Shannen Doherty

Shannen Doherty

Celé jméno: Shannen Maria Doherty
Místo narození: Memphis, Tennessee, USA
Známé projekty: Our House, Beverly Hills, 90210, Charmed

Datum narození: 12.4.1971 (53 let)

Shannen Doherty je americká herečka, která se proslavila díky několika velkým rolím, nicméně s její osobou je také spojeno několik skandálů. Narodila se roku 1971 v Memphisu v Tennessee, a to Tomovi a Rose Dohertyovým. Díky svým rodičům má irské, skotské a anglické předky.

Podle všeho byla velmi svědomitou a pilnou studentkou, která se mohla pyšnit svými skvělými známkami. Zároveň bývala velkým samotářem, dle vlastních slov si raději hrávala sama než s někým jiným.

Profesionální hereckou kariéru odstartovala roku 1981, tedy ve věku pouhých desíti let. K herectví se dostala díky přestěhování se do Los Angeles, kde se na škole podílela na různých divadelních hrách. Zároveň se dokázala brzy prosadit, znát ji můžeme jak z filmů, tak i seriálů.

První velké filmové role měla například ve snímcích Holky se chtějí bavit taky, Smrtící atrakce nebo Útěk z vězení. Dále jsme ji mohli vidět v seriálech Little House on the Prairie, kde si v letech 1982–1983 zahrála Jenny Wilder, a Our House, kde v letech 1986–1988 ztvárnila Kris Witherspoon.

Přelomovou rolí se pro ni stala postava Brenda Walsh, kterou si zahrála v letech 1990–1994 v seriálu Beverly Hills, 90210. Média z ní tehdy udělaly velmi populární herečku, nicméně po čtyřech letech hraní této postavy se herečka rozhodla z neznámých důvodů odejít. Zvěsti tvrdí, že role ji už nebavila, a proto svým nevhodným chováním donutila tvůrce, aby ji vyhodili.

Doherty však o další role rozhodně neměla nouzi, zahrála si například ve filmech Se zavázanýma očima, Flákači, Noci s ďáblem a Zaujmi pózu. Její další velkou rolí se stala postava Prue Halliwell, kterou hrála v seriálu Charmed, a to v letech 1998–2001.

Se seriálem Charmed se však pojí podobná příhoda jako u seriálu Beverly Hills, 90210. Tvůrci napsali roli Prue přímo pro ni, a proto Doherty řekla o castingu na tento seriál své kamarádce Holly Marie Combs, která nakonec získala roli Piper, sestry Prue. Nicméně po třech letech se Doherty vzdala své role, a to opět z neznámých důvodů.

Údajně šlo však o ty stejné důvody jako v případě Beverly Hills, 90210, nicméně ty byly ještě doplněny sporem s herečkou Alyssou Milano, kterou Doherty zřejmě nenáviděla. Herečka proto dala tvůrcům ultimátum, které se týkalo toho, že buď vyhodí ji, nebo Alyssu Milano. Tvůrci však rozhodli ve prospěch představitelky Phoebe.

Herečka však ani po této roli neměla problém získávat další. Objevila se například ve filmech Vyhlídka strachu, Stupeň 7: Konec světa, Vánoční loupež, Sérum pravdy, Setkání s nebezpečím, Growing the Big One, Mařenka, přemožitelka čarodějnic a Krvavé jezero: útok zabijáckých mihulí, nicméně ve většině případech se jednalo o nepovedené projekty.

Co se týče dalších seriálových rolí, tak v letech 2004–2005 se objevila v seriálu North Shore jako Alexandra Hudson. Dále se mihla v seriálu 90210, kde si opět zahrála Brendu Walsh. Mohli jsme ji také vidět v seriálech Mari-Kari a Heathers.

Uzavřela zatím tři sňatky, jejím prvním manželem byl herec Ashley Hamilton, se kterým žila v letech 1993–1994, jejím druhým manželem byl producent Rick Salomon, se kterým žila v letech 2002–2003. Jejím zatím posledním mužem je fotograf Kurt Iswarienko, kterého si vzala roku 2011.

V politice se řadí mezi republikány a podporuje charitativní akce zaměřené především na zvířata. Roku 2018 šla proti proudu a jako jediná z původního obsazení Charmed podpořila nově vzniklý projekt Charmed (2018).

Roku 2015 byla herečce diagnostikována rakovina prsu. Doherty se s touto nemocí prala jako lev, doktoři jí dokonce museli odstranit jedno ňadro, ale nakonec ji roku 2017 porazila. V té době pochopitelně přerušila svou hereckou kariéru.

Foto CC BY-SA 2.0 watchwithkris­tin, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Charmed Prue Halliwell 1998 2001 3

Filtr seriálů