Kyle MacLachlan

Kyle MacLachlan

Celé jméno: Kyle Merritt McLachlan
Místo narození: Yakima, Washington, USA
Známé projekty: Duna, Twin Peaks, Desperate Housewives

Datum narození: 22.2.1959 (65 let)

Kyle MacLachlan je americký herec, který se narodil roku 1959 ve státě Washington. Jeho rodiči jsou Kent Alan a Catherine McLachlanovi, díky kterým má anglické, skotské a německé předky. Původně i on měl příjmení „McLachlan“, ale změnil si ho na „MacLachlan“, aby zdůraznil svůj skotský původ.

Vyrůstal v rodné Yakimě, a to společně se dvěma mladšími bratry Craigem a Kentem mladším. Studoval na místní Eisenhower High School. V té době ho opustila jeho matka, která se rozvedla se svým manželem. Později si vzala za muže Lonnyho Smarta.

K herectví se však dostal právě přes svou matku, která vedla školní divadelní kroužek. Díky ní se zároveň naučil hrát na klavír a zpívat. Na střední škole často vystupoval v divadelních hrách, a proto začal navštěvovat University of Washington, kde se věnoval hereckému oboru.

Jeho kariéra odstartovala na začátku osmdesátých let, ale tehdy se podílel na filmech, ve kterých si zahrál pouhý komparz. Více se mu dařilo v divadlech, kde měl výraznější role. Vše se však změnilo roku 1984, kdy se mu podařilo získat ústřední roli Paula Atreidese ve fantasy filmu Duna.

Právě díky této roli na sebe dokázal patřičně upozornit, a proto brzy následovaly další velké role. Jako Jeffrey Beaumont se představil ve filmu Modrý samet z roku 1986 či se objevil jako Lloyd Gallagher ve filmu Tajemné zlo z roku 1987. V obou filmech ztvárnil ústřední role.

Jeho přelomovou rolí se stala postava zvláštního agenta Dalea Coopera, kterého si v letech 1990–1991 zahrál v seriálu Twin Peaks. Opět šlo o ústřední roli, přičemž této postavě se následně věnoval i roku 2017, kdy se seriál dočkal pokračování.

V následujících letech se objevoval především ve filmech, ve kterých měl většinou ústřední role. Zmiňme například snímky Neprozraď mě, The Doors, Bohatí láskou, Proces, Flintstoneovi, Showgirls, Zpětná reakce, Láska na jednu noc, Tajemství městečka Springvillu a Hamlet.

V letech 2000–2002 se poměrně často objevoval v seriálu Sex and the City, kde ztvárnil Treye MacDougala. Poté zavítal i do krimi seriálu In Justice, kde se chopil Davida Swaina, jedné z hlavních postav. Kromě toho si zahrál i ve filmech Dotyk růžové a Tajuplný ostrov.

Další velkou seriálovou roli ztvárnil v Desperate Housewives, kde se v letech 2006–2012 objevil jako Orson Hodge. Během toho zavítal i do filmů The Smell of Success a Mao's Last Dancer či sitcomu How I Met Your Mother.

Jakmile se přestal věnovat seriálu Desperate Housewives, zavítal například do seriálů Made in Jersey, Believe či The Good Wife. Pamatovat si ho můžeme díky zuřivému Calvinu Zabovi, kterého si v letech 2014–2015 zahrál v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D.

Z dalších filmů, ve kterých si zahrál, zmiňme například Čarodějovy hodiny, High Flying Bird, Tesla a Capone. Kromě toho měl i velké role v seriálech Portlandia, Carol's Second Act a Atlantic Crossing.

Herec je velkým milovníkem vína, a proto je od roku 2005 spolumajitelem vinárny Pursued by Bear. Co se týče herectví, často hraje bohaté charaktery, popřípadě záludné padouchy.

Na natáčení filmu Modrý samet poznal herečku Lauru Dern, se kterou chodil mezi lety 1985–1989. Následně začal chodit s herečkou Larou Flynn Boyle, ale ani s tou mu to nevyšlo. Poté začal od roku 1992 chodit s modelkou Lindou Evangelista, se kterou byl sice i zasnoubený, ale pár se nakonec rozešel roku 1998.

Poštěstilo se mu až napočtvrté, a to s producentkou Desiree Gruber, se kterou začal chodit roku 1999. Vzali se o tři roky později a roku 2008 se jim narodil syn. Nyní mají domovy v Los Angeles a New Yorku.

Foto CC BY-SA 3.0 Georges Biard, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Believe Roman Skouras 2014 2014 1
Agents of S.H.I.E.L.D. Calvin Zabo 2014 2015 1
How I Met Your Mother George Van Smoot 2010 2014 3
Sex and the City Trey MacDougal 2000 2001 2
Twin Peaks Dale Cooper 1990 2017 3

Filtr seriálů