pár chtěl rozejít, úřad byl však zavřený, proto se rozvedli až o 10 měsíců později. Až roku 1998 se Woody podruhé oženil, tentokrát s Laurou Louieovou, se kterou má tři dcery – Deni Montanu Harrelson (nar. 1993), Zoe Giordano Harrelson (nar. 1996) a Makani Ravello Harrelson (nar. 2006).

Woody měl několikrát problém se zákonem, ne však takový, jako jeho otec. Woody je velkým zastáncem legalizace marihuany a hašiše v USA a kvůli svým aktivitám byl několikrát zadržen. Kromě jeho lásky k marihuaně je veganem a odpůrce experimentů na zvířatech. Zároveň je odpůrcem invaze USA do Iráku.

Foto CC BY-SA 3.0 David Shankbone, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Star Wars Tobias Beckett 2018 2018 1
True Detective Martin Hart 2014 2014 1
Hunger Games Haymitch Abernathy 2012 2015 4

Filtr seriálů