Peter Stormare

Peter Stormare

Celé jméno: Rolf Peter Ingvar Storm
Místo narození: Kumla, Närke, Švédsko
Známé projekty: Armageddon, Prison Break, Until Dawn

Datum narození: 27.8.1953 (70 let)

Peter Stormare pochází ze Švédska, kde se narodil v Kumle, ale vyrůstal v Arbrånu. Svou hereckou kariéru započal už v 11 letech, kdy navštěvoval Královské divadlo. Roku 1990 byl uměleckým ředitelem v tokijském Globe Theatre. V rodném Švédsku si zas režíroval vlastní hry, ale vzhledem k daním, které Peter nesnášel, se přestěhoval do USA, kde započal nový život.

Svou hereckou kariéru započal už roku 1978. Původně přemýšlel nad svým uměleckým jménem a chtěl vystupovat pod jménem Mrots Retep. Nakonec se rozhodl, že nebude své jméno obracet a místo toho si jej jen trochu upravil a to na Petera Stormarea.

Peter Stormare je mistrem vedlejších rolí. Skoro v žádném filmu se neobjevil jako hlavní hrdina. Místo toho přijímá vedlejší, ale za to výrazné role, díky kterým si jej divák dobře zapamatuje. Nutno dodat, že jeho role jsou většinou záporné, často totiž hraje nejrůznější darebáky a padouchy.

Jeho první velká role přišla v roce 1996, když si zahrál mlčenlivou postavu Gaeara Grimsruda ve filmu Fargo. Brzy poté se objevil ve filmu Ztracený svět: Jurský park, kde si zahrál Dietera Starka. Další velké role se dočkal roku 1998, když si zahrál ruského astronauta Leva Andropova v hitu Armageddon.

Po přelomu století se hrnuly další větší role. Podstatné postavy si zahrál ve filmech Tanec v temnotách, Nikomu nevěř, Million Dollar Hotel, Drtič, Šílenci na táboře, Kód Navajo a Hitler: Vzestup zla. Roku 2004 přijal roli Clifforda ve filmu Zrození a poté si zahrál Cavaldiho ve filmu Kletba bratří Grimmů. Další menší, ale podstatnou roli ztvárnil ve filmu Constantine, kde si zahrál samotného Lucifera.

Mezi jeho další známé filmové role patří postavy z filmů Vydržet s ženou, Vlk, Neplodná obrana, Chodba, Falešná stopa, Útěk z MS-1, Moje letní prázdniny, Konečná, Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, Heatstroke, Tokarev, I Am Here a Clown.

Stormare se však také proslavil svou seriálovou tvorbou. Roku 2004 jsme jej mohli vidět jako Ingvara v seriálu Watching Ellie. Roku 2005 si zahrál vězně Johna Abruzziho v seriálu Prison Break. Dále se roku 2014 objevil v pěti epizodách seriálu The Blacklist a téhož roku ztvárnil Wernera Zytlea v seriálu Arrow.

Roku 1989 si vzal za ženu herečku Karen Sillas, se kterou se roku 2006 rozvedl. Hned roku 2008 si vzal za svou druhou manželku Toshimi Stormare, se kterou je dodnes. Narodila se jim dcera Kaiya Bella Luna Stormare (2009).

Peter Stormare miluje lední hokej, často spolupracuje se švédskými značkami a má svou vlastní hudební kapelu. Je silným křesťanem, který tvrdí, že k němu promlouvá samotný Bůh. Stormare je kmotrem švédského herce Gustafa Skarsgårda.

V rámci herecké kariéry namluvil některé postavy z video her. Za zmínku stojí postavy IsairIcewind Dale II, Johann StraussQuake 4 a Mattias Nilsson z herní série Mercenaries. Své filmové role si zopakoval ve hrách Prison Break a Lego Jurassic World. Roku 2015 nadaboval doktora Hilla (který vypadá stejně jako Peter Stormare) ve video hře Until Dawn.

Foto: FOX


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
LA to Vegas Artem 2018 2018 1
American Gods Černobog 2017
Arrow Werner Zytle 2014 2015 1
Prison Break John Abruzzi 2005 2006 2

Filtr seriálů