Stan Lee: Král komiksu

Stan Lee: Král komiksu

Jak jsme vás již v krátkosti informovali, svět opustila největší komiksová legenda vůbec, samotný Stan Lee, který skonal ve svých 95 letech. Následující článek se zaměří na hlavní milníky jeho života.

57 0
13.11.2018

Muž, který změnil celý komiksový svět, se narodil v New Yorku na ostrově Manhattan dne 28. prosince 1922 jako Stanley Martin Lieber. Pocházel z rodiny rumunských židovských imigrantů a vystudoval DeWitt Clinton High School v Bronxu, aby následně po několika brigádách nastoupil díky intervenci strýce Robbie Solomona do redakce společnosti Timely Comics. I když začal pracovat v komiksové společnosti, jeho největším snem bylo napsat úspěšný román.

Sedmnáctiletý mladík si dal pseudonym Stan Lee a v roce 1941 se podílel na svém prvním komiksu. O rok později se však nepohodl s majitelem Timely, Goodmanem, a řady nakladatelství opustil. Spojil však síly s Jackem Kirbym a naplánoval si kariéru editora. Během válečných bojů sloužil v armádě, do války samotné však nikdy nezasáhl. V padesátých letech se stal spolutvůrcem úspěchu Atlas Comics a roku 1961 konečně stanul jako hlavní architekt úspěchu společnosti Marvel Comics.


Roku 1962 představil Stan světu Spider-Mana. Foto: Marvel Comics

Po startu Marvel Comics sledujeme začátek tzv. Stříbrné éry komiksu, pod kterou se coby hlavní architekti podepsali právě Stan s Kirbym, jež světu představili populární hrdiny, kteří nás provázejí do dnešních dob. Spider-Man, Fantastic Four, Hulk či Ant-Man jsou dodnes populární a lákají ke komiksu i filmu davy. Roku 1962 pak Stan na popud konkurenčního DC stvořil tým Avengers, který okopíroval úspěch Justice League a stal se patrně nejslavnější hrdinskou ekipou. Kromě nových hrdinů využil Stan i dříve vymyšlené postavy, např. Namora, Jima Hammonda a Captaina Americu a zakomponoval je do svých příběhů.

Na sklonku šedesátých let Stan nepohodl s Kirbym, který Marvel opustil a v kariéře pokračoval napsáním skvělých sérií u DC. Stan postupně ubíral na plynu a roku 1972 napsal svůj poslední pravidelný měsíčník The Amazing Spider-Man a přešel na pozici nakladatele. Podporoval mladé tvůrce a pomáhal jim s kariérou a postupně rozšířil své aktivity i mimo Marvel, když otevřel online školu pro tvorbu superhrdinů a v novém tisíciletí rozjel i Youtube kanál.

Zní to neuvěřitelně, ale na počátku třetího tisíciletí se Stan spojil i s vydavatelstvím DC Comics a pod jeho hlavičkou sepsal sérii Just Imagine, která představila hlavní hrdiny v úplně jiném hávu. Vedle toho nakonec napsal i sólové dobrodružství Supermana a smazal tím všechny malicherné spory mezi konkurenčními nakladatelstvími.

Stanova Justice League vypadala zajímavě. Foto: DC Comics

Ve filmových cameo rolí se Stan objevoval pravidelně od roku 1989 a za celou dobu ztvárnil desítky postav ve filmech na motivy svých děl, z nichž připomeňme Fantastic Four, X-Men a Daredevil. Spoustu filmů pomáhal přivést k životu i jako producent. Úspěšně hostoval i v jiných filmech (Mallrats, Teen Titans Go! to the Movies). Po startu veleúspěšného komiksového vesmíru Marvel Cinematic Universe se ze Stana stal symbol obrovského úspěchu komiksové značky a kromě toho, že se producentsky podílel na všech filmech, zahrál si v každém z filmů malou cameo roli. Tím se definitivně proslavil i mezi širším publikem a během deseti let se začalo hojně spekulovat, zda jeho camea nejsou propojená a zda se nejedná o služebníka rasy Watcherů.

V X-Men Apocalypse se Stan objevil po boku své ženy. Foto: 20th Century FOX

Ze ztráty Stana jsme všichni smutní, neboť odešla obrovská legenda, bez které by žánr komiksu rozhodně nebyl takový, jaký je dnes. Pravou rozlučku se Stanem si užijeme příští rok v kinech, jelikož před svým skonem stihl všestranný umělec natočit camea do Captain MarvelAvengers 4. Proto si na premiéry těchto filmů nezapomeňte vzít kapesníky.Diskuze /3

Billy the Kid

hodně se mi líbil coby kadeřník v thorovi 3, DJ v deadpoolovi a jako poslíček Fedexu

14.11.2018 | 14:48:27
Lex Luthor

R.I.P. Stan Lee

14.11.2018 | 23:12:25
Ratemus

napadlo že díky tomu kolik inspiroval lidí a tvůrců by nikdy nevzniklo nakladatelství Image, jelikož to stvořilo sedm lidí, kteří odešli právě od Marvelu…

15.11.2018 | 23:09:15
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů