Chernobyl (Černobyl)
97/100 - 604×

Chernobyl(Černobyl)

Jedna z nejhorších katastrof lidské populace zachycuje příběhy statečných mužů a žen, kteří se obětovali, aby zachránili Evropu před nepředstavitelnou katastrofou.

USA | 2019 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | HBO | 50 minut
žánr
Drama
hrají
Jared Harris (Valery Legasov), Stellan Skarsgård (Boris Ščerbina), Paul Ritter (Anatoly Dyatlov)


HBO dobývá Černobylem televizní průmysl

HBO dobývá Černobylem televizní průmysl

Seriály můžeme členit na dobré, průměrné a ty špatné. Pak tu máme novou skupinu. Černobyl. Pětidílnou podívanou, která vás přiková k obrazovkám. Bude se vám po ní špatně usínat, ale stejně budete chtít vidět další epizodu.

31 1
11.6.2019

Chvalozpěv ze všech stran se nese za letošní novinkou stanice HBO. Z minisérie Černobyl se stal nejdiskutovanější seriál letošního roku. Na vlně Černobylu se pokusil svézt každý. Dokonce i bulvár si našel svou špetku úspěchu. Zaslouženě. Díky tomu se na seriál chce podívat opravdu každý. Mediální haló, jaký seriál vyvolal, se dá přirovnat maximálně jen Hře o trůny. Tahle minisérie to stihla jen během pěti týdnů a ještě se vyšvihla na prví místa všech seriálových databází.

Stanice HBO to s propagací své nové minisérie nikterak nepřeháněla. U nového seriálu se většinou dočkáme několika upoutávek, sneak peeků, teaserů, plakátů, bannerů. Tentokrát nám stačil jeden motiv, dvě upoutávky a příběh se zvládl prodat sám. Příběh, o kterém každý něco ví, něco o něm slyšel, ale podstatné je, že se opravdu stal, což v nás vždy dokáže vzbudit nemalou zvědavost.


První fáze problému – popírání

Seriál začíná jadernou katastrofou, která v Sovětském svazu odstartuje první fázi řešení problému. Popírání. Připustit si problém je totiž v běžném životě to nejtěžší a Černobyl to zachycuje v plném světle. I když máte místo jaderné elektrárny kráter, tak tvrdíte, že k žádnému výbuchu nedošlo.

Hned na úvod tak můžeme pochválit atmosféru celého seriálu. Z každého záběru totiž čiší emoce. Ze začátku je to strach, následuje nejistota a dojde i na scény nadšení a hlavně odhodlání. Nikdo totiž neví, co se může stát a fázi popírání střídá velké odhodlání vyřešit celou situaci, co možná nejlépe a nejdříve.

Atmosféru provází i vhodné dialogy. Scénáristé tentokrát projevili velký cit pro dialog. Mluví se střídmě a k věci. Ne složitě a když už zazní něco komplikovaného, tak se vše podrobně vysvětlí. Divák se tak nemusí být sáhodlouhých dialogů o jaderné katastrofě, kterou se nám velmi komplikovaně někdo pokusí popsat. Řada tichých záběrů tak jen umocňuje beznaděj a svízelnost situace.

Autenticita je gró seriálu

I když se nejedná o dokument, tak se seriál snaží být co nejvíce autentický. Na tom pravděpodobně stojí celý úspěch seriálu. Přece jenom když se nad tím zamyslíte. Američané točící seriál o sovětském neštěstí.Tohle mohlo dopadnout i dost špatně. Steven Seagal už nejednou zachránil celý svět, tak proč ho neposlat zachránit i Černobyl? Naštěstí se projektu ujalo HBO a opak je pravdou.

Samozřejmě se v seriálu dočkáte větší míry dramatizace. Záření postupuje mnohem rychleji, než je v reálném světě běžné, ale to rozhodně není na škodu. S malým počtem epizod se věci musí dít prostě o něco rychleji. Radiace se sice díky seriálu dostala i do států, kde skutečně nebyla a pád helikoptéry budou vybraní jedinci tvůrcům vyčítat ještě hodně dlouho, to ale nemění nic na tom, že právě tyto dramatické prvky seriálu v dobrém přispívají.

Co bychom tak seriálu mohli vytknout?

Najít na seriálu něco špatného je těžké. Co se obsazení týče, tak zde odvedli tvůrci seriálu skvělou práci. Jared Harris se do své role Valeryho Legasova vžil vskutku bravurně. Stejně tak i Stellan Skarsgård do role Boris Shcherbiny a Emily Watson je jako vědkyně Ulana Khomyuk taktéž výborná. Že by tak největší výtkou byla stížnost britské scénáristky Karly Marie Sweet, která tvůrcům vyčítá, že se v seriálu neobjevil žádný černoch, ač ve skutečnosti jeden v Černobylu byl?

Ačkoliv šlo o výborný počin, tak bychom se mohli pozastavit nad počtem epizod. HBO celý projekt ukončilo zbytečně rychle. Časový posun v poslední epizodě byl zcela zbytečný a celý seriál nás mohl bavit ještě o jednu či několik epizod déle. To však nejde brát jako výtku, nýbrž povzdech, že něco tak zdařilého si vysloužilo tak málo epizod.

Verdikt

Na seriál se vám nebude dívat snadno. Není to rozhodně jednoduché téma na strávení, ale rozhodně by to měl podstoupit každý. Atmosféra seriálu je ukázková. Myšlenka, že to, co právě sledujete se vlastně odehrálo ještě více umocňuje pocit napětí. Při sledování seriálu tak nesčetněkrát řeknete zaklínadlo: To snad není možné. Je a jenom tím, že si podobné příběhy budeme připomínat na ně nezapomeneme. Doufejme, že nás HBO bude i nadále zásobovat podobnou seriálovou tvorbou.

Hodnocení seriálu: 100 %

Foto: HBO

Diskuze /27

dominich

Jsem jediný, kterému se to zdá úplně přehnané ty kritiky?

#4 FallenMaia #8 Moor8
12.6.2019 | 4:42:05
DiceCze

Ta Karla Marie Sweet, musí mít dost :D Připomnělo mi to kritiku na Kingdome Come, jak je možné že tam nejsou černoši :D Bože ten svět se fakt v prdel obrací…

#5 Svjatogor
12.6.2019 | 6:07:40
zroutik

#dominich já tě chápu, vždy je zajímavý být v opozici že? :-D

12.6.2019 | 6:17:38
FallenMaia

#1 dominich: Akože myslíš že je to zbytočne prehypeované? Asi niesi jediný ale si v absolútnej menšine :D :P

12.6.2019 | 7:34:15
Svjatogor

#2 DiceCze: Karla Sweet se chtěla pro forma připomenout světu, vrtala do fuj HBO a ejhle, opravdu narazila na ropu. :-D Ten černoch se jmenuje Igor Anatolijevič Chirjak. Podle mě, jeho praprapra… byl osmanský otrok z nitra Afriky na Krymu, kterému se podařil útěk. Historie zná A.S.Puškina i černé Abcházce.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?…

https://cs.wikipedia.org/…_Pu%C5%A1kin

#6 DiceCze
12.6.2019 | 10:10:32
DiceCze

#5 Svjatogor: Já vím, že tam 1 byl, myslím že byl likvidátor, nebo tak nějak. Dokonce věřím, že i v tom roce 14×x se i na našem území možná nějaký černoch vyskytnul (obchodník, otrok) ale hned je někam tlačit, aby bylo dílo multikulti? Ne, děkuji :D

12.6.2019 | 11:14:21
sonulle

Já si po prvním díle nejsem schopna pustit druhý. Vážně je to pro mě jako sedět na skluzavce a mám strach, že ten sjezd je tak zprudka, že se mi zařežou plavky. Mě opravdu po prvním díle bylo špatně od žaludku. Už jsem dokoukla TBBT, Killing Eve a teď ze zoufalství staré díly House, už je to 14 dní. Pořád nemůžu uvěřit, že takoví nekompetentní šašci jsou na vysokých postech. Jsem ve fázi popírání, ale dnes se překonám možná.

#8 Moor8 #9 FallenMaia #14 Svjatogor #15 DejvidHound
12.6.2019 | 11:25:23
Moor8

#1 dominich: Jsi!

#7 sonulle: Njn, socialismus v praxi.

Seriál je naprostá dokonalost. Těch pár dramatizačních momentů, teré úplně neodpovídají událostem jsou zcela opodstatněné a napomáhají spádu seriálu. Ale největší pozitivum je, že se vyvaroval velkému nešvaru dnešní doby a to, že se nesnaží vychovávat či propagovat ty „správné“ názory.

12.6.2019 | 13:09:16
FallenMaia

#7 sonulle: Prekonaj sa a neoľutuješ ;) Asi najhorší (nemyslím z pohľadu kvality ale z pohľadu toho čo nám ukazujú na kamere) bol tretí diel, ak prežiješ to tak už všetko.

12.6.2019 | 15:30:39
j&t&t

mna najviac dostal koniec, kedy nám ukazovali naozajstné osoby… toto ma vždy dostane na seriáloch či filmoch podla skutočných udalostí

12.6.2019 | 18:48:07
Dealler

Jako 90 sekund na Máše asi nikdy nezapomenu.

12.6.2019 | 19:24:13
5825

Rád bych,kdyby to jednou vyšlo i na Blu Ray/ DVD. Je nějaká naděje,že to vyjde?

#26 derill129
12.6.2019 | 19:33:34
Ziskyy

Dojem mi trošku zkazilo přehnané očekávání a chyběla mi ruština, vubec mi tam angličtina do toho neseděla. Ale jinak jsem si to i tak užil, mohlo to mít víc epizod. :(

12.6.2019 | 19:51:02
Svjatogor

#7 sonulle: Třetí epizodu po částech dáš. Opakuj si: Dukkha, Dukkha, Dukkha…

12.6.2019 | 21:19:59
DejvidHound

#7 sonulle: Nj pri kukani 3. dielu sa ti tie plavky zarezu kam to len pojde.

12.6.2019 | 21:45:17
JuRas

S tím, jak se seriál stal populární a objevují se reakce přímo od lidí podílejících se na odstranění havárie, kdy znali a pracovali s „hlavními postavami“ seriálu, tak se čím dál více ukazuje, jak je seriál vzdálen realitě. Asi největší problém je ve vyobrazení právě těch hlavních postav, či spíše záporných postav, které jsou tam vyobrazeny naprosto špatně! Celé SSSR je tam vyobrazeno jinak. Spousta věcí je tam naprosto předramatizována a některé události časově zpřeházeny tak, aby dávali dojem, že SSSR je ultra mega bad a všechno začali dělat až je upozornili Švédi, což tak vůbec nebylo.

Vzhledem k tomu, jak je seriál populární, roste počet lidí, kteří si myslí, že se to vše stalo přesně tak, jak je ukázáno v seriálu a tenhle článek, kde se vypichují opravdu jen do očí bijící chyby, tomu moc nepomáhá…

#18 Martan73
13.6.2019 | 14:47:31
hank73

Hodně povedený seriál, jen jsem trochu litoval že nebyl také nadabován do ruštiny tím by seriál získal ještě více na autentičnosti. Chápu že cílová skupina byl divák na západě ale proč ne volba zvuku ang/rus.

13.6.2019 | 16:52:07
Martan73

#16 JuRas: A právě proto nesouhlasím s větou z článku – Díky tomu se na seriál chce podívat opravdu každý. Já tedy po přečtení několika recenzí jsem nabyl stejného dojmu jako Ty. Takže mně to nakonec vůbec neláká shlédnout.

#21 JuRas
13.6.2019 | 17:20:03
DiceCze

Není to dokument a dělali to amíci, takže se asi nedalo čekat, že vykreslí SSSR jako andílky, tak co řešíte? Jestli s tím máte problém, tak se podívejte na dokument ale když sem nedávno viděl dokument o chernobylu, který se vysílal na TV NOHA v 90tých letech, tak jsem se musel smát, jak to bylo překrouceno i tam, takže…

14.6.2019 | 7:57:43
Martan73

Ono je to jedno. Já jsem viděl dokument o americké jaderné elektrárně Three Mile Island a tam se taky snažili před veřejností všechno zatajovat. Takže jeden za 18 a druhý bez 2 za 20, jak se říká.

14.6.2019 | 8:19:39
JuRas

#18 Martan73: To jako ne. Seriál za shlédnutí určitě stojí. Je výborně natočen a jsem schopnej tohle v pohodě přejít, protože jinak je vykreslen hodně dobře a má hodně dobrou atmosféru, kterou jsem asi jindy u TV nezažil.

Tak SSSR rozhodně žádní andílci nebyli, určitě zatajovali a zlehčovali situaci. Na druhou stranu ty hlavní aktéry seriál očernil snad ještě víc než samotná strana, která se to snažila na někoho hodit.

Pak se stačí podívat na komentáře pod videji na YT, videji s rozhovorama s těma hlavníma postavama a je jasně vidět, že spousta lidí věří tomu seriálu, i když je to v rozporu s tím, co říkají ti opravdoví lidi…

14.6.2019 | 9:51:59
Malé zvíře

Chernobyl je výborný seriál, technicky pěkně udělaný. Shlédl jsem ho, ale byly místa kde jsem se vážně nudil a čekal jsem na další posun v příběhu. Ono natočit seriál o jedné události také asi není úplně snadné a tak to natahovali co to šlo aby z toho udělali aspoň pět dílů. PS: čekám na tu jedinou správnou (=ruskou) verzi s agentem CIA s vrtačkou v ruce ;)

15.6.2019 | 12:50:48
15.6.2019 | 15:08:48
DC Expert

Rusáci kvůli úspěchu podali na HBO trestné oznámení.

16.6.2019 | 7:07:29
Martan73

#23 KIM: Nojo, ale kdo by to točil. Američani asi né. :-D

16.6.2019 | 21:12:12
derill129

#12 5825: Magic Box to u nás aj v Čechách vydá v októbri tohto roku

29.7.2019 | 14:28:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama