Kal Penn

Kal Penn

Celé jméno: Kalpen Suresh Modi
Místo narození: Montclair, New Jersey, USA
Známé projekty: Zahulíme, uvidíme, House, Designated Survivor

Datum narození: 23.4.1977 (47 let)

Kal Penn se narodil Asmitě, která pracuje v parfumérské branži, a Sureshovi, který je stavebním inženýrem. Oba imigrovali do USA z Indie a jejich vyprávění o tom, jak jeho prarodiče pochodovali s Mahatmou Gandhím za nezávislost, zásadně ovlivnilo jeho budoucí zájem o politiku. Na škole se Kal zajímal o herectví a hrál na saxofon. V roce 2000 promoval na Kalifonské univerzitě v Los Angeles v oborech film a sociologie.

Objevoval se v menších epizodních rolích, než přišel průlom díky sérii komediálních filmů Zahulíme, uvidíme, ve kterých si zahrál Kumara, jednu z ústředních rolí. Následně získal velkou roli v lékařském seriálu House, ze kterého v roce 2009 po třech letech odešel a odchod to nebyl ledajaký.

Kal nedostal lepší nabídku na roli, ale poprvé (a ne naposledy) přerušil svou hereckou kariéru, aby mohl jít pracovat do administrativy prezidenta Obamy, a to do oddělení pro styk s veřejností. V Bílém domě se ohřál něco málo přes rok, poté na funkci rezignoval, aby si mohl zahrát v pokračování komediální série Zahulíme, uvidíme. Za pár měsíců se opět vrátil na stejnou pozici, aby o rok později Bílý dům zase opustil, tentokrát kvůli roli v How I Met Your Mother.

V únoru 2012 se herec připojil k Obamově kampani za znovuzvolení a v září uváděl Národní sjezd demokratů v Severní Karolíně. Jeho řeč měla vliv na mladé lidi, kteří se díky němu šli zaregistrovat k volbám. V roce 2013 dostal Penn na starost Výbor pro umění a humanitní vědy, který radí Bílému domu v otázkách kultury.

Při zaměstnání i herecké kariéře stihl vystudovat svou druhou vysokou školu ve Standfordu, a zároveň občas učit na Pensylvánské univerzitě, kde přednášel na téma „Obraz asijských Američanů v médiích“. Mezitím si občas odskočil do televize nebo filmu, a dokonce měl v roce 2015 svůj vlastní dokumentární pořad Big Picture with Kal Penn na stanici National Geographic.

Když se podíváte na jednu z jeho nejnovějších rolí, Setha Wrighta, pisatele prezidentových projevů v Designated Survivor, může vás napadnout, že mu byla role napsána na tělo. Nic ale není dál od pravdy. Jak řekl Kal v rozhovoru pro TV Insider, neměl zájem tyto dva světy vůbec míchat. Původně si ani nechtěl číst scénář k pilotní epizodě, ale poté tak učinil a byl velice mile překvapen a rád, že je seriál dramatem, které osloví diváky napříč celým politickým spektrem a není o politice jako takové.

Tvůrci samozřejmě Kala využili i jako poradce, jeho zkušenosti z Bílého domu jsou pro ně velkým přínosem. Ne všechny jeho připomínky jsou ovšem brány v potaz, protože ne vše, co funguje ve skutečném světě, funguje i v televizi. A jak Kal dodává: „Je to dobře, protože tohle není dokument.“ Kiefer Sutherland řekl: „Když člověk sedí mezi kulisami Oválné pracovny, hned ho to nutí se posadit rovně. Kal je s prezidentem pořád v kontaktu a slíbil mi, že se ho na některé věci kvůli mně zeptá.“

A jak srovnává Kal skutečnost s fikcí? „Snažil jsem se vymyslet, jak to popsat, protože na to samé se mě ptají mí přátelé. Nedá se to srovnat. Do Bílého domu chodíte s pokorou a díky, že můžete sloužit své zemi. Na plac chodíte s kafem a užíváte si.“

Herec je obecně velmi známý, a proto se sluší zmínit i několik dalších seriálů, ve kterých měl velké role. Mohli jsme ho vidět například ve We Are Men, Battle Creek, Deadbeat, The Big Bang Theory, Sunnyside a Clarice.

Foto: Volné dílo


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Santa Clauses Simon Choksi 2022 2022 1
Clarice Shaan Tripathi 2021 2021 1
Designated Survivor Seth Wright 2016 2019 3
How I Met Your Mother Kevin Venkataraghavan 2011 2014 2

Filtr seriálů