Rosario Dawson

Rosario Dawson

Celé jméno: Rosario Dawson
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: Sin City – město hříchu, Sedm životů, Daredevil

Datum narození: 9.5.1979 (44 let)

Rosario Dawson je známá americká herečka, zpěvačka a spisovatelka. Narodila se roku 1979 v New Yorku, kde vyrůstala na Manhattanu. Její matka Isabela Celeste je spisovatelka a zpěvačka a její otec je Patrick C. Harris. Její rodiče se nikdy nevzali, protože si Isabela vzala Grega Dawsona, který pracuje jako stavební dělník.

I když Rosario nebydlí se svým biologickým otcem, tak sama prohlásila, že svého nevlastního otce bere jako vlastního, protože se o ni staral. Isabela se však roku 2001 s Gregem rozešla, takže Rosario opět neměla otce po svém boku.

Rosario má nevlastního bratra Claye, který je o čtyři roky mladší. Když jí bylo 21 let, tak se se svými rodiči přestěhovala na Lower East Side v Manhattanu. Původně se Rosario chtěla stát námořním biologem, ale osud tomu chtěl jinak. Jednou na ulici potkala Larryho Clarcka, který v té době pracoval na filmu Děti, proto Rosariu najal. Film měl úspěch a Rosario se tak vydala na zcela jinou dráhu.

Film Děti z roku 1995 ji velmi posunul a Rosario začala dostávat čím dál více rolí. Už roku 1998 byla obsazena do filmu Nejlepší hráč a téhož roku i do Side Streets. Od roku 1998 až do roku 2001 následovalo období horších filmů, ve kterých se nemohla moc prosadit. Až právě roku 2001 se objevila ve filmech Chelsea Walls a Ulice New Yorku.

Rosario nebyla nikdy herečkou, která by se zaměřila jen na jeden druh filmů, kterým by se pravidelně věnovala. Roku 2002 si zahrála v komediích Muži v černém 2, Pluto Nash a Prvních 20 miliónů je nejtěžších. I následující rok byl pěkně nabitý, objevila se ve filmech Vítejte v džungli, Jak nezískat Pulitzera a Život jedné dívky.

Po filmu Alexander Veliký, kde ztvárnila Roxanu, si zahrála zatím její největší a zároveň nejtěžší roli. Byla jí role Gail z filmu Sin City – město hříchu. Tato postava musela být sexy a tvrdá, ale zároveň vtipná. Rosario svou roli však zvládla a kdejaký divák si ji nesmazatelně vryl do paměti.

Téhož roku si ještě stihla zahrát hlavní roli ve filmu Bohémové, kde ztvárnila postavu Mimi Marquez. Její kariéra šla i nadále nahoru a byla obsazována do spousty rolí, že by ani jeden nevěřil, jak všechno mohla stíhat natočit. Roku 2007 se objevila ve filmech Descent a Grindhouse: Auto zabiják. V obou filmech ztvárnila jedny z hlavních rolí.

Následující rok 2008 strávila ve filmu Sedm životů po boku herce Willa Smitha, kde si zahrála Emily Posu. Téhož roku jsme ji ještě mohli vidět ve filmu Oko dravce. Následně měla Rosario poměrně klidné období, kdy si dávala menší pauzu od herectví, ale hned roku 2010 byla obsazena jako Persephone do fantastického filmu Percy Jackson: Zloděj blesku. Ještě téhož roku stihla roli Connie Hooper ve filmu Nezastavitelný.

Další výčet jejich filmů by byl ještě velmi dlouhý, proto zmiňme alespoň filmy Pět žen, Ošetřovatel, Girl Walks Into a Bar, Nezahrávej si s ohněm, Hotel Noir, Trans, Gimme Shelter, The Captive, Pět nejlepších či Parts Per Billion, kde si zahrála významnější role.

Roku 2014 se jí kromě několika dalších filmů objevila příležitost si opět zopakovat roli Gail ze Sin City. Rosario neváhala, roli přijala a objevila se v Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil. Rosario má v plánu spoustu dalších projektů, ale konečně se jí dočkáme i v seriálové tvorbě. Roku 2015 se objeví v seriálu Daredevil jako Claire Temple, zdravotní sestra, která po nocích pomáhá samotnému Daredevilovi.

Rosario chodila dva roky s hercem Jasonem Lewisem. Od roku 2012 chodí s režisérem Dannym Boylem. Aktuálně žije v Losa Angeles. Je známá tím, že podporuje charitativní organizace.

Foto CC BY-SA 2.0 Lan Bui, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Ahsoka Ahsoka Tano 2023 2023 1
DMZ Alma Ortega 2022 2022 1
The Mandalorian Ahsoka Tano 2020 2020 1
The Defenders Claire Temple 2015 2018 7

Filtr seriálů