Stephen Merchant

Stephen Merchant

Celé jméno: Stephen James Merchant
Místo narození: Hanham, Bristol, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Logan, The Office, Life's Too Short

Datum narození: 24.11.1974 (49 let)

Stephen James Merchant je britský herec, scénárista, režisér, komik a rozhlasový moderátor, který se narodil v Hanham Jane Elaineové a Ronaldovi Johnu Merchantovi. Navštěvoval školu Hanham High School a v letech 1993 až 1996 chodila na University of Warwick v Coventry, kde studoval film a literaturu.

Během studia na univerzitě dělal ve studentském rádiu Radio Warwick filmové recenze, tady tedy začal se svou rozhlasovou kariérou. Brzy začal také se svou kariérou komika a vystupoval v Bristol's Comedy Box. V roce 1997 se v televizi objevil jako soutěžící v pořadu Blockbusters a chvíli též pracoval jako DJ v Radio Caroline.

V roce 1997 se také setkal s Rickym Gervaisem, který jej najal jako svého asistenta, oba spolu vystupovali v londýnské rádiové stanici XFM London, které poté koupilo Capital Radio Group.

Merchant z rádia odešel a moderoval cyklus u BBC, tam také do krátkého třicetiminutového filmu s názvem Seedy Boss zahrnul Gervaise, což se stalo inspirací pro jejich sitcom The Office, ve kterém si taktéž zahrál a odstartoval tak svoji hereckou kariéru.

Roku 2001 byla na BBC Two odvysílána první řada seriálu The Office. V září téhož roku se Gervais i Merchant vrátili jako spolumoderátoři v pořadu The Ricky Gervais Show do rádia XFM, díky čemuž se také seznámili s producentem Karlem Pilkingtonem.

V roce 2002 Merchant režíroval pilotní díl sitcomu The Last Chancers.V roce 2005 byla odvysílána americká verze seriálu The Office, v níž jsou Merchant a Gervais uvedeni jako výkonní producenti. V prosinci téhož roku začal nahrávat svůj podcast, který byl hodnocen jako nejpopulárnější na celém světě a podle Guinessových světových rekordů se stal taktéž nejstahovanějším pořadem.

V roce 2007 začal hostovat svůj vlastní pořad na rádiu BBC 6 Music, kde se soustředil na „novou hudbu“, tedy na takovou hudbu, kterou lidé ještě neslyšeli. Tento pořad se jmenoval The Steve Show a byl zrušen v roce 2009.

S komickými vystoupeními, se kterými začal v devadesátých letech, na nějaký čas přestal, když se soustředil se na úspěch seriálu The Office. Ke stand-up komedii se proto vrátil až v září roku 2011 a na konci roku 2012 absolvoval turné po Austrálii a Novém Zélandu, v roce 2014 měl turné také po Skandinávii.

Sitcom Hello Ladies, který má Merchant na svědomí, měl na stanici HBO premiéru v roce 2013, a ztvárnil zde také postavu Stuarta Pritcharda. Kromě toho si jej můžeme pamatovat ze seriálů jako Garth Marenghi's Dar­kplace, Green Wing, Extras, 24, Life's Too Short, Modern Family, Drunk History a objevil se ve třech epizodách seriálu The Big Bang Theory jako Dave Gibbs, velký Sheldonův fanoušek.

Hrál i v několika filmech, uveďme např. Hot Fuzz (2007), Run Fatboy Run (2007), The Invention of Lying (2009), Tooth Fairy (2010) nebo I Give It a Year (2013). V roce 2017 se objevil jako Caliban ve filmu Logan. Navíc je výkonným producentem pořadu Lip Sync Battle a animovaného seriálu Dream Corp, LLC.

Mimo to propůjčil v roce 2011 svůj hlas Wheatley v videohře Portal 2, v roce 2013 ve hře Team Fortress 2 a v roce 2015 ve hře Lego Dimensions. Navíc můžeme jeho hlas od roku 2009 slyšet v reklamách pro britskou banku Barclays a knihkupectví Waterstones. V roce 2014 se objevil v reklamách pro pivo Newcastle Brown Ale a o rok později pro Cadillac.

Foto CC BY-SA 2.0 Carolyn Djanogly, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
X-Men Caliban 2016 2017 2
The Big Bang Theory David Gibbs 2015 2015 1

Filtr seriálů