Nick Offerman

Nick Offerman

Celé jméno: Nicholas Offerman
Místo narození: Joliet, Illinois, USA
Známé projekty: Parks and Recreation, Fargo, 3 Below

Datum narození: 26.6.1970 (53 let)

Nick Offerman je americký herec, spisovatel, komik, producent a tesař, který se narodil a vyrůstal ve státě Illinois. Je synem Cathy Robertsové, která pracovala jako zdravotní sestřička, a Rica Offermana, středoškolského učitele, který vyučoval občanskou výchovu. Byl vychován jako katolík.

Na univerzitě Illinois v Urbana Champaign získal v roce 1993 svůj bakalářský titul z umění. Tentýž rok spolu se svými spolužáky založil divadelní společnost Defiant Theatre. V devadesátých letech žil v Chicagu, kde vystupoval s několika divadelními společnostmi jako např. Steppenwolf, Goodman nebo Wisdom Bridge. Pro společnost Steppenwolf vymýšlel také bojové choreografie a pracoval zde i jako divadelní tesař.

Na začátku nového tisíciletí se začal objevovat v různých televizních seriálech. Zahrál si třeba ve čtvrté sérii Will & Grace, dále v sitcomu The King of Queens, dramatu 24 a politicky zaměřeném seriálu The West Wing. Dále se objevil v seriálech Gilmore Girls či Monk. V tomto období byl ale známý hlavně ze seriálů George Lopez a American Body Shop.

Nejznámější je však díky roli Rona Swansona, kterou získal v roce 2009, v sitcomu Parks and Recreation, zde se podílel také na tvorbě scénáře k několika epizodám. Poté se objevil v seriálech jako Childrens Hospital, Drunk History, Good Omens nebo Devs. Další velkou roli získal v seriálu Fargo, kde ztvárnil Karla Weatherse. Od roku 2018 hostuje seriál Making It.

Navíc jsme jej mohli vidět ve spoustě filmů. Zmiňme proto alespoň Sin City (2005), The Men Who Stare at Goats (2009) a The Kings of Summer (2013). Zahrál si ale i v sérii 21 Jump Street a 22 Jump Street, kde ztvárnil zástupce velitele policejního okrsku jménem Hardy. Objevil se i v biografickém filmu The Founder (2016), v němž ztvárnil prvního provozovatele McDonald's. Mimo to se v roce 2018 objevil ve videoklipu k písničce The Greatest od alternativní rockové kapely They Might Be Giants.

Kromě toho se věnuje také dabování. Svůj hlas propůjčil postavě Axe Cop ve stejnojmenném seriálu, Varvatu Vexovi v seriálu 3 Below a nadaboval i MetalBearda v animovaném filmu The Lego Movie. V komedii Hotel Transylvania 2 propůjčil svůj hlas dědovi Mikeovi. Mohli jste ho ale slyšet i v seriálech jako The Cleveland Show nebo The Simpsons.

V roce 2017 se vydal na komediální turné po celém USA a Kanadě, které celkem čítalo 28 vystoupení. Jeho další turné s názvem All Rise Tour odstartovalo v červenci roku 2019 a během něj navštívil hlavně velká města jako Chicago, San Francisco, Washington DC, Philadelphia, New York, Detroit a Atlanta.

Jak bylo zmíněno výše, Offerman se věnuje tesařině. Proto jako vedlejší pracovní činnost provozuje právě tesařství a je profesionálním stavitelem lodí. Dokáže zhotovit nábytek i jiné dřevěné konstrukce. V roce 2008 dokonce vydal instruktážní DVD s názvem Fine Woodstrip Canoe Building with Nick Offerman.

Nick se věnuje i psaní. Vydal poloautobiografická díla Paddle Your Own Canoe: One Man's Fundamentals for Delicious Living (2013), Gumption: Relighting the Torch of Freedom with America's Gutsiest Troublemakers (2015) a Good Clean Fun: Misadventures in Sawdust at Offerman Woodshop (2016).

V roce 2003 se oženil s herečkou Megan Mullally, s níž se seznámil během práce na divadelní hře The Berlin Circle, kterou se chystala předvést divadelní společnost Evidence Room Theatre Company. Ti dva si spolu zahráli v seriálech Will & Grace, Parks and Recreation, filmech The Kings of Summer a Smashed a z dabingů spolupracovali na filmu Hotel Transylvania 2 a seriálu Bob's Burgers.

Foto CC BY 2.0 Montclair Film, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Last of Us Bill 2023 1
Pam & Tommy Uncle Miltie 2022 2022 1
3 Below Varvatos Vex 2018 2019 2
Fargo Karl Weathers 2015 2015 1
You, Me and the Apocalypse Buddy 2015 2015 1

Filtr seriálů