Bill Murray

Bill Murray

Celé jméno: William James Murray
Místo narození: Evanston, Illinois, USA
Známé projekty: Saturday Night Live, Charlieho andílci, Kniha džunglí

Datum narození: 21.9.1950 (73 let)

Bill se narodil a vyrůstal ve státě Illinois. Společně se svými osmi sourozenci byl vychováván jako katolík v irsko-americké rodině. Tři z jeho sourozenců – John Murray, Joel Murray a Brian Doyle-Murray – jsou také herci.

Během svých náctiletých let byl zpěvákem v kapele Dutch Masters a vystupovali ve škole a v místním divadle. Po ukončení studia na Loyola Academy se přesunul na Regisovu univerzitu v Denveru, kde se věnoval lékařství. Brzy toho však nechal a vrátil se do Illinois. V roce 1970, když mu bylo pouhých dvacet let, byl policií zadržen na letišti v Chicagu za převážení marihuany, kterou plánoval ve městě prodat. Vyšel z toho s podmínkou.

S hereckou kariérou začal v chicagském improvizačním divadle The Second City a poté se přesunul do New Yorku, kde účinkoval v divadlech na off-Broadway. Díky tomu se dostal do většího povědomí a získal tak svou první televizní roli v Saturday Night Live.

První filmovou roli získal v roce 1979 ve filmu Nemotorové. V roce 1984 hrál hlavní roli ve filmu Na ostří nože, na kterém se podílel i na jeho scénáři. Ve stejné době pracoval i na filmu Krotitelé duchů, především za účelem získání financí na film Na ostří nože. Avšak byli to právě Krotitelé duchů, kteří zaznamenali obrovský úspěch. Naopak Na ostří nože se stal propadákem. Kvůli tomu se na čtyři roky vzdálil herectví a věnoval se studiu filozofie a historie na Sorbonnské univerzitě a zajímal se o kinematografii a archivní záběry.

Na scénu se vrátil v roce 1988 s filmem Strašidelné Vánoce a o rok později s filmem Krotitelé duchů 2. Pokusil se také o režii filmu Rychlá změna, ale úspěch s ním nezaznamenal. Hitem se však staly další snímky s Billem v hlavní roli – A co Bob? (1991) a Na Hromnice o den více (1993). V roce 1998 získal chválu za roli ve filmu Jak jsem balil učitelku, za což posbíral i pár ocenění. Chválu a další ceny rovněž posbíral za roli ve filmu Ztraceno v překladu z roku 2003. Sám Bill prohlásil, že se jedná o jeho nejoblíbenější film, ve kterém si zatím zahrál. V roce 2000 ho mohli diváci vidět ve filmu Charlieho andílci, kde hrál pomocníka andílků, které ztvárnily herečky Cameron Diaz, Lucy Liu a Drew Barrymore. V letech 2004 a 2006 propůjčil svůj hlas postavě Garfielda ve filmech Garfield ve filmu a Garfield 2.

Jeho další role zahrnují snímky Dostaňte agenta Smarta (2008), Město Ember (2008), Až vyjde měsíc (2012), Grandhotel Budapešť (2012) či Miluj souseda svého (2012). Za poslední tři snímky získal několik nominací na ceny. V roce 2016 namluvil medvěda Balúa pro film Kniha džunglí, který mu vynesl další nominaci, avšak porazila ho Ellen DeGeneres. Ve stejném roce se objevil i v rebootu Krotitelů duchů a o dva roky později propůjčil svůj hlas ve filmu Psí ostrov.

Bill a jeho bratři jsou vlastníky firmy Murray Bros. Caddy Shack, což je restaurace na dvou místech – jedna na Floridě (od roku 2001) a druhá v Chicagu (od roku 2018). Je také spoluvlastníkem baseballového klubu St. Paul Saints.

Zajímavostí je, že Bill nemá žádného agenta či manažera; své role si domlouvá sám a nechává si nabídky posílat na svůj mobilní telefon. Avšak stává se, že si zprávy občas nepřečte a uniknou mu tak některé role.

Co se týče jeho osobního života, tak se oženil dvakrát. Poprvé v roce 1981 za Margaret Kelly, se kterou má dva syny. Rozvedli se v roce 1996 kvůli Billově aféře s Jennifer Butler, kterou si o rok později vzal za ženu. Spolu mají čtyři syny. Avšak ani jejich manželství nevydrželo a v roce 2008 se rozvedli.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avengers Krylar 2023 2023 1
Disney Movies Balú 2016 2016 1

Filtr seriálů