La Casa de Papel (Papírový dům)
94/100 - 295×

La Casa de Papel(Papírový dům)(Money Heist)

Partička podivných zlodějů se rozhodne spáchat nejdokonalejší loupež v historii Španělska. Napadnou tedy Státní tiskárnu cenin, ze které si chtějí odnést 2,4 miliard euro.

Španělsko | 2017 | Ukončeno
vysílání
5 sezón | Antena 3, Netflix | 50 minut
žánr
Akční, Krimi, Thriller
hrají
Úrsula Corberó (Tokio), Álvaro Morte (Profesor), Pedro Alonso (Berlin), Alba Flores (Nairobi), Miguel Herrán (Rio), Jaime Lorente (Denver), Itziar Ituño (Raquel Murillo), Paco Tous (Moskva), Esther Acebo (Mónica Gaztambide), Enrique Arce (Arturo Román), Darko Perić (Helsinky), Hovik Keuchkerian (Bogota), Rodrigo de la Serna (Palermo), Najwa Nimri (Alicia Sierra), José Manuel Poga (Gandía)

Prostříleli jsme se první částí páté řady La Casa de Papel

Prostříleli jsme se první částí páté řady La Casa de Papel

Připravte si cheaty na nekonečnou munici, protože v téhle přestřelce nebudete stíhat nabíjet. V první části páté řady jde totiž loupež stranou. Všichni berou do ruky samopaly a jde se střílet. Článek obsahuje spoilery z páté série.

14 0
7.9.2021

Nejúspěšnější zahraniční pořad Netflixu je zpět se svou závěrečnou řadou a už první upoutávky je nám slibováno, že půjde o pořádnou vřavu. Samotná podstata seriálu jde tentokrát stranou. Loupež se přesouvá do pozadí a na první místo se dostává přežití a to doslova na všech frontách. Zatímco Profesor se musí vypořádat s Alicií Sierrovou, tak na všechny v bance čeká souboj s armádou. Ve všech případech může jen jedna strana vyjít jako vítěz.

Prvních pět epizod páté řady můžeme rozdělit na tři dějové linie. Ta první se věnuje dění v bance, druhá se zase věnuje Profesorovi a ta poslední je zaměřená na Berlína. Ano na Berlína, který je již dávno mrtvý.

V bance nás čeká více akce a méně romantiky

Dění v bance se od první epizody mění v neočekávanou akční jízdu, ve které má každý neomezené množství nábojů. Zatímco předešlé řady se zaměřovaly převážně na průběh loupeže a následně na vztahy mezi jednotlivými zloději, tak prvních pět epizod finálové řady dává přednost akci. Jak už u tvůrců seriálu bývá zvykem, tak když se na něco zaměří, tak to přeženou.

Začátek nové řady navnadil na finálových pět epizod.

Přestřelek v bance se během krátké doby dočkáme až moc. Nejprve se totiž dočkáme vzpoury rukojmích, kterou opět podnítí náš oblíbený Arturito, následně přichází o něco větší problém. Do banky se totiž dostane speciální komando, které má jednoduchý cíl. Zabít vše, co se v bance pohne. Naštěstí pro všechny zúčastněné nikdo neumí mířit, ale všichni mají nekonečné množství nábojů.
Během přestřelky si všichni stíhají ještě pobavit s ostatními. Nejvtipněji pak působí dialog mezi Tokio a Riem, kdy se Tokio v závěru páté řady.

Přechod k akci nepůsobí vůbec špatně. Všech pět epizod plyne jako voda a dají se zhltnout během jednoho večera. Je v nich napětí a díky odvážnému kroku, kdy se tvůrci rozhodli zabít či zranit některé zloděje, tak se dočkáme i několika zajímavých překvapení, u kterých se chytíme za hlavu. Zápletka v bance má tedy velký potenciál.

Hlavním neduhem této linie jsou přestřelky. Úsměvně působí fakt, že mají všichni nekonečné zásobníky, což podtrhuje i skutečnost, že střílet umí úplně každý a to úplně ze všeho. Arturito pak vyzkouší všechno, co mají lupiči v arzenálu, dokonce vymyslí obrněné vozidlo. Samotná banka pak přežije mnoho výbuchů, což je víc neuvěřitelný než Santa Claus. V tomto směru mohli tvůrci lehce ubrat.

Profesor se musí vypořádat se Sierrovou

Zatímco na něj všichni v bance spoléhají, tak Profesor se dostává mimo hru. Na konci čtvrté řady našla Sierrová Profesorův úkryt, kde byl zrovna i Profesor, takže se jí ho povedlo dostat do úzkých. Alespoň na čas. Jenomže tahle zápletka nemá moc velký potenciál a je průhledná již od začátku. Už od první chvíle je víceméně zřejmé, jak Sierrová přijde o své zajatce. V tomto případě nelze tedy tvůrce chválit, ale ani jim cokoliv vytknout. Dostali jsme přesně to, co šlo očekávat.

Berlín nás nechá nahlédnout do své minulosti 

Věděli jste, že La Casa de Papel mělo být původně minisérií? Kdyby tvůrci věděli, že seriál bude mít tak velký úspěch, tak by prý nezabíjeli Berlína tak brzy. I když tedy Berlín nemůže nikterak zasahovat do aktuálního dění v současnosti, tak nám tvůrci servírují příběh, ve kterém se dává dohromady se svým synem, aby ho svedl na scestí.

Jenomže proč nám tvůrci tuhle linku servírují? K hlavnímu příběhu chybí jakékoliv propojení a ani na konci pátého dílu není jasné, proč jsme museli sledovat Berlínovu linii. Otázkou pořád zůstává, jestli by Tatiana mohla mít něco společného se Sierrovou. To se však po Profesorově setkání se Sierrovou zdá víceméně jako lichá teorie.

Dámy se pouští do akce.

Nabízí se tedy varianta, že by přeživší z banky mohl dostat ven Berlínův syn, kterého jsme v současnosti ještě neviděli a mohl by být tajným žolíkem v Profesorově plánu. Profesor ohledně útěku ještě neodhalil žádné plány, takže esa z rukávu bude muset začít teprve tasit. V tomto případě by se hodilo nějaké hlubší propojení s celým příběhem, protože tato linie působí nejvíce zbytečně a doslova násilně vložená do celého seriálu.

Rozlučme se s…

Pátá řada nám přináší několik smrtelných momentů. Pokud jste tedy ještě celou řadu neviděli, tak přestaňte číst.
První přizabití, kterého se dočkáme se týká postavy, u které jsme to čekali již od začátku seriálu. Respektive od postavy, jenž si o to říká celou dobu. Arturo Román hned v úvodu podnítí další vzpouru a pokusí se stát hrdinou. Během celé akce sice postřelí několik vězňů, ale i tak dostane možnost zloděje pořádně potrápit. Jeho kroky vedou k neodvratitelnému závěru. Je postřelen, srdce přestává tlouct, ale i tak se ho zlodějům podaří oživit. Tím se Arturito poroučí ze scény.

Po Nairobi přebírá štafetu její parťák Helsinky, který během vstupu armády do banky utrpí poměrně rozsáhlé zranění nohy. Jeho smrt v prvních pěti dílech nevidíme, ale stav rozhodně není dobrý a očekávání bychom neměli mít vysoká. Zvláště v případě útěku vězňů není vůbec jasné, jak by se měl Helsinky dostat ven.

Jedno musíme tvůrcům uznat. K zabití postav umí skvěle připravit půdu. Zabití Berlína bylo dechberoucí. Smrt Nairoby překvapující a zaskočila nás i smrt Moskvy i Osla. Málokdo před začátkem páté řady čekal, že se v první části finálové řady rozloučíme i s Tokio. Ano. Tokio se s námi rozloučí a to opravdu velkolepě. V podstatě se obětuje pro ostatní a vezme sebou i Gandíu. Dopad této události budeme sledovat až ve druhé polovině páté řady, ale cliffhanger si tvůrci připravili parádní.

Verdikt

Pokud bychom měli zhodnotit první část páté řady jednou větou, tak můžeme prohlásit. Začátek konce jak má být. Tvůrci se rozhodli příběh začít uzavírat a s ním i příběhy jednotlivých postav. Opět dokazují, že se nebojí odstřelit i postavy, u kterých to opravdu nečekáme. K tomu potvrzují, že jsou schopní přehnat vše, na co sáhnou. Všech pět epizod má rychlý spád a pokud se vydáte cestou binge watchingu, tak se rozhodně nebudete nudit ani minutu. Nekonečné přestřelky chvilkama působí komicky a nelogicky, což kazí dojem ze sledování. Nelogicky působí i Berlínova linie, která nebyla prozatím nijak propojena s příběhem v bance. Po závěrečných titulcích se rozhodně budete těšit na finálových pět epizod, takže začátek rozhodně nadchl a navnadil.

Hodnocení první poloviny páté řady: 90 %

Jak hodnotíte začátek páté série vy?

Foto: netflix

Diskuze /16

hyena

prvá polka 5serie je dosť nahovno s katastrofálne neprehľadnou akciou +nasilu tam zase nacpali berlina aby sa akože zavdacili fanúšikom a mohli to dobre zas naťahovať…katas­trofa

7.9.2021 | 23:45:53
fabiankopd

Pamätám si ako som bol fascinovaný prvými dvoma sériami, kde víťazil um a perfektnosť scenára nad zbraňami. Teraz je to naopak. Pustím si posledný diel, nech viem ako to skončilo, to mi bude stačiť. Niekedy v budúcnosti si tie prvé ešte zopáknem.

#3 1Bobesh1 #8 Akul
8.9.2021 | 7:13:37
1Bobesh1

#2 fabiankopd: Minimálně pátou epizodu páté řady si pust.
Ono je to dost diskutabilní. První řady ukazovaly loupež, která šla jako po másle (víceméně). Teď sledujeme loupež, která začala dobre a postupně se začíná sypat. Plus je to samozřejmě velmi nastavování kaše. Celému seriálu by prospělo, kdyby během celé loupeže ukazovali, jak dlouho už trvá. Tím nastavováním se člověk ztrácí v časové linii. Zároveň se pořád pohybujeme okolo pěti dnů loupeže, což je ještě snesitelné.

admin
8.9.2021 | 8:38:23
BrianGee

RIP Tokio

redaktor
8.9.2021 | 11:03:27
Cocafull

Za mě to nemá nic moc společného s prvními dobrými sériemi. To byla absolutní pecka. Tady se už jen střílí, všichni jsou jak terminátoři. Celá ta premisa, že šli záchranit Ria a za ti jich tolik umře je pěkná blbost… Velké plus za linku s Tokyo jinak…

8.9.2021 | 12:26:20
dalibor.durcak

Smrt Profesora mě šokovala a obrečel jsem ji.

#7 hyena
8.9.2021 | 14:23:02
hyena

#6 dalibor.durcak: prestaň brať čo berieš lebo si z toho dement …

#15 marianbouma
8.9.2021 | 15:11:53
Akul

#2 fabiankopd: Tak ale o to asi jde ne? Když jedou podle plánu a vše se daří, tak nemusejí používat zbraně a násilí a zabíjet, jak si nastavili, ale pokud jde plán do kytek a narušují ho další neznámé, tak se na to musí reagovat jinak.

8.9.2021 | 23:42:03
Musilda

Sierra byla ultimátní killer a udělali z ní trosku.

#10 hyena
9.9.2021 | 12:15:24
hyena

#9 Musilda: jediná troska si ty ..dostala sa do debilnej situácie ktorú ale mohla čakať ale samozrejme tvorcovia to museli spraviť tak že ju musel zachrániť kto iný než ten vsevedko profesor zaujímalo by ma čo ten kkt nevie ten by ešte aj operáciu dokázal spraviť..ešte aby ta ryšavka neprebrala Rachel profesora heh

#11 Musilda #13 Traip
9.9.2021 | 19:35:29
Musilda

#10 hyena: Proč se do mě navážíš? Máš nějaké psychické problémy?

#14 hyena
9.9.2021 | 20:41:59
Claires

To jsem vážně jediná, kdo smrt Tokyo obrečel? To jí fakt tak nenávidíte? :( Arturovi jsem to přála, to jo, upřímně se divím, že ho neodstřelili hned jak se objevil mezi rukojmími. Já bych to udělala :D A Gandía si o to taky koledoval, ani psycho Terminátor není nesmrtelnej, ale Tokyo teda nemuseli… :( Pořád doufám, že se nějakým zázrakem někde vyhrabe z trosek :/

10.9.2021 | 19:16:20
Traip

#10 hyena: Ty už zavři konečně kušnu, tvé neustálé kybycování pod každým příspěvkem u seriálu, či jednotlivých dílů jak je všechno špatný a na hovno je vážně směšný.. tak se na to nedívej když se ti to nelíbí, nebo se aspoň přestaň navážet do ostatních.. nikoho prostě nezajímáš

#14 hyena
10.9.2021 | 22:25:26
hyena

#11 Musilda: nenavazam sa do teba len mi je ľúto že si hlúpy
#13 Traip: dik ty nula tvoj profil stojí ozaj zato..neviem čo tu vôbec robíš :D

11.9.2021 | 4:01:37
marianbouma

#7 hyena: Lukáši. Zkus pochopit to, že ne každý vnímá vše přesně jako Ty. Tato stránka je založená ohledně seriálů, ne ohledně dehonestace dalších uživatelů. Chápu, že někdy je to mimo mísu, ale musíš pochopit (tedy bylo by dobré, kdyby jsi to pochopil) že někteří to pochopí jinak. Není důvod útočit. Třeba když už se obtěžuješ někomu napsat jaký je vůl, tak mu namísto toho napiš své poznatky a uveď to vše na pravou míru. Svět potom možná bude krásnější… Tedy pokud vyloženě nestojíš za tím aby Tě reprezentoval Tvůj nick. Pokud ano, tak je to smutné. Pokud budeš nadále pokračovat v dehonestování lidí, tak si prosím změň IP/VPN a Nick. Jelikož toto se nedá přecházet. Tady budeš následně blokován. Přeji hezký den

#16 Traip
12.9.2021 | 3:32:34
Traip

#15 marianbouma: Děkuji.

12.9.2021 | 11:39:54
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama