Jim Parsons

Jim Parsons

Celé jméno: James Joseph Parsons
Místo narození: Houston, Texas, USA
Známé projekty: The Big Bang Theory, Young Sheldon

Datum narození: 24.3.1973 (50 let)

James Joseph „Jim“ se k hraní v představeních dostal již na základní škole a díky podpoře rodiny herectví také vystudoval. Jeho otec Milton zemřel v roce 2001, maminka Judy Ann byla učitelka, stejně jako nyní jeho mladší sestra Julie.

Jeho první rolí byl ptáček ve školním představení The Elephant's Child, když mu bylo šest. Herectví studoval na Houstonské univerzitě. Byl členem hereckého souboru Pi Kappa Alhpa. Už v průběhu tří let bakalářského studia byl velmi činný a pracoval na 17 projektech. V magisterském studijním programu pokračoval v San Diegu, kde se věnoval divadelnímu herectví. Absolvoval v roce 2001. V roce 2015 byl touto univerzitou vyznamenán za své profesní úspěchy.

Byl jedním ze zakládajících členů Infernal Bridegroom Production a pravidelně se objevoval na jevišti Repertory Theatre. V roce 2002 se objevil v seriálu Ed, o tři roky později účinkoval v seriálu Judging Amy, ale jeho sláva přišla až v roce 2007, kdy dostal roli fyzika, doktora Sheldona Coopera. O roli Sheldona se původně ucházel i Johnny Galecki. Jima uchvátily Sheldonovy dialogy, kdy jako by tančil pomocí slov, která z něj proudila.

Za roli Sheldona získal Parsons mnoho nominací na ocenění a mnoho z nich i proměnil. Za zmínku stojí například čtyři ceny Emmy (2010, 2011, 2013, 2014) a Zlatý glób z roku 2011. V roce 2015 se Jim dostal na první příčku v žebříčku nejlépe placených televizních herců magazínu Forbes. Zatímco dostával v roce 2010 dvě stě tisíc dolarů za epizodu, v roce 2013 to bylo už 325 000 dolarů a od osmé série dostává za každý díl rovný milión dolarů, stejně jako jeho kolegové Johnny Galecki a Kaley Cuoco.

Menší role si Parsons střihl ve filmech Garden State a School for Scoundreis. V roce 2011 si zahrál v komedii The Big Year. Ve stejném roce si zahrál lidské alter-ego loutky WalteraThe Muppets. V roce 2015 nadabovali společně s Rihannou hlavní postavy animovaného filmu Home. Na Broadwayi si zahrál samého Boha ve hře An Act of God. Kromě toho se podílí na tvorbě seriálu Young Sheldon, což je spin-off k seriálu The Big Bang Theory.

11. března 2015 získal svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Společně s partnerem Toddem Spiewakem žije v Los Angeles. Ke své orientaci se veřejně přihlásil v roce 2002. V roce 2014 hrál ve filmu The Normal Heart věnovanému problematice homosexuality a AIDS. Na jaře 2017 s Toddem vstoupili do manželství.

Foto CC BY-SA 2.0 iDominick, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Big Bang Theory Sheldon Cooper 2007 2019 12

Filtr seriálů