Taboo
94/100 - 282×

Taboo

James Keziah Delaney je dobrodruh, který se vrací po deseti letech z Afriky se čtrnácti nepoctivě získanými diamanty, aby se pomstil za smrt svého otce. Po návratu se ale dostane do sporu s Východoindickou společností, jelikož se jí rozhodne neodprodat rodinný podnik.

VB | 2017 | Pauza
vysílání
2 sezóny | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Historický, Mysteriózní
hrají
Tom Hardy (James Delaney), Oona Chaplin (Zilpha Geary), Jefferson Hall (Thorne Geary), Jonathan Pryce (Sir Stuart Strange), Michael Kelly (Dr. Edgar Dumbarton), Nicholas Woodeson (Robert Thoyt), Mark Gatiss (Jiří IV.)

Kdy, kde a proč? Nootka Sound: Historie a souvislosti

Kdy, kde a proč? Nootka Sound: Historie a souvislosti

Území Nootka je pravděpodobně nejdůležitější součástí dědictví po Delaneyho zesnulém otci. O toto domorodé území má však zájem i Východoindická společnost a neúspěšně se ho snaží od Delaneyho získat. Proč bylo právě toto místo vybráno jako klíčové pro Delaneyho příběh?

32 0
20.11.2017

Kde leží Nootka?

Pokud jste si mysleli, že Nootka je fiktivní, scenáristy vymyšlené místo, byli jste na omylu. Jedná se o skutečné místo v Severní Americe, konkrétněji v Kanadské Britské Kolumbii. Je to záliv mezi výběžky západního pobřeží Vancouver Island. Toto místo je součástí původního teritoria severoamerického kmene Nuu-chan-nulth, ze kterého údajně pochází Delaneyho matka.

Průliv byl Španěly objeven v roce 1774. Se jménem Nootka přišel anglický objevitel James Cook, jméno vzniklo z místního domorodého jazyka (konkrétně z pojmu itchme nutka, což v překladu znamená přibližně něco jako „obcházet").

Trochu historie

Zatímco spor o území patřící k zálivu Nootka se v samotném seriálu odehrává přibližně v roce 1814, první historické spory o toto území se datují už od roku 1790. Právě na toto území a celý americký severozápadní region si tehdy dělalo právo Španělsko. Území Nootky bylo navíc velmi výhodné pro svoji přístupnost k Číně.

O území však měli zájem i Angličané. Mezi nimi a Španěly tak proběhla demonstrace vojenských sil, k bitvě ale nakonec nedošlo, protože tehdejší španělský spojenec, Francie, se rozhodl Španělsko v bitvě nepodpořit. Anglie tak s podporou Holandska měla navrch.

V říjnu roku 1790 tak byla podepsána dohoda mezi Anglií a Španělskem povolující oběma zemím na území Nootka obchodovat.

Foto: BBC One

Nootka v Taboo a její další historie

Taboo zobrazuje území Nootky jako sporné území v době války mezi Amerikou a Anglií (1812–1815), která vzniká kvůli sporům o obchod území a politickým protinázorům. Území Nootka v seriálu vlastní rodina Delaneyových od té doby, co kolem roku 1784 koupil Horace Delaney pás pobřeží s územím sousedící. O tuto oblast má zároveň zájem i mocichtivá Východoindická společnost, kvůli již zmíněné strategické poloze pro obchod s Čínou.

Nootka samozřejmě nikdy žádné rodině Delaneyů nepatřila a objevena byla několik let před údajnou koupí tohoto území Horacem Delaneyem.

Reálné spory o toto území se však vedly ještě mnoho let po období, které seriál představuje. Válka mezi Anglií a Amerikou skončila rokem 1814. Amerika poté nicméně získala španělská práva na severozápadní Pacifik (které zahrnují i Nootka Sound). Američané prohlašovali svoji naprostou suverenitu nad celou oblastí, to se ale nelíbilo Britům, kteří se odkazovali na sdílenou suverenitu zahrnutou v Nootské konvenci. Spor nebyl vyřešen až do roku 1846, kdy byla sepsána Oregonská smlouva, která sporné území rozdělila a vytvořila mezinárodní hranici mezi Kanadou a Spojenými státy. To byl poslední významný spor odehrávající se na tomto území.

Nootka je tedy územím několika výrazných konfliktů mezi Anglií a Amerikou, možná proto byla inspirací pro scenáristy seriálu, který o jednom z takovýchto konfliktů pojednává. Je možné, že scenáristé další podobné spory mezi těmito dvěma velmocemi v seriálu vyvolají. Nechme se překvapit…

Zdroje článku: Radiotimes

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama