Alan Tudyk

Alan Tudyk

Celé jméno: Alan Wray Tudyk
Místo narození: El Paso, Texas, USA
Známé projekty: Firefly, Dollhouse, Con Man

Datum narození: 16.3.1971 (47 let)

Alan se narodil Betty Loyce (rozené Wiley) a Timothy Nicholasu Tudykovi. Vyrostl v Dallasu na předměstí Plano, kam chodil no Plano Senior High School. Studoval herectví na Methodist Lon Morris College v Jacksonville, kde vyhrál cenu Academic Excellence. Během studií hrál Beavera Smithe v letním divadle. V roce 1993 nastoupil na Julliard, ale po třech letech ho bez diplomu opustil.

V roce 1999 debutoval na Broadway ve hře Epic Proportions a zahrál si v dalších hrách jako Wonder of the World, The Most Fabulous Story Ever Told, Misalliance, Oedipus and Bunny Bunny). Od června do prosince v roce 2005 vystupoval v časově omezené verzi hry Prelude to a Kiss.


V roce 2000 si zahrál německého, drogově závislého gaye, po boku Sandry Bullock a Vigga Mortensen ve filmu 28 dní. Další hlavní rolí dostal ve filmu Příběh rytíře po boku Heatha Legera či jednu z hlavních rolí vedle Willa Smithe ve filmu Já, robot, kde hrál robota Sonnyho.

Dále si zahrál ve filmech 3:10 Vlak do Yumy, Zbouchnutá, Vybíjená, Transformers 3 a namluvil postavy v animácích Doba ledová 1, 2 a 4, Ledové království, Velká šestka a Raubíř Ralf. Stejně jako jeho spoluherci Adam Baldwin a Nathan Fillion propůjčil svůj hlas jednomu z mariňáků ze hry Halo 3.

Pro seriálové fanoušky je nejvíce známý ze své seriálové role Washe ve Firefly a filmovém pokračování Serenity. Joss Whedon ho později obsadil i do svého dalšího seriálu Dollhouse.


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.