Mark Hamill

Mark Hamill

Celé jméno: Mark Richard Hamill
Místo narození: Oakland, California, USA
Známé projekty: Star Wars, Batman: The Killing Joke, The Flash

Datum narození: 25.9.1951 (72 let)

Mark Hamill se narodil roku 1951 Virginii Suzanne a kapitánovi amerického námořnictva Williamu Thomasi Hamillovi. Vzhledem k jeho práci procestoval Mark ještě před maturitou velkou část světa – bydlel v místech rozesetých po celé Americe a jistou část svého mládí strávil dokonce i v Japonsku, kde začal navštěvovat herecký kroužek.

Svůj herecký debut zažil v roce 1970, kdy se objevil v The Bill Cosby Show. Poté si zahrál například v telenovele General Hospital, a to opakovaně. Za zmínku jistě stojí i jeho mini komediální role v The Texas Wheelers.

Mark Hamill se však prosadil a dostal do povědomí miliónů diváků především díky roli Luka Skywalkera. Tu poprvé ztvárnil pod taktovkou George Lucase v roce 1977 ve filmu nazvaném Star Wars. Následně se objevil i v několika jeho dalších pokračováních.

Brzo si jej fanoušci začali spojovat pouze s rolí Luka Skywalkera, a tak se rozhodl rozbít tento trend tím, že bude hrát typově odlišné role. Zahrál si proto v dobrodružné komedii z roku 1978 s názvem Corvette Summer a válečném filmu Velká červená jednička z roku 1980. Následně hrál ještě v několika dalších jinak žánrově orientovaných filmech, a dokonce se rozhodl vrhnout i na divadelní kariéru, aby si jej fanoušci nespojovali pouze s rolí ve filmové sérii Star Wars. Na Broadwayi si tak zahrál například Wolfganga Amadea Mozarta či tzv. Sloního muže.

I přes velký úspěch a rozjetou kariéru se však kvůli autonehodě, která se odehrála na začátku roku 1977 a při níž si zranil část obličeje, stáhl do ústraní a věnoval se především dabingu. Ani zde ale neusnul na vavřínech, a tak jeho hlas můžeme znát z mnoha animovaných seriálů. Známý je především ze seriálu Batman: The Animated Series, kterým odstartoval svou roli animovaného Jokera, jemuž začal v různých projektech propůjčovat svůj hlas. Svůj hlas propůjčil také postavám v seriálech Codename: Kids Next Door, Robot Chicken, Dragons anebo Trollhunters.

Fanoušci seriálového Flashe jej mohou znát jako zločince posednutého výbuchy jménem Trickster. Ztvárnil jej jak v seriálu z roku 1990, tak i v seriálu z roku 2014. V seriálu Knightfall ztvárnil templářského výcvikového mistra jménem Talus.

Navíc je Hamill spoluautorem komiksu The Black Pearl. Napsal též úvod ke komiksu Batman: Riddler Two-Face a sepsal několik příběhů pro komiks Simpsonovi.

Hamill pochází celkem ze sedmi dětí. Má dva bratry, Willa a Patricka, a čtyři sestry, Terry, Jan, Jeanie a Kim. Svůj první vážný vztah navázal s hereckou kolegyní Anne Wyndhamm. Roku 1978 si pak vzal za ženu dentální hygienistku jménem Marilou York, s níž má celkem tři děti – Nathana, Griffina a Chelsea.

Herec je též dlouholetým fanouškem komické filmové dvojice Laurel a Hardy. Kromě toho podporoval již od začátku Davida Lettermana a několikrát se objevil v jeho pořadu Late Night with David Letterman, který si pravidelně nahrával a archivoval. V roce 2017 se stal fanouškem anglického fotbalového klubu Wolverhampton Wanderers FC a tentýž rok se stal i členem učené společnosti Royal Society of Chemistry, jelikož jej už od malička bavila chemie.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Sandman Merv Pumpkinhead 2022 1
Invincible Art Rosenbaum 2021 1
Wizards Dictatious Galadrigal 2020 2020 1
Knightfall Talus 2019 2019 1
Star Wars Boolio 2019 2019 1
Trollhunters Dictatious Galadrigal 2017 2018 2
The Flash James Jesse 2015 2016 3
Dragons Alvin Zrádný 2012 2018 4
Star Wars Luke Skywalker 1977 2019 7

Filtr seriálů