Shohreh Aghdashloo

Shohreh Aghdashloo

Celé jméno: Shohreh Vaziri-Tabar
Místo narození: Teherán, Írán
Známé projekty: The Expanse, House of Saddam, Grimm24

Datum narození: 11.5.1952 (72 let)

Shohreh se narodila, vyrostla a dlouhou dobu žila v íránském Teheránu. Zde již od mládí hrála na divadle a u filmu a dost se jí dařilo. Jenže to se ještě psala raná 70. léta a Írán vzkvétal. Když mělo v roce 1979 dojít k revoluci, Shohreh se – stejně jako spousta dalších Íránců včetně otce Sarah Shahi – sbalila a odjela do zahraničí. Konkrétně do Londýna, kde nastoupila na hereckou školu a i přes bohaté zkušenosti v oboru si doplnila vzdělání. V Londýně ale nezůstala, protože místní filmový průmysl stále nebyl na takové úrovni, aby se v něm uživila. Shohreh tedy zamířila do Los Angeles.

První role, kterou v Americe dostala, byla pro začínající herečky dost typická: v Guests of Hotel Astoria šlo hlavně o to, že Shohreh ukázala prsa. Začátek to ale byl a otevřel jí vrátka k dalším nabídkám. Shohreh se dostala například do Matlocka, Domu z písku a mlhy a v roce 2005 byla obsazena ve čtvrté sérii 24 hodin. Právě díky tomuto seriálu – a jejímu hlubokému hlasu – konečně vešla do veřejného povědomí. Ze 24 hodin tak brzy přeskočila do Willa & Grace, Pohotovosti, třetích X-Menů, Chirurgů, Sesterstva putovních kalhot 2, Dr. House, Percyho Jacksona, Grimma, Sběratelů kostí nebo nejnověji do sci-fi seriálu The Expanse a třetího Star Treku. Roku 2017 jsme ji mohli vidět i v seriálu The Punisher.

Téměř všechny role, které Shohreh přijímá, jsou ale buď hodně malé, nebo jde o role ve filmech nezávislých, drobných či filmech s omezenou distribucí. A to se přitom Shohreh snaží, aby její tvorba diváky nejenom bavila, ale zároveň o něčem vypovídala: „Problémem naší doby je neinformovanost a ignorování problémů. Kéž bychom jen věděli, jak si cenit lidského života. Proto také ani na vteřinu neváhám, kdykoliv mi někdo nabídne nějakou roli s přesahem, byť by byla sebedrobnější. Takovéhle role chci hrát, protože lidem ráda zprostředkovávám nové informace a určitý pocit osvícení.“

Autor profilu: @Jumpstar

Foto CC BY-SA 2.0 gdcgraphics, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Arcane Grayson 2021 1
The Defenders Farah Madani 2017 2017 1
The Expanse Chrisjen Avasarala 2015 5
Grimm Stefania Vaduva Popescu 2013 2014 2

Filtr seriálů