La Casa de Papel (Papírový dům)
94/100 - 295×

La Casa de Papel(Papírový dům)(Money Heist)

Partička podivných zlodějů se rozhodne spáchat nejdokonalejší loupež v historii Španělska. Napadnou tedy Státní tiskárnu cenin, ze které si chtějí odnést 2,4 miliard euro.

Španělsko | 2017 | Ukončeno
vysílání
5 sezón | Antena 3, Netflix | 50 minut
žánr
Akční, Krimi, Thriller
hrají
Úrsula Corberó (Tokio), Álvaro Morte (Profesor), Pedro Alonso (Berlin), Alba Flores (Nairobi), Miguel Herrán (Rio), Jaime Lorente (Denver), Itziar Ituño (Raquel Murillo), Paco Tous (Moskva), Esther Acebo (Mónica Gaztambide), Enrique Arce (Arturo Román), Darko Perić (Helsinky), Hovik Keuchkerian (Bogota), Rodrigo de la Serna (Palermo), Najwa Nimri (Alicia Sierra), José Manuel Poga (Gandía)

La Casa de Papel se loučí s hlavou vztyčenou

La Casa de Papel se loučí s hlavou vztyčenou

Jeden z nejúspěšnějších hitů Netflixu došel ke svému konci. Z La Casa de Papel se stal hit již po první řadě a nyní po pěti sezónách jsme se dočkali uzavření příběhu. Dejte si pozor na spoilery a pojďte s námi hodnotit posledních pět epizod.

22 0
8.12.2021

Rozhodnutí ukončit La Casa de Papel přišlo nečekaně v srpnu 2020. V té době jsme za sebou měli již čtyři řady a nebudeme si lhát. Kvalita jednotlivých řad byla sestupná, řada věcí se opakovala dle jasného vzorce a jednotlivé loupeže se začaly protahovat.

Zatímco první loupež proběhla během prvních dvou řad, druhá loupež se nám již trochu protáhla. Co se epizod týče, tak první loupež se vešla do 22 epizod a ta druhá probíhala celkově ve 26 epizodách. Druhá loupež se nám pak protáhla i na počet řad a ve výsledku jsme si na její vyvrcholení museli počkat déle.

Zlodějský tým v plné síle.

Nedá se říct, by se tvůrci nějak extra snažili děj vylepšovat. Postupně do seriálu přidávali více akce, což vyústilo v akční první polovinu páté řady. Právě takhle část seriálu byla nejvíce přitažená za vlasy. Národní banka dostala pěkně na frak a všichni fanoušci se určitě diví, že budova ještě vůbec stojí. Proto všichni fanoušci napjatě čekali, jaký bude závěr seriálu.

Druhá část páté řady je něco jako pětidílné finále 

Tvůrci již před premiérou páté sezóny tvrdili, že první část bude zcela odlišná než ta druhá část a byla to pravda. Zatímco během první části se zejména bojovalo, druhá část vše směřovala ke konci. Pět posledních epizod se dá pojmout jako jedno velké finále.

Nebylo již času na zbyt, takže se tvůrci rozhodli vše ukončit a začít vysvětlovat. Ubylo tak akce a nelogičností a celé vyvrcholení se urychlilo. Profesor začal odtajňovat svůj plán a my jsme tak začali mnohem víc chápat jeho pohnutky. Napětí tak začalo pořádně gradovat, protože do samotného konce nebylo jasné, kdo z lupičů přežije.

Méně Berlína všemu jen prospělo

Kdybyste měli odhadovat, kterou postavu mají tvůrci nejraději, tak zcela jistě řeknete, že jde o Berlína. Berlín sice padl na konci druhé řady, ale i tak jsme se s ním vídali i v nadcházejících sezónách. Jednotlivé řady nám nabízely poměrně časté ohlédnutí zpět do dob, kdy Berlín začal plánovat loupež v Národní bance. Bohužel spojení s aktuálním děním a minulostí nám zůstával do posledních chvil zatajen. Berlínocentrické výplně epizod pak vyznívaly hluše a zbytečně.

Zloději se snaží dostat ven z banky

Kdo přežije velkou loupež?

Kdo přežije? Tak tuhle otázku jsme si kladli všichni před druhou částí páté řady. Ve hře bylo hned několik potencionálních úmrtí. Na kahánku měl Helsinky, který málem přišel o nohu a stejně tak se hodně diskutovala potencionální smrt Lisabon. Nakonec jsme se celkem překvapivě dočkali přežití všech hlavních postav, což asi ve výsledku čekal jen málokdo.

Verdikt

Shrneme-li posledních pět epizod jednou větou, tak s klidným srdcem můžeme prohlásit, že jde o učebnicový závěr seriálu. Z posledních epizod seriálu by si měli vzít příklad všichni tvůrci seriálů. Uzavírat dění pět epizod je luxus, který si jen málokdo může dovolit a my bychom tak chtěli u každého seriálu. Stejně tak se seriál zbavil velkého množství flashbacků a když už na ně došlo, tak dávaly smysl. Dalším plusem je úbytek akce – u jiných seriálů by to jen málokdo považoval za plus, ale ve světe La Casa de Papel jde o velmi pozitivní krok. Milostné scény šly rovněž stranou, v podstatě jsme se věnovali jen vztahu mezi Stockholm a Denverem, a to je v porovnání s předešlými řadami super bilance. Sečteno podtrženo, poslední řadě nejde nic vytknout. Fanoušek od posledních pěti epizod dostane přesně to očekává.

Hodnocení druhé poloviny páté řady: 95 %

Foto: Netflix

Jak hodnotíte závěr seriálu vy?

Diskuze /6

hyena

Dobre ten seriál dojebali ale že poriadne..posledná séria už bola čistá katastrofa a ešte aj nezmyselná ..akčné scény a ich logika ako z nejakého ceckoveho akcnaku ..ešte aj ten Berlín už bol otravný a bol tam len aby sa seriál zavdacil fanúšikom..jeho seriál s radosťou vynechám......

9.12.2021 | 11:36:15
me2t009

První polovina alá Rambo v nejlepších letech, nenadchla, ale finále finálové bylo krásnou tečkou za celým seriálem.

9.12.2021 | 11:41:38
Dark Angel

Skvelý seriál. Super ukončenie. Možno mohli ešte zopár postáv zabiť ale v konečnom hľadisku sa mi finále páčilo.

9.12.2021 | 11:51:31
BrianGee

Souhlasím. První polovina 5.řady nuda, ale to zakončení se mi líbilo!

redaktor
9.12.2021 | 16:41:17
Retyus

Jo, ještě že tak. Ta první půlka kdy dostávala logika i fyzika nafrak byla strašná. Zakončeno dobře a dávalo to značně větší smysl. Jsem rád že už tam nebyli mnou nesnášené postavy Tokio a Arturo

9.12.2021 | 17:08:55
Sctyri

Ovšem šlo to řádně do sraček sestupně. 1. nejlepší, pak 2., 3. střed a 4., 5. protahovanej, dojebanej opruz co mě už začal nudit. Šílené zpomalení tempa v nejdůležitějších a napínavých chvílích tam lupnou flashbacky s 2 neznámýma postavama co nikoho nezajímají a 3 série mrtvýho Berlína.. Opravdu špatná volba. Ke konci otravné zfetovaná Stockholm a transka. Spousta do očí bijících kokotin- V chodbě střílí všichni na Gandiu ze 3 stran automatama milion kulek a ani jedna zásah, jak scéna z parodie. Nebo téměř umírající Helsinki bez nohy na konci v klidu klečí v bance v kroužku ;) smutné… Ale Gandia byl dobrej. A docela happy end, čekal jsem teda, že padne víc postav, adepti tam byli.. Velké mínus za přežití Arthura. Na Berlína se rád mrknu.

9.12.2021 | 21:20:05
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama