Andrew Lincoln

Andrew Lincoln

Celé jméno: Andrew James Clutterbuck
Místo narození: Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Láska nebeská, Teachers, The Walking Dead

Datum narození: 14.9.1973 (50 let)

Andrew Lincoln se narodil v samém srdci Velké Británie, v Londýně. Jeho otec je z Velké Británie a je stavebním inženýrem. Jeho matka pochází z Jižní Afriky a je zdravotní sestrou. Andrew vyrůstal v Hullu, vystudoval školu Beechen Cliff a poté Royal Academy of Dramatic Arts, kde si své příjmení změnil z Clutterbucka na umělecké příjmení Lincoln.

Hercem je od roku 1994, když se objevil v sitcomu Drop the Dead Donkey. Velkou roli si odbyl v seriálu This Life roku 1996, kde si zahrál ve 32 epizodách. Další významná role byla účast v seriálu Teachers. Během této doby vystupoval v řadě filmů, ale nejvíce se nám vryl do paměti rolí Marka ve filmu Láska nebeská.

Dále můžeme Andrewa znát ze seriálů Afterlife či Protiúder. Také si zahrál v televizních filmech jako Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny či Dobytí Měsíce. Průlomová role v jeho kariéře nastala roku 2010, když byl vybrán pro ztvárnění hlavní role Ricka Grimese v seriálu The Walking Dead. Touto rolí si získal mnoho příznivců, proto se tomuto seriálu věnuje nejvíce.

Andrew během natáčení seriálu Teachers dokonce odrežíroval dvě epizody. Za svou roli v Lásce nebeské byl nominován na dvě ceny. Za roli v seriálu Afterlife získal cenu Golden Nymph v kategorii Nejlepší herec – drama.

Andrew má staršího bratra Richarda Clutterbucka, který vlastní školu Briston Free. 10. června roku 2006 se oženil s Geal Anderson, se kterou má dvě děti.

Foto CC BY-SA 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Walking Dead Rick Grimes 2010 2022 10

Filtr seriálů