Iron Man

Iron Man

Že je pero mocnější než meč? Pokud si jím narýsujete návrh neporazitelné super zbroje, pak jednoznačně ano. Ani sám Tony Stark tak sice neoplývá žádnými nadlidskými schopnostmi, zahrávat si s ním se ale rozhodně nevyplácí.

Sezóny 9
2008 - 2018

Informace

Skutečné jméno: Anthony Edward Stark
Výška: 1,85 m (1,98 m ve zbroji)
Váha: 102 kg (193 kg se zbrojí)
Barva očí: modrá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Stan Lee, L. Lieber a D. Heck
Představitel: Robert Downey Jr.
Poprvé se objevil v:
Tales of Suspense #39 (březen 1963)

Filmy

Zrození

Postavu Iron Mana vymyslel sám (dnes už bývalý) ředitel Marvel Comics Stan Lee spolu se scripterem Larrym Lieberem a výtvarníky Donem Heckem a Jackem Kirbym. Poprvé se tak na stránkách komiksů tento dnes již ikonický marvelácký hrdina objevil v březnu roku 1963, a to v devětatřicátém čísle komiksové série Tales of Suspense.

Lee chtěl s postavou Iron Mana především rozvíjet možná komiksová témata na pozadí studené války. Právě válka a vojenství nebyly v té době mezi komiksovými čtenáři zrovna populární, a tak měl být Iron Man, jakožto milionář a výrobce zbraní, jakýmsi Leeho experimentem k vyzkoušení něčeho nového. Jak on sám řekl, záměrně vymyslel hrdinu, kterého by všichni měli nenávidět.

Osobnost Tonyho Starka, jenž se skrývá pod brněním Iron Mana, Lee založil na žijící osobnosti Howarda Hughese, zakladatele časopisu Playboy. Přestože měl tak Stark navenek vyznívat jako zhýralý milionář a sukničkář, dali si jeho tvůrci velmi záležet i na jakési emocionální alegorii, kdy se pod tuhou kovovou skořápkou Iron Manova brnění ukrývá zranitelný muž se zlomeným srdcem – a to skoro doslova.

V tomto svém útlém „věku“ je Iron Man zařazen především do kontextu války ve Vietnamu. Právě takový politický a válečný kontext v jeho dalších komiksových příbězích sice přetrvává, aktualizuje se ale například na téma války v Zálivu nebo boje proti terorismu. Postupem času se rovněž čím dál víc rozvíjí i hlubší Starkova psychologie a již zmíněná zranitelnost, v čele s postupným budováním závislosti na alkoholu.

Komiksy

Přestože v Tales of Suspense Iron Man poprvé vystoupil už v roce 1963, a od té doby se zde objevil ještě několikrát (plus se stal pravidelnou postavou série Avengers už od jejího prvního čísla v září 1963), své vlastní komiksové série se dočkal až o pět let později, v roce 1968. V dubnu tohoto roku si pro sebe nejdříve urval mini příběh Iron Man and Sub-Mariner, aby se o měsíc později mohl vrátit s prvním číslem série The Invincible Iron Man. Samotný příběh Iron Manova zrodu, kterak je uvězněn nepřátelskými vojsky a musí si sestavit bojovou zbroj, aby se osvobodil, má pak sice kořeny už v roce 1963, jak už ale bylo řečeno, reálie tohoto příběhu Marvel Comics s uplynulými dekádami postupně aktualizuje. Původně byl zajat ve Vietnamu, v devadesátých letech pak v Perském zálivu a nejnověji je Iron Manovo zrození přeneseno do Afghánistánu, z čehož čerpá i hraná filmová série. A mimochodem, ať už je tento příběh aktualizován jakkoliv, prakticky vždy zde Starkovi pomáhá rovněž uvězněný Ho Yinsen, který nakonec obětuje vlastní život, aby se Tony mohl zachránit.

Když se pak Tony Stark vrací opět do USA, je nucen si denně měnit hrudní magnet, který drží neoperovatelný šrapnel v bezpečné vzdálenosti od jeho srdce. Postupně začne kolem tohoto magnetu vyrábět další obleky Iron Mana, jehož „pilot“ je pro veřejnost Starkovým osobním strážcem a jakýmsi maskotem jeho společnosti Stark Industries. Že je Iron Manem ve skutečnosti on si Stark nechává pro sebe.

Tak se tedy Iron Man stává primárním jezdcem Stana Leeho k prozkoumávání zahraničních témat, zatímco se většina ze zbytku hrdinů se zlem prala v rodné Americe. Hlavními Iron Manovými nepřáteli se tu stávají zpravidla komunističtí antihrdinové, jako například špionka Black Widow (později spojenkyně a agentka S.H.I.E.L.D.u), Crimson Dynamo nebo Titanium Man. Jako úhlavní Iron Manova nemesis se pak brzy představuje prastarý čínský válečník Mandarin. Hned z počátku se ale ustavují i kladné vedlejší postavy, jako například Starkův (skutečný) bodyguard Happy Hogan nebo jeho asistentka Pepper Potts, kteří jediní vědí o superhrdinském alter egu svého zaměstnavatele.

Zhruba kolem 70. let začíná éra protikomunistické propagandy trochu polevovat a jednotlivé příběhy se zaměřují spíše na Starka samotného. Lékařská věda zde tak konečně postupuje vpřed natolik, aby si Tony mohl nechat nebezpečný šrapnel z těla vyoperovat. Navíc se tu objevuje i nový nepřítel, Starkův firemní rival Justin Hammer, či Tonyho parťák a osobní pilot Rhodey Rhodes, později War Machine. Hammer zde na Starka postupně posílá superzločince nebo mu krade techniku Iron Mana. Právě zde se začíná nejvíce rozvíjet téma Tonyho alkoholismu (konkrétně v sérii Demon in a Bottle z roku 1979). Nedlouho poté navíc bývalý společník Tonyho otce Howarda Starka Obadiah Stane (Iron Monger) připraví Tonyho o jeho společnost, který se tak na čas ocitne na ulici, s Rhodey Rhodesem jako novým Iron Manem. Jelikož ale Rhodneymu Tonyho brnění trochu stouplo do hlavy, moc dlouho to nevydrželo a brzy bylo zase vše při starém.

Základní premisou podobných témat vycházejících z Tonyho depresí je zpravidla strach, aby jeho vynálezy nebyly zneužívány. Sám Stark se vždy považoval za technického průkopníka, avšak pro získání peněz musel nejdříve vyrábět zbraně pro armádu, po čemž už se mu nálepka „obchodníka se smrtí“ odstraňovala jen těžko.

Na začátku 21. století se nejnovější model Starkovy zbroje stane sebeuvědomělým, načež sleduje klasickou narativní linku stroje, který se vzbouří proti svému stvořiteli. Když ale jde do tuhého, zbroj se pro Starka nakonec „obětuje“ a navíc mu sestrojí zcela nové umělé srdce, které definitivně vyřeší všechny jeho zdravotní problémy, přestože takové srdce nemá vlastní napájecí zdroj, tudíž si ho Tony musí stále doslova dobíjet. V komiksech z roku 2002 pak Tony Stark vůbec poprvé odhalí veřejnosti, že je Iron Man. Tím se ale dostává do křížku s americkou vládou, která si tak opět začne klást nárok na jeho techniku.

S postupujícími lety pak začínají vycházet čím dál zajímavější příběhy. Například v komiksové sérii Civil War se Tony Stark zakládá o vznik asociace, do které by se museli všichni superhrdinové registrovat a hrdinové nezkušení by zde dostali povinný trénink. Samotného Tonyho k tomuto rozhodnutí vedly další stupňující se výčitky svědomí, především poté, co v opilosti ve své zbroji málem zabil civilistu. Přestože pak mnoho hrdinů tento Starkův nápad podporuje, mnoho jich je proti a registraci odmítají, čímž započne takzvaná civilní válka.

V další velmi úspěšné sérii – Iron Man: Extremis – na sobě Tony aplikuje nestabilní sloučeninu s názvem extremis, která jeho tělo do jisté míry propojí s jeho zbrojí. Dodá mu anorganickou „druhou kůži“, skrze níž se na svůj oblek může napojit čistě prostřednictvím svých myšlenek.

Filmy, seriály a další média

Poprvé se Iron Man na televizních obrazovkách objevil už v roce 1966 v seriálu The Marvel Super Heroes. Na návrat do televize pak musel čekat až do let osmdesátých, a to navíc pouze jako host v seriálech o Spider-Manovi z roku 1981 – Spider-Man and His Amazing Friends a Spider-Man.

V roce 1994 se Iron Man dočkal vlastního animáče – pojmenovaného jednoduše Iron Man, který před pár lety běžel i u nás na kanálu Fox Kids. A co se naší televize týče, možná si pamatujete Iron Manovo (a War Machineovo) cameo i v kultovním seriálu Spider-Man: The Animated Series, který u nás běžel nejen na Fox Kids, ale kdysi dávno ještě i na starém dobrém Super Maxu. Podobné cameo si pak Iron Man užil i v roce 1996 v animáči The Incredible Hulk. Posledním animovaným zářezem v 90. letech pak pro Iron Mana byl třináctidílný seriál The Avengers: United They Stand.

Začátkem jednadvacátého století se Iron Man objevil v seriálech jako Fantastic Four: World´s Greatest Heroes (2007) a The Super Hero Squad Show (2009) – pravděpodobně nejúchylnějším marveláckém seriálu vůbec. Rovněž v roce 2009 pak televizní kanál Nicktoons začal vysílat CGI seriál Iron Man: Armored Adventures, ve kterém je Tony Star teenager génius, jehož rodiče zemřou při leteckém neštěstí, zatímco jemu se podaří přežít díky jeho zbroji, kterou si sestrojil už v takto útlém věku. Kvůli takovémuto značnému překopání Iron Manovy mytologie si seriál vysloužil protikladné ohlasy a byl zrušen po svou sériích.

V roce 2010 se Iron Man stává jednou z hlavních postav animovaného seriálu The Avengers: Earths Mightiest Heroes. Tento seriál těží především z úspěchu nové filmové série a tento animovaný Tony Stark tak nemálo vychází právě z toho filmového. Několikrát vystoupil i v nejnovějším seriálu s tematikou Spider-Mana, Ultimate Spider-Man, který se začal premiérově vysílat prvního dubna 2012.

Kolem Iron Mana se rovněž točí i několik animovaných filmů: dva díly Ultimate Avengers (2006), The Invincible Iron Man (2007), Next Avengers: Heroes of Tomorrow (2008) a ve vedlejší roli vystoupil i v Planet Hulk z roku 2010.

Marvel Cinematic Universe

A nyní se konečně dostáváme k té verzi Iron Mana, kterou tu všichni známe asi nejlíp – tedy k Iron Manovi filmovému v podání amerického herce Roberta Downeyho Jr. Ten jako Tony Stark poprvé vystoupil ve filmu Iron Man režiséra Jona Favreaua z roku 2008, který byl zároveň i vůbec prvním filmem ze světa takzvaného Marvel Cinematic Universe, do kterého spadají i následující filmy o Avengers.

Zrod Iron Mana v tomto světě silně vychází z komiksu Extremis. I zde je Stark zajat v Afghánistánu, kde nechybí ani Ho Yensen, který za něj obětuje život. Zpátky ve Spojených státech se pak setkáváme s dalšími klasickými komiksovými postavami, jakými jsou Starkova sekretářka Pepper Potts (Gwyneth Paltrow), Rhodey Rhodes (Terrence Howard), počítač JARVIS (Paul Bettany) či bodyguard Happy (v podání samotného Favreaua). Hlavním Iron Manovým nepřítelem v prvním dílu je pak Obadiah Stane – Iron Monger (Jeff Bridges), který spravoval Stark Industries během doby po smrti Tonyho rodičů a než byl on sám schopen firmu převzít. A právě nyní se rozhodl zbavit se Tonyho a svou pozici ve vedení firmy znovu upevnit.

Downeyho Iron Man se stal pravděpodobně vůbec nejpopulárnějším filmovým Avengerem. Jeho představitel tuto postavu pojal především jako hláškujícího pohodáře a trápení jeho svědomí rozvíjí spíše na pozadí. Starkův alkoholismus pak odpadá úplně.

V roce 2010, opět pod taktovkou Faveraua, pak přichází Iron Man 2, přestože ten už nezaznamenal takový úspěch jako jednička. V něm se vrací většina původních postav, sic Rhodeyho Rhodese nyní hraje Don Cheadle. Větší roli zde pak má i ředitel organizace S.H.I.E.L.D. Nick Fury (Samuel L. Jackson), který se pouze mihl v jedné scéně po závěrečných titulcích prvního dílu, plus i agentka S.H.I.E.L.D.u Black Widow (Scarlett Johansson). Novými nepřáteli se zde stávají Justin Hammer (Sam Rockwell) a Ivan Vanko (Mickey Rourke), který je jakýmsi spojením dvou ikonických komiksových záporáků Wiplashe a Crimson Dynama.

Ve druhém Iron Manovi už se sice dočkáváme nějaké té hrdinovy vnitřní krize a problémů s pitím, příběh celého filmu je ale bohužel tak roztěkaný, že to celé funguje spíše rušivě. Ke konci snímku se však alespoň konečně dočkáme zrodu dalšího z ikonických elementů původních komiksů – Rhodes tu totiž poprvé oblékne svou zbroj War Machinea.

Mimo ještě krátkého camea na konci závěrečných titulků Neuvěřitelného Hulka v roce 2008 se Iron Man znovu objevuje v epické náloži Josse Whedona Avengers z roku 2012. V něm se Stark vedle Furyho a Black Widow poprvé konečně setkává i s Captainem Americou (Chris Evans), Thorem (Chris Hemsworth), Hulkem (Mark Ruffalo) a Hawkeyem (Jeremy Renner). Společně pak všichni bojují proti Thorovu nevlastnímu bratru Lokimu (Tom Hiddleston), který se s pomocí armády Chitauri pokouší zotročit Zemi.

Stark se zde zprvu jeví jako nejnevhodnější člen týmu. Je nedůvěřivý a kolem všech si staví silnou zeď (vyskládanou především peprnými urážkami). Jako s kolegou vědcem si rozumí snad jen s Brucem Bannerem, povahově se ale zároveň vůbec nemůže shodnout se Stevem Rodgersem – Captainem Americou. Právě Rodgers ale Starkovi postupně vštěpuje jisté nesobecké hodnoty, které mu ve fungování v týmu Avengers zoufale chyběly, a když na to v rozhodujícím okamžiku přijde, je Iron Man za ostatní hrdiny ochoten i položit život. Naštěstí to ale nakonec nebylo třeba.

To, co Tony viděl v New Yorku a za červí dírou změnilo ve filmu Iron Man 3 jeho pohled na svět. Občas míval záchvaty a nemohl spát. Po nocích stavěl desítky nových zbrojí a vymýšlel čím dál tím důkladnější typy. Kolem Vánoc se ale na obrazovkách začal objevovat Mandarin, který vyhrožoval zničením Ameriky a Pepper navštívil Aldrich Killian, její starý známý. Tony před novináři Mandarinovi pohrozil a zanedlouho u něj zavítala Maya Hansenová, která vynalezla látku zvanou Extremis. Během návštěvy je dům napaden Mandarinovými vrtulníky a Tony ve zbroji Iron Mana mizí v Tennessee.

Tony se zde setkává s chlapcem Harveym, který mu pomůže a poté vyráží do Killianova sídla, z nějž se vyklubal Mandarinův spojenec. Po krátkém pátrání se Tony dozvídá, že Mandarin je podvrh. Killian nechává unést prezidenta a Tony se jej spolu s Rhodeym vydává zachránit. V potyčce čelí vylepšeným vojákům i samotnému Killianovi. Jakmile je Killian poražen, Tony nechá zničit veškeré své zbroje a začíná od začátku. Nechává si také vyjmout střepiny z těla a s nimi i reaktor.

Uplynula krátká doba, S.H.I.E.L.D. mezitím padl a Avengers je tedy museli aspoň z části zastoupit. Hydra je opět u moci a celý tým se vydává do Sokovie, kde ukrývají Lokiho žezlo. Avengers jej získají a Stark s Bannerem za pomocí něj vytváří Ultrona, který má za Avengers chránit svět. Ultron svůj cíl ale pochopil špatně a hodlá lidstvo zničit, aby se mohli dále vyvíjet. Tým tedy vyráží, aby ho zastavili. Na svou stranu brzo získají dvojčata Maximoffovy, kteří původně pracovali pro Struckera a také Ultronova „syna“ Visiona. Stark se se svým týmem vydává zpět do Sokovie, ze které Ultron vybudoval meteorit s nímž hodlá vyhladit lidi. Pietro Maximoff během bitvy umírá. Ultron je zničen a Stark opouští Avengers. Z jednoho ze starých skladů jim ale nechá zbudovat základnu, kterou vybavil nejmodernější technikou.

Iron Man se vrátí v třetím díle Kapitána Ameriky s podtitulem Občanská válka. Stark a Rogers budou díky svým opačným názorům rozděleni a budou se kvůli nim bít. Na pomoc ale budou mít hrdiny z celého světa, kteří nenechají své spojence na holičkách.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Black_Barton

I am Iron man

12.5.2021 | 11:12:38
baraeliasova

Nevím, nikdy mi nesedl, nemám ho ráda :/

29.3.2021 | 13:37:42
sábahi

Robert Downey Junior se na Iron mana hrozně hodí! :D

2.3.2021 | 21:13:55
Nienna Tears

Robert Downey Jr. + Iron man = ❤ co víc říct…

5.2.2021 | 16:11:45
BlackSquirrel

Někdy mě sral… ale tedko to napravil a hodně si mi líbil tak jsem dala 80% :)

7.12.2020 | 19:42:57
tynka.jouklova

I love him 3000. That's it.

redaktor
26.4.2020 | 23:51:26
Milano33

Proof That Tony Stark Has a Heart

17.1.2020 | 21:38:58
Lord Okakek

Nejlepší a jedna z nejvtipnějších postav v MCU

5.5.2019 | 15:16:14
Timik.

LEGENDA!

28.4.2019 | 22:18:34
Anavrin

Miluju Tonyho smysl pro humor. A i když mám občas chuť dát mu do té jeho nevymáchané držky… :-D Moje nejoblíbenější marvelácká postava A RDJ prostě boží.

27.5.2018 | 15:48:57

Nejlepší postavy: Marvels

Reklama

Zajímavosti

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Colman Domingo přiznal kontakt s Marvelem, ale o Kangovi neřekl ani slovo

Nejenže čekáme na nového Kanga, ale taktéž očekáváme odhalení jeho úlohy v širším MCU. Kang má projít určitou změnou a zřejmě se to neobejde bez osekání jeho příběhu. Alespoň takto se o tom v zákulisí hovoří. Budou mít tedy hvězdy stále o tuto roli zájem? Domingo se konečně vyjádřil.

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

ČTVRTÁ FÁZE

 

PÁTÁ FÁZE

Galerie

Galerie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama