Sam Neill

Sam Neill

Celé jméno: Nigel John Dermot Neill
Místo narození: Omagh, Velká Británie
Známé projekty: Jurský park, Alcatraz, Peaky Blinders

Datum narození: 14.9.1947 (70 let)

Neill se narodil v Severním Irsku novozélandskému důstojníkovi v britské armádě a jeho anglické manželce. Když mu bylo sedm let, celá rodina se přestěhovala na Nový Zéland, kde pak začal chodit do chlapecké školy v Christchurch. Následně vystudoval anglickou literaturu na Victoria University ve Wellingtonu, kam se přestěhoval. Už během studia začal používat jméno Sam, protože Nigel bylo na Novém Zélandu velice netypické jméno.

Neill začal v sedmdesátých letech pracovat jako střihač a režisér a v roce 1977 získal hlavní roli v novozélandském filmu Sleeping Dogs. Získával postupně další významné filmové i televizní role, stal se jedním z hlavních adeptů na obsazení do role Jamese Bonda a v roce 1983 byl poprvé nominován na cenu Zlatý Globus.


V roce 1993 si zahrál v legendárním snímku Jurský park v roli Dr. Alana Granta. Objevil se i v třetím díle tohoto filmu v roce 2001. Od roku 2007 se objevuje v mnoha seriálech – Tudorovci, Happy Town, Alcatraz, Harry a Peaky Blinders.

Foto CC BY-SA 2.0 sean.koo, Wikimedia Commons


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.