Mark Hamill

Mark Hamill

Celé jméno: Mark Richard Hamill
Místo narození: Oakland, California, USA
Známé projekty: Star Wars, Batman: The Killing Joke, The Flash

Datum narození: 25.9.1951 (68 let)

Mark Hamill se narodil roku 1951 Virginie Suzanne a kapitánovi amerického námořnictva Williamu Thomasi Hamillovi. Kvůli němu procestoval Mark ještě před maturitou velkou část světa – bydlel v místech rozesetých po celé Americe a jistou část svého mládí strávil dokonce i v Japonsku.

Svůj herecký debut zažil v roce 1970, kdy se objevil v The Bill Cosby Show. Poté si zahrál například v soap opeře General Hospital, a to dokonce opakovaně. A za zmínku jistě stojí i jeho mini komediální role v The Texas Wheelers.


Mark Hamill se však prosadil a dostal do povědomí miliónů diváků především díky roli Luka Skywalkera. Tu poprvé ztvárnil pod taktovkou George Lucase v roce 1977 ve filmu nazvaném Star Wars. Následně se objevil i ve dvou jeho pokračováních, tedy ve Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back a Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi.

I přes velký úspěch a rozjetou kariéru se však kvůli vážné autonehodě stáhl Hamill následně do ústraní a věnoval se především dabingu. Ani zde ale neusnul na vavřínech, a tak jeho hlas můžeme znát z animovaného seriálu Batman: The Animated Series. A jeho namluvení Jokera v Batman: The Killing Joke také jistě nezůstane zapomenuto. Svůj hlas propůjčil také postavám v seriálech Dragons anebo Trollhunters.

Kromě dabování si budoval herec svou kariéru i v divadelních kruzích. Na Broadwayi si tak zahrál například Wolfganga Amadea Mozarta či tzv. Sloního muže.

Fanoušci seriálového Flashe jej poté mohou znát jako záporného zločince posednutého výbuchy. Tuto roli Hamill ztvárnil roku 2014 v první řadě seriálu. Potvrdil tím tak, že je i nadále velkým fanouškem sci-fi a komiksu.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Filtr seriálů