Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr.

Celé jméno: Robert John Downey Jr.
Místo narození: Manhattan, New York City, New York, USA
Známé projekty: seriál Ally McBeal, filmy ze série Iron Man a Avengers

Datum narození: 4.4.1965 (59 let)

Nevšední dětství

Robert Downey Jr. se narodil 4. dubna roku 1965 rusko-irskému nezávislému režisérovi Robertu Downeymu a herečce se skotskými, německými a švýcarskými předky Elsie Ford na newyorském Manhattanu, kde se svou starší sestrou Allyson i vyrůstal. Díky povolání svého otce si Robert svůj herecký debut odbyl už v pouhých pěti letech v jeho filmu Pound z roku 1970. Život ani hereckou kariéru mu to však nijak neulehčilo.

Robert byl totiž už od svého dětství doma „obklopen drogami“. Jeho otec drogám silně holdoval a už od Robertových šesti let mu dovoloval kouřit s ním marihuanu. Společné užívání drog mezi nimi navíc vytvořilo zvláštní rodinné pouto, kterého jinak otec nebyl schopen a Robert tak záhy propadl silnému užívání drog i alkoholu.

V roce 1972 si zahrál v dalším otcově filmu Greaser's Palace. O tři roky později pak začal studovat klasický balet v Anglii a jako teenager navštívil umělecký letní tábor Stagedoor Manor v New Yorku. Když se však jeho rodiče v roce 1978 rozvedli, Robert se s otcem přestěhoval do Kalifornie, kde se v roce 1982 rozhodl ukončit střední školu a plně se začít věnovat herectví. Na začátku svého samostatného života byl pak po tři roky spolubydlícím Kiefera Sutherlanda, se kterým si v roce 1988 zahrál ve filmu 1969.

Budování kariéry

Nejprve se Robert začal věnovat menším divadelním a filmovým rolím. V roce 1984 se při práci na filmu Prvorozený seznámil s herečkou Sarah Jessicou Parker (Sex ve městě) a oba herci spolu začali chodit. O rok později se navíc dostal i do komediálního pořadu Saturday Night Live, na což záhy následoval i jeho první velký filmový průlom, když si s Jamesem Spaderem zahrál ve filmu Rebel z mé školy. Své první hlavní role se dočkal ve filmu Sukničkář z roku 1987, největší pozornost na sebe ale upoutal až v roli drogově závislého z filmu Feťáci z roku 1987, opět s Jamesem Spaderem. Právě Feťáci Robertovi otevřeli bránu k zajímavějším projektům, jakými byly například filmy Je naděje s Cybill Shepherd nebo Air America s Melem Gibsonem.

Znepokojující na jeho roli ve Feťácích však bylo to, že do jisté míry odrážela hercovu realitu. Robertův problém s užíváním drog z mládí nejen že přetrval, ale navíc se postupně začal i stále zhoršovat. Kvůli jeho problémům s narkotiky se s ním navíc Sarah Jessica Parker v roce 1991 rozchází.

Jedna z Downeyho dodnes nejznámějších rolí přichází v roce 1992, kdy ztvárnil hlavní roli v biografickém snímku Chaplin režiséra Richarda Attenborougha. O obsazení takto mladého a takřka neznámého herce však filmová studia tehdy nechtěla ani slyšet, a tak si Attenborough musel na celý film vydělat sám, zatímco se Downey intenzivně zabíral do své role a naučil se dokonce hrát na housle a hrát tenis jako levák. Attenboroughův risk se ale nakonec vyplatil a Robertův výkon v roli Charlieho Chaplina mu vynesl nominaci na Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli, sošku však nakonec získal Al Pacino za film Vůně ženy.

V květnu roku 1992 se Downey po pouhé dvaačtyřicetidenní známosti oženil s herečkou a zpěvačkou Deborah Falconer, o rok později se jim pak narodil syn Indio Falconer Downey. Mezi zajímavé filmy Robertovy kariéry tehdejší doby patřily například Prostřihy Roberta Altmana z roku 1993, Takoví normální zabijáci Olivera Stonea z roku 1994 nebo Richard III. s Ianem McKellenem a Annette Bening z roku 1995.

První problémy a propad

Během let 1996 až 2001 byl Robert Downey Jr. opakovaně zatýkán zpravidla za držení kokainu, heroinu, marihuany a jednou dokonce i nenabité ruční zbraně. Několikrát byl soudem poslán na povinné odvykací léčení, avšak vždy bez kýženého výsledku. Robert soudci svůj stav při jednom přelíčení popsal, že je to jako „mít v puse pistoli s prstem na spoušti, když mi chutná kovová chuť hlavně.“ Poté, co se v roce 1996 pod vlivem vloupal do domu jeho sousedů a usnul v pokoji jejich syna, soud Downeyho odsoudil na tři roky v podmínce s povinnými drogovými testy. Když se ale na jeden takový test v roce 1997 nedostavil, byl odsouzen na čtyři měsíce v okresní věznici Los Angeles.

I přes toto velmi těžké období se ale Robert stále snažil, aby jeho osobní krize nestála v cestě jeho práci, v čemž ho podporovalo i mnoho režisérů, kteří mu stále nabízeli nové role. V roce 1995 exceloval ve filmu Jodie Foster Domů na svátky, o dva roky později pak znovu spolupracoval s Jamesem Tobackem, režisérem Sukničkáře, ztvárněním hlavní role v jeho novém filmu Rošťák. V roce 1998 si s Kennethem Branaghem zahrál v dalším filmu Roberta Altmana Perníkový dědek a v Šerifech po boku Tommy L. Jonese a Wesleyho Snipese.

Robertova osobní krize se však přesto stále nelepšila. Když v roce 1999 vynechal další drogový test, byl opět zatčen a tentokrát odsouzen na tři roky v kalifornské státní věznici. Tehdy byly všechny jeho filmové projekty už ukončeny s výjimkou filmu Přízraky ze snů, který mu kalifornský soud dovolil dotočit.

Po téměř jednom roce ve státní věznici byl však Robert Downey Jr. nečekaně propuštěn na kauci pět tisíc dolarů. Prakticky týden po jeho propuštění získal roli v populárním seriálu Ally McBealová, kde ztvárnil roli nového partnera hlavní hrdinky. Přestože sám Robert několikrát uvedl, že jeho herecký výkon v Ally McBealové nestál kvůli jeho životní situaci za nic, diváci i kritici si ho zamilovali, po jeho nástupu seriálu rapidně stoupla sledovanost a Robert sám získal v roce 2000 Zlatý glóbus za nejlepšího herce ve vedlejší roli televizního seriálu. Vedle toho všeho si v jedné z epizod navíc dokonce zazpíval se Stingem.

Jeho život se tak na první pohled začal opět ubírat správným směrem a v roce 2001 měl dokonce ztvárnit hlavní roli Hamleta v divadelní hře režírované Melem Gibsonem, který byl s Downeym od jejich společného natáčení Air America osobní přítel. Během let 2000 a 2001 však došlo hned ke dvěma Downeyho zatčením pod vlivem a s držením kokainu a Valia, načež herec opět čelil až čtyřem podmínečným letům vězení. V tomto ohledu byl ale soud pořád shovívavější než producenti Ally McBealové, kteří se na poslední chvíli rozhodli přepsat scénář k aktuální epizodě a Downeyho vyhodit. Stejná poslední kapka to pak byla i pro Deborah, která se s Robertem v roce 2001 definitivně rozvedla a odvedla si India.

V tomto bodě byla Downeyho herecká kariéra už zdánlivě u konce. Během posledních pěti let se média daleko více soustřeďovala na jeho oplétačky se zákonem než na jeho filmy. Robert Downey Jr. byl tak na začátku 21. století veřejností považován za herce s výborným talentem, který však kvůli závislosti na drogách přišel na zmar a dokonale tak pohřbil jakoukoliv jeho budoucí kariéru. To ale naštěstí nebyla pravda.

Hvězdný comeback

Po jeho posledním zatčení v roce 2001 se Robertu Downeymu Jr. konečně podařilo úspěšně absolvovat celý rehabilitační program drogové abstinence. V roce 2004 v pořadu Oprah Show o tomto období konkrétně uvedl:

Když už jsem se konečně dostal do fáze, kdy jsem si říkal: „Neměl bych už vážně jít na odvykačku?“, tak to vlastně znamenalo, že už se ze mě stala troska. Přišel jsem o práci, opustila mě žena… Tak už bych to vážně asi mohl zkusit. Tak jsem si řekl: „Víš ty co? Takhle já už dál nemůžu.“ A tak jsem vyhledal pomoc a držel se jí. Není problém hledat pomoc jen tak na oko, jenže to pak tu pomoc nevyužijete. Vážně není zas až tak těžké tyhle problémy překonat… Těžké je jenom se k tomu vůbec rozhodnout.

První Robertovou prací po úspěšném dokončení léčby bylo vystoupení v hudebním klipu Eltona Johna k písni I Want Love v srpnu 2001. Robert chtěl ale opět začít hrát ve filmech, a to ve velkém. Problém byl ale v tom, že vzhledem k jeho problematické historii nechtěli filmoví producenti Robertovi vyplácet pracovní pojistku. Když se mu ale v roce 2003 naskytla hlavní role ve filmu Zpívající detektiv, pojistku za něj zaplatil Mel Gibson.

Téhož roku obsadil Roberta producent Joel Silver do filmu Gothika s Halle Berry a od té doby nejen že se jeho kariéra začala opět vracet na nohy, ale navíc směřovala k té nejlepší možné formě. Během let 2003 až 2007 natočil Robert 13 filmů, v čele například s Kiss Kiss Bang Bang režiséra a scenáristy Shanea Blacka, Dobrou noc a hodně štěstí George Clooneyho, Temný obraz s Keanu Reevesem nebo Zodiac Davida Finchera s Jakem Gyllenhaalem a Markem Ruffalem, který později v Avengers ztvární roli doktora Bruce Bannera/Hulka.

V roce 2004 si Robert odskočil od filmu k hudbě a nahrál své debutové popově baladové album The Futurist. Album sklidilo různorodé reakce a Robert se rozhodl, že další už nahrávat nebude. V srpnu roku 2005 se pak oženil s filmovou producentkou Susan Levin, kterou poznal na natáčení Gothiky.

Ta opravdová zkouška pro Roberta však nastala v roce 2008, kdy ztvárnil hlavní roli ve svém prvním velkém blockbusteru: Iron Man. Režisér Jon Favreau Downeyho obsazením do hlavní role tak velkého filmu hodně riskoval a pro Roberta samotného to byla velká zkouška ohněm.

Favreau však dobře odhadl, že role multimilionáře Tonyho Starka, výrobce zbraní sužovaného špatným svědomím a nadměrným holdováním alkoholu, je pro Downeyho jako ušitá na míru. A jak to nakonec dopadlo, to už dnes všichni víme. Iron Man se stal obrovským hitem, který odstartoval celou novou sérii komiksových filmů ze stáje Marvel a z Roberta Downeyho Jr. se stala (staro)nová hollywoodská hvězda. Samotný Stan Lee, spolutvůrce původní komiksové postavy, navíc později prohlásil, že Downey Iron Mana ztvárnil přesně tak, jak si to on vždy představoval.

Pak už se kariéra Roberta Downeyho Jr., kdysi herce, který svůj talent nechal vyhasnout v drogové závislosti, úplně utrhla ze řetězu. Ještě v roce 2008 si zahrál v komedii Bena Stillera Tropická bouře roli australského artového herce, který ve fiktivním filmu hraje afroamerického vojáka. Právě Iron Man a Tropická bouře z Roberta znovu udělaly nejen uznávaného herce, ale nově i showmana mezi celebritami, kterého si zamilovaly miliony diváků po celém světě.

V roce 2009 ztvárnil po boku Juda Lawa hlavní roli v Sherlocku Holmesovi Guye Ritchieho, který zaznamenal obří úspěch opět především díky Downeyho originálnímu pojetí dříve už tolikrát adaptovaného ikonického literárního detektiva. O rok později s Johnem Favreauem natočil druhého Iron Mana a v roce 2011 i druhého Holmese s podtitulem Hra stínů. V roce 2012 pak spolu s dalšími hrdiny nového filmového světa superhrdinů Marvel Comics znovu vystoupil jako Iron Man v nejoslavovanějším a nejvýdělečnějším megafilmu posledních let – Avengers.

Aktuálně má za sebou Robert Downey Jr. třetího Iron Mana, kterého napsal a režíroval Shane Black, jenž s Robertem spolupracoval už na Kiss Kiss Bang Bang. A přestože právě tímto filmem Downeyho smlouva s Marvelem skončila a samotné studio vyhrožuje, že „postava Tonyho Starka se ve světě filmových Avengers bude nadále objevovat, s i bez účasti Robert Downeyho Jr.“, Robert nemá nejmenší důvod se role vzdávat a sám se hrne do dalšího experimentování se svou postavou, ať už v potenciálním čtvrtém Iron Manovi nebo dnes už nevyhnutelných Avengers 2, kteří jsou naplánováni na rok 2015. To ale až rok poté, kdy se Downey na plátnech světových kin již potřetí objeví jako Ritchieho bohémský Sherlock Holmes.

Robert Downey Jr. stále žije se svou manželkou Susan Levin a v únoru roku 2012 se jim narodil syn Exton Elias Downey. Vedle toho se Robert navíc pravidelně vídá se svým prvním a dnes už prakticky dospělým synem Indiem. Zatímco mu veřejnost ještě několik let zpátky předpovídala osud feťáka s promrhaným talentem, Robert Downey Jr. se dokázal postavit na nohy a stát se jedním z nejslavnějších a nejžádanějších herců současnosti.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Sympathizer Claude 2024 2024 1
The Sympathizer Profesor Hammer 2024 2024 1
The Sympathizer Ned Godwin 2024 2024 1
The Sympathizer Niko 2024 2024 1
Avengers Iron Man 2008 2018 9

Filtr seriálů