Andrew Lincoln

Andrew Lincoln

Celé jméno: Andrew James Clutterbuck
Místo narození: Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Láska nebeská, Teachers, The Walking Dead

Datum narození: 14.9.1973 (50 let)

Andrew Lincoln se narodil v samém srdci Velké Británie, v Londýně. Jeho otec je z Velké Británie a je stavebním inženýrem. Jeho matka pochází z Jižní Afriky a je zdravotní sestrou. Andrew vyrůstal v Hullu, vystudoval školu Beechen Cliff a poté Royal Academy of Dramatic Arts, kde si své příjmení změnil z Clutterbucka na umělecké příjmení Lincoln.

Hercem je od roku 1994, když se objevil v sitcomu Drop the Dead Donkey. Velkou roli si odbyl v seriálu This Life roku 1996, kde si zahrál ve 32 epizodách. Další významná role byla účast v seriálu Teachers. Během této doby vystupoval v řadě filmů, ale nejvíce se nám vryl do paměti rolí Marka ve filmu Láska nebeská.

Dále můžeme Andrewa znát ze seriálů Afterlife či Strike Back. Také si zahrál v televizních filmech jako Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny či Dobytí Měsíce. Průlomová role v jeho kariéře přišla roku 2010, když byl vybrán pro ztvárnění hlavní role Ricka Grimese v seriálu The Walking Dead. Touto rolí si získal mnoho příznivců, proto se tomuto seriálu věnuje nejvíce.

Po letech natáčení The Walking Dead se mu stýskalo po domově, protože většinu roku musel trávit v USA, a tak tu roku 2018 ukončil své působení. Diváci však neustále volali po jeho návratu, a tak nakonec natočil i seriál The Walking Dead: The Ones Who Live, který měl premiéru roku 2024. Pochopitelně i zde se ujal hlavní role.

Andrew během natáčení seriálu Teachers dokonce odrežíroval dvě epizody. Za svou roli v Lásce nebeské byl nominován na dvě ceny. Za roli v seriálu Afterlife získal cenu Golden Nymph v kategorii Nejlepší herec – drama.

Andrew má staršího bratra Richarda Clutterbucka, který vlastní školu Briston Free. Dne 10. června roku 2006 se oženil s Geal Anderson, se kterou má dvě děti.

Foto CC BY-SA 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Walking Dead: The Ones Who Live Rick Grimes 2024 2024 1
The Walking Dead Rick Grimes 2010 2022 10

Filtr seriálů