Anthony Edwards

Anthony Edwards

Celé jméno: Anthony Charles Edwards
Místo narození: Santa Barbara, Kalifornie, USA
Známé projekty: Top Gun, ERZodiac

Datum narození: 19.7.1962 (61 let)

Anthony Edwards je americký herec, který se narodil roku 1962 v Santě Barbaře. Je synem umělkyně Eriky Kem Edwards Plack a architekta Petera Edwardse, přičemž ti kromě něj vychovávali ještě jeho čtyři sourozence. Je vnukem designéra Kema Webera. Má německé a irské předky.

Jakmile vystudoval San Marcos High School, chtěl zahájit hereckou kariéru, protože se herectví věnoval už v místním divadle a reklamách, nicméně rodiče ho přesvědčili, ať nejdříve vystuduje vysokou školu. Edwards nejdříve absolvoval letní kurz herectví v Anglii, poté začal chodit na University of Southern California, kde studoval divadlo, ale školu nikdy nedokončil kvůli zisku prvních rolí.

Prvních rolí se dočkal už ve svých 19 letech. Znám je jak ze seriálů, tak i filmů, ale více ho lidé poznají pravděpodobně díky seriálovým rolím. Jednu větší si zahrál už v letech 1982–1983, kdy se objevil jako Andy Quinn v seriálu It Takes Two.

Následně si zahrál ve filmech Zlaté časy na Ridgemont High, Srdce na kolech, Pomsta šprtů, The Sure Thing a Dostanu tě! Roku 1986 se objevil v úspěšném snímku Top Gun, kde si zahrál Goose. Znát ho můžeme i z filmů Letní žár, Miracle Mile, Jestřábi, Jak se dostat na vysokou, Drsná čtvrť a Hřbitov domácích zvířátek 2.

V letech 1992–1993 se ujal role Mikea Monroea, kterého ztvárnil v seriálu Northern Exposure. Poté se roku 1994 začal věnovat své doposud největší a nejznámější roli, a to postavě Marka Greenea, kterého hrál až do roku 2002 v seriálu ER. Na chvíli si tuto roli zopakoval roku 2008, kdy se objevil v jedné epizodě patnácté série.

V tomto dlouhém časovém období se věnoval především seriálu ER, proto neměl moc času na filmy. I přesto jsme ho však mohli vidět například ve snímcích Podoby lásky, Northfork, Zodiac, Mateřské galeje, Má mě rád, nemá mě rád či Nenápadné zlo.

Roku 2013 zamířil do seriálu Zero Hour, kde se objevil jako Hank Galliston. Poté ještě krátce působil v seriálech Law & Order: True Crime, Designated Survivor, Inventing Anna, WeCrashed a Tales of the Walking Dead.

V letech 1994–2015 byla jeho manželkou Jeanine Lobell, se kterou má syna a tři dcery. Roku 2021 si vzal za ženu svou dlouholetou kamarádku, herečku Mare Winningham. Roku 2017 napsal esej, ve které obvinil producenta a scenáristu Garyho Goddarda ze sexuálního obtěžování.

Foto: Volné dílo


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Tales of the Walking Dead Chauncey Everett 2022 2022 1

Filtr seriálů